statystyki

To rynek powinien rozwiązać problem frankowiczów

autor: Jan Dajek12.12.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.12.2017, 07:59
frank szwajcarski

Realizacja projektu prezydenta wiązałaby się z kosztami dla sektora bankowego rzędu 3 mld zł w skali roku.źródło: ShutterStock

Tylko 1,1 proc. osób, które zaciągnęły zobowiązanie w szwajcarskiej walucie, ma problemy z jego regulowaniem. Eksperci spierają się, jak powinna zostać załatwiona kwestia kredytów walutowych

Frank blisko kursu sprzed 15 stycznia 2015 r.

Frank blisko kursu sprzed 15 stycznia 2015 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ryzyko walutowe może znów wrócić, dlatego problem kredytów walutowych powinien zostać rozwiązany systemowo – uznali uczestnicy debaty poświęconej prezydenckiemu projektowi ustawy o kredytach frankowych, która odbyła się w siedzibie Inwestorów TV na warszawskiej giełdzie. Ekonomiści różnili się jednak w ocenie, jak powinno wyglądać to rozwiązanie.

– Najważniejsza jest stabilność systemu bankowego. Nie zagraża jej poziom zaangażowania w kredyty frankowe, ale propozycje rozwiązania tego kryzysu – uznał Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Zgłoszone projekty są groźniejsze dla sektora niż wzrost kursu franka – ocenił.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Pan Cigito(2017-12-12 11:19) Zgłoś naruszenie 191

    "To rynek powinien rozwiązać problem frankowiczów"---Konieczna jest polityka utrzymywania ludzi w stanie głupoty.

    Odpowiedz
  • Kreozot(2017-12-13 08:30) Zgłoś naruszenie 143

    Niech mi ktoś wreszcie poda imięi nazwisko tego mitologicznego frankowicza, który śmiał się z biorących kredyt w złotówkach. Ja znam tylko jakieś młode małżeństwa, które chciały zamieszkać na swoim, szli po poradę do zawodowca, a ten "doradca" twierdził, że tylko dla franków mają zdolność. No a śmiejący się jest chyba taki gruby bogacz w cylindrze z plikami banknotów wystającymi z kieszeni i cygarem w nieogolonej gębie. Zejdźmy na ziemię.

    Odpowiedz
  • Polacy dają się Dymać i się jeszcze cieszą....(2017-12-12 09:31) Zgłoś naruszenie 132

    Banki skupiły Franki po 2zł..A teraz są prawie po 4 zł.....i tylko jeden % ma problemy ze spłatą..... Banki popełniły Błąd.... Trzeba było skupić Franki od Klienta po 1zł albo najlepiej po 50 Groszy...Polak i Ruski wszystko wytrzyma i się nie poddaje.

    Odpowiedz
  • anty lichwa(2017-12-12 17:25) Zgłoś naruszenie 102

    lichwiarz zawsze będzie popierał lichwiarzy, ale niedługo następne wybory, to się znowu policzymy.

    Odpowiedz
  • niefrankowski(2017-12-12 17:51) Zgłoś naruszenie 81

    Nie rynek, tylko ustawodawca powinien zadbać o stabilność banków. W sądach są tysiące pozwów frankowych. Po ostatnich wyrokach (unieważnienie lub eliminacja z umów przeliczeń do CHF) banki popłyną. Przykład z dziś. Sąd Okręgowy w Krakowie, BPH ma do oddania kredytobiorcy 60 tys nadpłaconych rat, dodatkowo przez pozostałe 20 lat kredyt będzie spłacany jakby był od początku w PLN tylko z różnicą, że bank w umwoie zapisał sobie, że będzie odsetki liczył kredytobiorcy wg stawki LIBOR (brawo bank za ofertę najtańszego kredytu na rynku) zamiast WIBOR. Tak więc raty na przyszłość spadną o 40% (względem tego co naliczał bank). Dodatkowo bank musi zapłacić koszty procesu + koszty prawnika kredytobiorcy + w błoto poszła kasa na swojego prawnika. Biznes życia banksterzy....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Voxveritas(2017-12-16 20:13) Zgłoś naruszenie 60

    Najstraszniejsze jest to, że wszelkie banki wciskające kredyty pseudo-frankowe oraz polisolokaty. działały i działają na mocy udzielonych licencji i pod kontrolą licznych instytucji utrzymywanych z naszych pieniędzy, np: KNF, który nie tylko zgadzał się na ten absurdalny przekręt ale i krył te instytucje, mimo że by tysiąc skarg na tego rodzaju działania. Pomimo kar nakładanych przez UOKIK i wyroki sądowe obnażające przekręt, instytucje państwowe chowały głowę w piasek a organizacje finansowe dawały nagrody, szumnie wychwalając głównego machera w tej branży, niejakiego geniusza z getin band. To jest obraz oligarchicznej mafii mającej za nic dobro obywateli, która w imię korupcji gotowa była poświęcić naród i własnych współplemieńców

    Odpowiedz
  • Ola (2017-12-12 18:02) Zgłoś naruszenie 411

    Miałam kredyt w zł frankowicze śmiali się ze mnie,a teraz mam im dopłacać znowu będą się ze mnie śmiać

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • redfucker(2017-12-22 09:22) Zgłoś naruszenie 32

    MediaMng&Ops Od 2007 r. mam kredyt w złotówkach. Nie posłuchałem super doradczyni z Expandera, żeby brać we frankach, mimo że to było tańsze. Kredyt biorę w walucie, w której zarabiam. Przez lata porównywałem sie z kolegą, który wziął taki sam prawie kredyt tyle że w CHF. Ciągle był do przodu o parę stów ode mnie, co mnie lekko mierziło. Typowo polskie co? :) Teraz płacze jakie to banki straszne, bo mu rata skoczyła. Płaci to co przez lata ja płaciłem i tyle. A jak kogoś nie stać to nie musiał kupować mieszkania na kredyt. Trza było zostać u mamusi lub wynająć. Mnie nikt nie pytał czy będę miał na wyższą ratę w PLN. To był mój świadomy wybór.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz