Energetyka jądrowa

4 sierpnia 2017 r.

Miejsce, w którym powstanie nowa elektrownia nadal stoi pod znakiem zapytania.

Historia polskiej energetyki jądrowej4 sierpnia 2017 r.

Z nieoficjalnych doniesień DGP wynika, że decyzja o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce zapadła. Plany stworzenia polskiej energetyki jądrowej nie są jednak nowe - dyskusje na jej temat rozpoczęły się już w latach 50. Jak wyglądała historia polskiego atomu?

3 sierpnia 2017 r.

Marek Tejchman

Tejchman: Z czego wynika niemożność3 sierpnia 2017 r.

Imposybilizm jest klątwą, która wisi nad Polską od lat. Nieumiejętność przełamania wewnętrznych ograniczeń. Niewidzialnych lin, pętających polską politykę, gospodarkę, życie społeczne. Zjawisko imposybilizmu w narracji obecnej ekipy jest uzasadnieniem dla konieczności przeprowadzania kontrowersyjnych zmian ustrojowych.

23 marca 2017 r.

Czy na miejscu ministra energii podjąłby pan dzisiaj decyzję o budowie elektrowni atomowej?

Gawlik: Elektrowni atomowej nie mogą budować Polacy, płacąc za nią w rachunkach za prąd23 marca 2017 r.

Nie może być tak, że elektrownię atomową będą budować Polacy, płacąc za nią w rachunkach za prąd - mówi w wywiadzie dla DGP Zdzisław Gawlik, prawnik, absolwent lubelskiego UMCS, w rządzie PO-PSL najpierw wiceminister, a potem minister skarbu państwa – w międzyczasie członek zarządu spółki atomowej PGE. Poseł PO, minister energii w gabinecie cieni.

8 marca 2017 r.

"Energetyka nie może być finansowana z budżetu państwa, bo w myśl unijnych przepisów byłaby to niedozwolona pomoc publiczna"

Energetyka na kursie kolizyjnym8 marca 2017 r.

- Strategia wszystkich polskich ośrodków decyzyjnych, niezależnie od zmian rządowych, w ostatnich latach unikała konkretnej odpowiedzi. Zawsze wydawało się, że może jakoś to będzie - mówi Konrad Świrski.

12 października 2016 r.

Czy kraj, z którego pochodzi dany wykonawca, powinien być w ogóle brany pod uwagę?

Elżanowski: Rosjanie wystartują w przetargu na polski atom12 października 2016 r.

Oświadczenie Rosji o możliwym udziale firm rosyjskich w przetargu na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nie dziwi. Położenie geograficzne inwestycji, jej skala i potencjał finansowy to tylko niektóre aspekty wpływające na atrakcyjność takiego zlecenia. Istotną rolę odgrywają czynniki polityczne oraz dążenie do zdobywania dominującej pozycji na rynkach zagranicznych. Rosjanie chcą włączyć się do gry. To ważny sygnał, którego nie możemy zlekceważyć, bo ta gra toczy się nie tylko o bezpieczeństwo energetyczne, lecz także – postrzegając energetykę jako „serce gospodarki”– o kondycję ekonomiczną naszego kraju.

Reklama