Energetyka tradycyjna

20 września 2017 r.

Jest w Polsce spora grupa elektrowni 200 megawatowych z lat sześćdziesiątych, którą trzeba będzie wyłączyć.

Tchórzewski: Polsce już nie grozi blackout20 września 2017 r.

Polsce nie grozi blackout, gdyż budowane są nowe bloki energetyczne, a jako pierwszy w styczniu przyszłego roku do sieci włączony zostanie blok w Elektrowni Kozienice - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski.

19 września 2017 r.

Olej i benzyna to dla gospodarstw domowych wydatek rzędu 40 mld zł rocznie

Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd19 września 2017 r.

Energia elektryczna, na którą wydajemy najwięcej, jest obecnie na Towarowej Giełdzie Energii o ponad 8 proc. droższa niż przed rokiem. Prąd z dostawą w 2018 r. kosztuje 168 zł za MWh, przed rokiem, kiedy rezerwowano energię na bieżący rok, cena była o 10 zł niższa. Gospodarstw domowych ten wzrost bezpośrednio nie dotyczy, bo dla nich taryfę ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek producentów. Cena prądu na giełdzie jest jednak jednym z ważniejszch elementów branych pod uwagę. Przed rokiem prezes URE zdecydował się obniżyć ceną energii o 4,6 proc., ale jednocześnie podniósł opłatę za jej dystrybucję. W rezultacie nasze rachunki nieznacznie rosły.

15 września 2017 r.

Tomasz Jóźwik

Jóźwik: UE się jednak broni15 września 2017 r.

Czwartkowe posiedzenie europarlamentu było dla Polski wyjątkowo udane. Przede wszystkim udało się przyjąć regulacje dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu. Zgodnie z nimi jeśli jedno z członkowskich państw Wspólnoty zasygnalizuje kłopoty z dostawami surowca dla odbiorców wrażliwych (gospodarstwa domowe, szpitale, hospicja i ośrodki pomocy społecznej), to unijni sąsiedzi będą zobowiązani dostarczyć mu paliwo.

15 września 2017 r.

Łukasz Gębala

Węglowe zaplecze nowego bloku Taurona15 września 2017 r.

- Rusza decydujący etap inwestycji w kopalni Sobieski w Jaworznie, czyli budowa szybu Grzegorz. To strategiczna inwestycja Taurona Wydobycie, do którego należy kopalnia. Pochłonie ok. 500 mln zł - mówi Łukasz Gębala, wiceprezes ds. ekonomiczno – finansowych w Tauron Wydobycie SA.

6 września 2017 r.

Usługa regazyfikacji, czyli zamiana gazu ziemnego z postaci płynnej w postać gazową, świadczona jest na podstawie koncesji Urzędu Regulacji Energetyki

Absolutny priorytet dla Baltic Pipe [WYWIAD]6 września 2017 r.

- Jestem przekonany, że jeśli chodzi o dostarczanie gazu z Norwegii do Polski, będzie to bardzo konkurencyjna pod względem kosztów trasa - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Stępień, prezes firmy Gaz-System, która zarządza polskim systemem gazociągów.

31 sierpnia 2017 r.

Karolina Baca-Pogorzelska

Baca-Pogorzelska: Górnictwo wstało z kolan, ale musi wrócić do przodka31 sierpnia 2017 r.

Na otwarciu górniczych targów we wtorek w Katowicach rządowa delegacja odtrąbiła sukces branży. – Górnictwo wstało z kolan i zaczyna zajmować właściwe miejsce w strukturze przemysłowej w Polsce – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Na szczęście dodał jeszcze, że „to nie znaczy jednak, że nie ma przed nami wyzwań”.

Reklama