statystyki

Już nie tylko frankowicze walczą z BTE bis

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.02.2017, 16:00
O tym, że problem taki występuje, pisaliśmy w połowie lutego.

O tym, że problem taki występuje, pisaliśmy w połowie lutego.źródło: ShutterStock

 „W ostatnim czasie klienci podnoszą zarzuty, iż banki na wielką skalę obchodzą skutecznie wyeliminowany już z polskiego porządku prawnego przez Trybunał Konstytucyjny bankowy tytuł egzekucyjny, poprzez stosowanie art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego (...)” – pisze w petycji skierowanej do ministra sprawiedliwości Jan Szewczak, poseł PiS.

Reklama


Wskazany przez posła przepis pozwala bankom składać pozwy w oparciu o wyciągi z ksiąg bankowych. A efekt tego jest taki, że bez konieczności przedstawiania przed sądem dowodów podmioty te w krótkim czasie uzyskują tytuły egzekucyjne.

O tym, że problem taki występuje, pisaliśmy w połowie lutego. Wówczas informowaliśmy, że w sprawie usunięcia art. 485 par. 3 k.p.c. wpływają do MS petycje. Teraz zagadnieniem dodatkowo zainteresował się poseł Szewczak, który także stoi na stanowisku, że przepis ten stwarza niczym nieuzasadnione przywileje banków w stosunku do ich klientów.

Autor interpelacji uważa również, że wykorzystując w praktyce kwestionowaną regulację, instytucje finansowe po prostu obchodzą obowiązujące przepisy, które nie pozwalają na stosowanie BTE.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama