W 2011 roku sprzedaliśmy o blisko 100 proc. więcej monet inwestycyjnych niż w 2010 r. – mówi DGP Mirosław Mejer, prezes spółki Inwestycje Alternatywne Profit, która ma m.in. portale E-numizmatyka.pl, FabrykaZlota.pl i niemal połowę polskiego rynku złota.
W 2011 r. sprzedała w sumie prawie tonę złota. Biznes idzie tak dobrze, że w ciągu najbliższych tygodni, jak zapowiada prezes, spółka zadebiutuje na NewConnect w celu pozyskania pieniędzy na dalszy rozwój.
Moneta bulionowa to coś pośredniego pomiędzy sztabką a monetą kolekcjonerską. Wykonana jest ze szlachetnego metalu (złota, srebra, platyny). Bita jest w celach inwestycyjnych, dlatego zazwyczaj nie ma nominału. Podaż poszczególnych rodzajów monet bulionowych zależy od popytu ze strony inwestorów.
U polskich dystrybutorów za złotą monetę jednouncjową w tej chwili trzeba zapłacić od 5,4 proc. do 13,6 proc. więcej, niż wynosi cena 31,1 grama złota. – Generalnie w długim terminie zmiana wartości jednouncjowej monety bulionowej jest taka sama jak zmiana ceny jednej uncji kruszcu, z którego jest wykonana. Monety lokacyjne nie mają wartości dodanej, kolekcjonerskiej, poza niektórymi rocznikami wybitymi w niezwykle małych nakładach – tłumaczy Bartosz Wojtczak, główny analityk firmy Inwestycje Alternatywne Profit.
Monety bulionowe o tej samej wadze i tego samego rodzaju potrafią znacznie różnić się ceną. Największe różnice w cenach złotych monet, niemal 20-proc., występują w kanadyjskiej Maple Leaf.
Najstarszą monetą bulionową jest południowoafrykański krugerrand. Jej nazwa upamiętnia Paula Krugera, prezydenta Republiki Transwalu. To w tym państwie, które znajdowało się na terytorium dzisiejszego RPA, pod rządami Krugera odkryto w XIX wieku olbrzymie pokłady złota, które stały się przyczyną wojny z Wielką Brytanią. Pierwsze krugerrandy zostały wybite w RPA w 1967 r. jako oficjalny środek płatniczy. Rynek przekształcił je jednak w monety inwestycyjne. Krugerrand jest nie tylko najstarszą, lecz także najbardziej niezwykłą monetą bulionową. Waga jednouncjowej monety przekracza bowiem 31,1 grama (czyli uncję trojańską). Dodawany jest bowiem do niej stop miedzi (2,8 grama), który zwiększa jej trwałość i czyni ją bardziej odporną na zarysowania. Krugerrand jest też monetą najbardziej płynną. Rozpoznają go inwestorzy ze wszystkich krajów świata. Duża płynność wynika także z tego, że jest to moneta bulionowa wybita w największym nakładzie.
Większość mennic bije monety bulionowe o różnych wagach. Najczęściej jest to 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji i 1 uncja. Ale na przykład australijski gold nugget dostępny jest zarówno w wersji mini (1/20 uncji), jak i w rozmiarze XXXL (1 kg).
Od sprzedaży monet inwestycyjnych wchodzących w skład prywatnej kolekcji po upływie pół roku od dnia zakupu nie trzeba uiszczać podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zanim kupisz, sprawdź regulamin sklepu
Przy zakupie monet należy kontrolować nie tylko cenę (najlepiej, żeby dla monety jednouncjowej nie przekraczała 110 proc. ceny uncji czystego kruszcu, z którego jest wykonana moneta), lecz także kontrahenta. Przede wszystkim należy sprawdzić w regulaminie sklepu maksymalny czas dostawy. Niektórzy dystrybutorzy nie mają bowiem monet na stanie i dopiero po otrzymaniu pieniędzy od klienta składają zamówienia w mennicy lub u zagranicznego dostawcy. Dlatego czas wysyłki towaru od momentu złożenia zlecenia waha się od 24 godzin do nawet 2 tygodni. Warto też poczytać fora internetowe na portalach numizmatycznych, na których są opinie o realizacji zleceń przez poszczególne sklepy. Uwaga – według inwestorów niektóre potrafią zwlekać z wysyłką zamówienia nawet 4 tygodnie.