Energetyka tradycyjna

22 marca 2017 r.

Udział węgla w bilansie energetycznym Chin ma spaść z obecnych 75 poniżej 45 proc. w 2040 r.

Koniec epoki węgla kamiennego22 marca 2017 r.

Nie Europa, lecz Azja sprawi, że świat odejdzie od czarnego surowca – taki wniosek płynie z raportów przeanalizowanych przez DGP. Inwestycje w konwencjonalne moce wytwórcze już niemal stanęły.

21 marca 2017 r.

O ile spać spokojnie może część odbiorców na południu kraju, którzy zawarli z Katowickim Holdingiem Węglowym umowy kilkuletnie, o tyle reszta jest zaniepokojona.

Brakuje węgla dobrej jakości. Z kranów popłynie zimna woda?21 marca 2017 r.

Cena węgla dla ciepłowni od października 2016 r. do lutego 2017 r. wzrosła o ponad jedną trzecią i nadal rośnie. Podobnie jak braki w zaopatrzeniu. DGP już w połowie stycznia alarmował, że zaczyna brakować paliwa. Wydobycie surowca energetycznego przez jego trzech głównych śląskich producentów okazało się w ubiegłym roku o ok. 4,5 mln ton mniejsze od planu, przekraczającego 30 mln ton. Zapasy pod koniec 2016 r. były o jedną trzecią mniejsze od zakładanych. Świeższych danych spółki na razie nie podają.

21 lutego 2017 r.

Projekt rozporządzenia Ministra Energii ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych idzie generalnie w dobrym kierunku – co nie znaczy, że nie mógłby zawierać kilku znaczących ulepszeń.

Import węgla ze Wschodu? Ograniczać – ale mądrze [OPINIA]21 lutego 2017 r.

Ograniczenie importu węgla ze Wschodu to kierunek bez wątpienia słuszny. Polskie górnictwo, jeśli ma się modernizować, musi mieć stworzone warunki do tej modernizacji. A jednym z takich warunków jest wzmocnienie jego pozycji względem zagranicznych konkurentów. Na dzień dzisiejszy pytanie nie brzmi, czy ograniczyć dostawy surowca z krajów b. ZSRR, ale jak to mądrze robić. Mądrze – czyli w sposób, który nie zaszkodzi polskiej energetyce, polskiemu rynkowi pracy i będzie naprawdę skuteczny.

Prawo na co dzień

Reklama