statystyki

Banki coraz szerzej wychodzą z pożyczkami

autor: Łukasz Wilkowicz17.04.2018, 08:02; Aktualizacja: 17.04.2018, 17:15
Regularnie spada liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.

Regularnie spada liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.źródło: ShutterStock

Kredyty gotówkowe są dostępne już nie tylko dla dotychczasowych, ale coraz częściej także i dla nowych klientów.

W ciągu roku krajowe banki udzielają już ponad 67,5 mld zł kredytów konsumpcyjnych – wynika z szacunkowych danych Narodowego Banku Polskiego. Taki wynik sektor bankowy osiągnął od marca ub.r. do lutego br. To rezultat o 3,2 proc. wyższy niż w poprzednich 12 miesiącach. Od kilku miesięcy rynek pożyczek gotówkowych przyśpiesza. A banki wchodzą w nowe segmenty.

Do niedawna instytucje kredytowe stosowały bezpieczne podejście: kredyty gotówkowe oferowały swoim dotychczasowym klientom. Zadowolone były obie strony: klient miał dostęp do szybkiej pożyczki. Nierzadko to z banku wychodziła oferta pożyczenia określonej kwoty. Bank miał z kolei niskie ryzyko. Chociaż kredyt był udzielany bez zabezpieczenia, to na podstawie historii rachunku oferowano je tym klientom (i w takich kwotach), co do których było wysokie prawdopodobieństwo spłaty.

Obecnie jest jednak coraz więcej banków gotowych udzielać niezabezpieczonej pożyczki także nowym klientom. Tego typu działalność prowadzi np. PKO BP i Pekao. Pojawiają się nawet oferty tego rodzaju kredytów udzielanych przez internet. To istotna zmiana, bo w tym kanale nie ma bezpośredniego kontaktu klienta z pracownikiem instytucji finansowej.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane