statystyki

Frankowicze na pomoc muszą jeszcze poczekać. Będą nowe szacunki kosztów projektów ustaw

autor: Łukasz Wilkowicz23.02.2017, 08:01; Aktualizacja: 23.02.2017, 08:33
frank szwajcarski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił niedawno, że frankowicze nie powinni liczyć na ustawowe przewalutowanie kredytów. Zamiast tego powinni walczyć z bankami w sądach.źródło: ShutterStock

Sejmowa podkomisja zajmująca się kredytami frankowymi chce, by nadzór finansowy przygotował nowe szacunki kosztów trzech projektów ustaw.

Posłowie nie podjęli wczoraj decyzji, który z trzech projektów dotyczących frankowiczów ma być wiodący. Jacek Sasin (PiS), szef sejmowej podkomisji zajmującej się kredytami walutowymi, na jej poprzednim spotkaniu (na początku lutego) zapowiadał, że taka decyzja powinna zapaść teraz. Ostatecznie jednak posłowie zdecydowali się poprosić Komisję Nadzoru Finansowego o dokonanie jeszcze jednego szacunku kosztów poszczególnych projektów.

Nie wiadomo, czy KNF będzie w stanie przeprowadzić taką analizę na podstawie posiadanych już danych, czy zdecyduje się na kolejną ankietę wśród banków. Właśnie szczegółowymi ankietami posiłkowała się, przygotowując odpowiedzi dla Kancelarii Prezydenta w sprawie jej dwóch frankowych pomysłów: przewalutowania w oparciu o tzw. kurs sprawiedliwy ze stycznia 2016 r. (później Kancelaria do niego nie wracała) i późniejszej o kilka miesięcy propozycji zwrotu nienależnie pobranych spreadów walutowych. Według wiceszefa podkomisji Janusza Szewczaka (PiS) dotychczasowe szacunki KNF „to była kompletna lipa”.

Podkomisja pracuje nad projektami prezydenta Andrzeja Dudy, PO i klubu Kukiz’15. Pierwszy dotyczy spreadów, czyli marży pobieranej przez banki przy wymianie walut. PO wróciła do projektu, nad którym Sejm pracował w poprzedniej kadencji. Chodzi o przewalutowanie kredytów na złote, przy czym stratą wynikającą z umocnienia franka banki i klienci mieliby podzielić się po połowie. Kukiz’15 chce z kolei uznania kredytów walutowych za nielegalne, co skutkowałoby tym, że ich bieżąca wartość byłaby taka, jaka wynikałaby ze spłaty zadłużenia denominowanego w złotych.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • janosik(2017-02-23 19:26) Zgłoś naruszenie 220

  Tylko w polsce prawo chore zwykly kowalski zawsze na przegranej pozycji frank szwajcarski wielki przekret poczekamy do wyborów

  Odpowiedz
 • Dudus(2017-02-23 18:25) Zgłoś naruszenie 200

  Spokojnie zrobi się jeszcze 50 ekspertyz, powoła 30 podkomisji, zapyta ekspertów, skonsultuje z ekonomistami i banksterami i tak dociągniemy do 2019, a w kampanii obieca się rozwiązanie problemu bo przecież tak długo nad tym pracujemy i tak niewiele nam brakuje PiS wam da!

  Odpowiedz
 • iwona(2017-02-24 16:57) Zgłoś naruszenie 130

  Zwrot spreadów to absolutna podstawa. To nawet nie powinno podlegać dyskusji.

  Odpowiedz
 • kasia(2017-02-26 07:31) Zgłoś naruszenie 90

  czas leci a my płacimy jak barany

  Odpowiedz
 • krol.(2017-02-24 17:29) Zgłoś naruszenie 70

  Poprzedni prezesi UOKiK: 2008-2014 Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel (z nadania Tuska) 2014-2016 Adam Jasser (z nadania Tuska) Kiedy wobec tych osób SBB wystąpi ze zgłoszeniem do prokuratury podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 231kk? "§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" "lub nie dopełniając obowiązków". Czy prezes UOKiK dopełnił obowiązków, jeśli wpisał do Rejestru klauzule 3178 oraz 3179 i nic z tym dalej nie zrobił wiedząc, że banki udzieliły setek tysięcy umów wg tego samego schematu? Wyobrażam to sobie tak, że SBB oficjalnie składa pierwsze zawiadomienie, udostępnia wzór i my wtedy składamy swoje własne zawiadomienia - każdy w odniesieniu do swojej umowy i swojego banku, na zasadzie "mi również udzielono kredytu z taką samą klauzulą jak 3178 - prezes UOKiK nie dopełnił obowiązków bo nie wszczął wobec mojego banku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz nie przeprowadził powszechnej akcji informacyjnej o tym, że klauzule takie jak 3178 są zakazane, przez co dowiedziałem się o tym dopiero w styczniu roku 2015." .

  Odpowiedz
 • JAN(2017-02-25 20:41) Zgłoś naruszenie 19

  Główna cecha "frankowiczów" to NAIWNIACTWO...tak jak brali kredyt , tak i teraz... coś jak "klienci" AMBER GOLD....

  Odpowiedz
 • Wąsek(2017-03-05 13:15) Zgłoś naruszenie 10

  Moim zdaniem jednak ważne jest by osoby, które wzięły kredyt we frankach w tym momencie starały sie znaleźć odpowiednią pomoc. Osobiście wiem, że pan Dawid Warszawski z Kancelaria LEX zajmuje się takimi sprawami :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane