statystyki

Lokaty już nie tanieją

autor: Łukasz Wilkowicz09.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:13
podatki, pieniądze

W sierpniu wzrosły przeciętne stawki dla wszystkich rodzajów lokat dłuższych niż 3 miesiąceźródło: ShutterStock

Po 2,5 roku od ostatniej obniżki stóp procentowych NBP oprocentowanie depozytów przestało spadać. Przeciętne oprocentowanie depozytów terminowych zakładanych w krajowych bankach wynosiło w sierpniu (pełnych nowszych danych nie ma) 1,47 proc. – wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego.

Reklama


W porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyło się o 0,04 pkt proc. Choć to niewiele, fakt jest godny odnotowania: poprzednio z podwyżką mieliśmy do czynienia we wrześniu ub.r. i była ona o połowę mniejsza.

Dane, które zbiera NBP, dotyczą nie tylko ofert, ale też stawek, po jakich zakładane są poszczególne typy depozytów. Przeciętne oprocentowanie zależy tu również od skali działania poszczególnych banków. Im większa instytucja, tym niższe są z reguły stosowane stawki. Dominujący gracze mają największy udział w kalkulacji średniego oprocentowania, jednak fala klientów skuszonych promocją w jednym z banków może powodować, że przeciętna stawka wzrośnie, nawet jeśli wszystkie inne banki nie zmienią nic w swojej ofercie.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane

Reklama