statystyki

Polska - największy energetyczny plac budowy w Europie

24.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:33
Kolejne inwestycje są w planach.

Kolejne inwestycje są w planach.źródło: ShutterStock

Polska jest obecnie największym energetycznym placem budowy w Europie. To konieczność. Inwestycje w nowe moce wytwórcze są jedynym sposobem, by przywrócić pełne bezpieczeństwo energetyczne.

Eksperci od co najmniej dekady przestrzegali, że polski system energetyczny zbliża się do granic możliwości i groźba blackoutu staje się całkiem realna. Takie przestrogi można znaleźć i w dokumentach resortu gospodarki, i w raportach NIK. Przez lata było to uznawane za nadmierny pesymizm. Aż do sierpnia 2015 roku. Do blackoutu wówczas wprawdzie nie doszło (bo ten termin oznacza upadek systemu), ale tylko dlatego, że wprowadzono ograniczenia w dostawach energii. A jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się, że termin „20. stopień zasilania” odszedł w mroki historii wraz ze słusznie minionym ustrojem.

To prawda, że w sierpniu doszło do wyjątkowo niekorzystnego splotu okoliczności – na rekordowe upały (oznaczające nie tylko większy pobór energii z powodu włączonych klimatyzatorów, lecz także – w uproszczeniu – mniejszą efektywność bloków energetycznych na skutek problemów z chłodzeniem) nałożyły się również awarie. Nie można jednak z góry zakładać, że taki niekorzystny scenariusz się nie powtórzy. Stąd potrzeba działań, tym bardziej że obecny szczyt zimowy był wcześniej wskazywany przez ekspertów jako jeden z możliwych krytycznych momentów dla polskiego systemu. Stosunkowo łagodna zima i podjęte zawczasu działania – przesunięcie niektórych planowych remontów, rezygnacja z wyłączenia bloku nr 1 Bełchatowie – przyniosły rezultaty. A co w następnych latach?


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ŻYCZLIWY(2016-02-29 12:02) Zgłoś naruszenie 10

    i TO NIE WIATRAKI zapewniają rozwój w wysokorozwiniętych gospodarkach Europy! Widziałem jednak wielkopowierzchniowe farmy ogniw fotowoltaicznych,które w słoneczne dni uzupełniają zwiększone zużycie energi do zasilania prądożerczych klimatyzacji i różnego rodzaju chłodni! UCZMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH! Nie budujmy zacofanej gospodarki na drogim węglu!ABY KONKUROWAĆ MUSIMY RÓWNAĆ DO NAJLEPSZYCH! PODSTAWĄ NOWOCZESNEJ I KONKURENCYJNEJ GOSPODARKI MUSI BYĆ NOWOCZESNA HYBRYDOWA ENERGETYKA GAZOWO-JĄDROWA! pODPISUJMY ZATEM JAK NAJSZYBCIEJ Z CHINAMI KONTRAKT NA BUDOWĘ NOWOCZESNEJ ELEKTROWNI I W POBLIŻU NIEWIELKIEJ ELEKTRYCZNEJ HUTY DO PRODUKCJI WYSOKOGATUNKOWYEJ STALI!Bogata Wielka Brytania nie wstydzi się korzystać z tanich usług Chińczyków

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie