Elektrix to jedno z pierwszych przedsiębiorstw na polskim rynku, które mają zatwierdzoną taryfę gazową, choć nie posiadają własnej sieci gazowniczej. – Doświadczenie, jakie zdobyliśmy, prowadząc biznes od kilkunastu lat i pozytywne opinie naszych klientów przekonały nas, że warto wprowadzić nową ofertę. Możemy zaproponować obecnym i nowym klientom lepsze standardy obsługi i bardziej korzystne warunki finansowe, niż te, które oferują główni gracze na tym rynku – tłumaczy Prezes Zarządu firmy Andrzej Tadeusz Wilamowski.

Przed firmą jest dużo pracy, gdyż – jak podają statystyki Urzędu Regulacji Energetyki – przedsiębiorstwa bardzo niechętnie zmieniają dostawcę gazu ziemnego. Przedstawiciele spółki liczą jednak na to, że klienci będą mieli dodatkową motywację do zmiany dostawcy energii, gdy zapoznają się z przygotowana przez Elektrix ofertą dwupaliwową (dual fuel). Zakup energii elektrycznej i gazu ziemnego daje możliwość wygenerowania dużych oszczędności. – Z naszych wyliczeń wynika, że na samym gazie już w przypadku średnich firm mogą one zaoszczędzić setki tysięcy, a nawet miliony złotych – mówi prokurent spółki Michał Maciej Wilamowski. Przedstawiciele Elektrix szacują, że jeszcze w tym roku uda im się sprzedać kilkadziesiąt milionów metrów sześciennych gazu. W przyszłym roku sprzedaż ma być kilkakrotnie większa. 23 czerwca Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił firmie koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą. „Niniejsza decyzja umożliwia nam głębszą dywersyfikację dostaw paliwa gazowego na terenie kraju i wzmacnia konkurencyjność naszej oferty” – zapowiedziała firma na swojej stronie internetowej.

Równiez na rynku energii elektrycznej wciąż liczba zmian sprzedawcy jest rosnąca i spółka zwiększa swój udział w rynku. W 2013 r. spółka podwoiła przychody w porównaniu z poprzednim rokiem. – Podobnej, a nawet większej, dynamiki sprzedaży spodziewamy się również w tym roku – mówi Dyrektor ds. Ekonomicznych Elektrix, Kamil Kondracki. – Od roku 2012 Elektrix jest Członkiem Towarowej Giełdy Energii S.A. Nasze zaangażowanie w hurtowym rynku energii elektrycznej stale rośnie, a w roku 2015 spodziewamy się, że nasz portfel energii elektrycznej sięgnie wielkości 2 TWh.

Elektrix powstała w 2001 r. jako przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie handlu energią elektryczną. Spółka oferowała energię głównie dla odbiorców przemysłowych cechujących się wysoką energochłonnością i którzy poszukują wyraźnej optymalizacji kosztowej przy zakupach energii elektrycznej. Elektrix od samego początku uczestniczy w wolnym rynku energii elektrycznej i ma stabilny portfel klientów, którzy cenią sobie jej podejście i rzetelność we współpracy. Wśród dotychczasowych odbiorców Elektrix znajdują się m.in. przedstawiciele branży wydobywczej, hutniczej, budowlanej, cementowej, usługowej. W chwili obecnej spółka buduje również coraz większy portfel odbiorców z sektora małych i średnich przedsębiorstw.

Jak to możliwe, że polskiej firmie udało się osiągnąć tak wysoką pozycję na rynku? – To zasługa naszego Prezesa Zarządu, który od lat konsekwentnie, rzetelnie i transparentnie pracuje na rzecz jej rozwoju – mówią pracownicy Elektrix.

Prezesem Zarządu spółki jest Andrzej Tadeusz Wilamowski, biznesmen prowadzący działalność od ponad 30 lat. – Branża energetyczna jest bardzo prestiżowa, ale to też bardzo duże wyzwanie – tłumaczy. – Nieustannie zmieniają się tu rozporządzenia, mamy tu do czynienia z bardzo dużą liczbą regulacji. By móc się w tym poruszać, cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie i obserwować zmiany w przepisach.

Prywatnie Prezes Zarządu jest miłośnikiem sportu, a w szczególności sportów motorowych – Prowadzenie poważnej firmy jest w jakiś sposób podobne do uprawiania sportu – mówi. – Trzeba znać swoje możliwości, przemyśleć strategię, nie zrażać się niepowodzeniami i stale doskonalić swoją formę. Nie warto robić nieprzemyślanych zrywów, które mogą grozić kontuzją. I – co najważniejsze – trzeba przestrzegać zasad fair play zarówno w sporcie, jak i w biznesie. Bez tego nie ma szans na stworzenie czegoś, z czego jest się dumnym.

Dodaje, że na rynku energetycznym w Polsce jest bardzo duża konkurencja. Umiejętność wyznaczania sobie realnych celów, konsekwencja w ich osiąganiu, a także umiejętność współdziałania z innymi to kolejne rzeczy, których można nauczyć się podczas sportowych zmagań. Jednak – jak podkreśla Prezes Zarządu Andrzej Tadeusz Wilamowski – najważniejszym wyznacznikiem dobrego zarządzania firmą jest szacunek pracowników, współpracowników i klientów.

Elektrix jest firmą rodzinną, wkrótce stery przedsiębiorstwa ma przejąć syn Prezesa Zarządu Michał Maciej Wilamowski. – Będzie to bardzo płynne przejęcie, nie planuję żadnych zmian – zapewnia. – Zmiany są potrzebne tylko tam, gdzie coś szwankuje, w przypadku naszej firmy takiej sytuacji po prostu nie ma.

Jaki jest przepis na sukces Elektrix? – rzetelność, lojalność, kompleksowa obsługa klienta, terminowość – wylicza Michał Maciej Wilamowski. – Nasi klienci chwalą nas za indywidualne podejście do każdego kontrahenta. Może on liczyć m.in. na indywidualną wycenę oferty, za każdym razem negocjujemy też zapisy w umowach. Nie wymuszamy na klientach nieopłacalnych dla nich zapisów, jak to robią niektóre wielkie firmy. Dajemy też wiele dodatkowych możliwości – działamy na giełdach towarowych, mamy własny trading desk, a zarazem umożliwiamy zakup gazu oraz energii elektrycznej w cenie opartej o indeksy giełdowe, handel opcjami towarowymi i szereg niestandardowych rozwiązań które będą korzystne szczególnie w przypadku dużych, energochłonnych przedsiębiorstw – mówi Kamil Kondracki.

Firma zarządza również własnymi sieciami energetycznymi. Dystrybucja energii elektrycznej nie jest co prawda naszym core business, ale jest to stabilna branża, w której nabieramy nowych doświadczeń. Nasza kadra techniczna jest w stanie w ramach oferowanych przez nas dostaw energii przeprowadzić także audyt energetyczny dla Klienta i zaoferować mu dodatkowe korzyści – mówi Michał Maciej Wilamowski.

W kolejnych latach Elektrix planuje również wybudować własny blok energetyczny o mocy 10 MW w technologii kogeneracji. – Przygotowania są już bardzo zaawansowane, mamy nadzieję, że budowę uda się ukończyć w ciągu dwóch lat – zapowiada Prezes Zarządu Andrzej Tadeusz Wilamowski.

Od 2009 r. Elektrix bierze udział w trzech powszechnie uznanych programach oceny wiarygodności kredytowej – Rzetelna Firma oraz Solidna Firma. Z uwagi na bardzo dobrą ocenę każdego roku odbiera „Złoty Certyfikat Rzetelności” oraz certyfikat „Solidna Firma”. W roku 2013 Elektrix został również wyróżniony prestiżowym Certyfikatem Wiarygodności Biznesowej przez firmę D&B Worldwide Network (Bisnode Polska). – To dla nas ważne wyróżnienie, ponieważ nie ma możliwości, by zgłosić do kapituły jakakolwiek firmę – mówi Michał Maciej Wilamowski. – To D&B obserwuje rynek i samo decyduje, które podmioty są warte tej nagrody.

Elektrix prowadzi też szeroką działalność charytatywną. Głównie wspiera programy skierowane do dzieci i inicjatywy sportowe. W ostatnim czasie sponsorował np. turniej piłkarski ministrantów organizowany przez Caritas. W działalności charytatywnej przedsiębiorstwa znajduje również odbicie sympatia Andrzeja Tadeusza Wilamowskiego dla zwierząt.

Pracownicy firmy chwalą się też listami referencyjnymi od swoich klientów. Pokazują duży plik kartek z nagłówkami dużych koncernów działających w Polsce. – Jesteśmy z tego dumni, to efekt bardzo długiej i bardzo udanej współpracy – zapewniają.

Wśród głównych zagrożeń przedstawiciele firmy wskazują przede wszystkim zmienność regulacji w sektorze energetycznym w Polsce. Przykładowo w zeszłym roku miała miejsce sytuacja, w której podmioty tego rynku przez długi czas nie miały pewności co do rozwiązań mających na celu przedłużenie wsparcia dla zródeł produkujących energię w technologii kogeneracji, a także co do modyfikacji pozostałych systemów wsparcia w kolejnych latach. Innymi wyzwaniami są zmienne warunki makroekonomiczne, które kształtują hurtowe ceny energii elektrycznej. Chcąc dokonać korzystnych zakupów energii na rynku hurtowym przedsiębiorstwo musi dokonywać dokładnych prognoz.

Polska spółka działa również na rynkach innych państw, m.in. na rynku niemieckim i w krajach skandynawskich. – Planujemy również otworzyć oddział w Czechach, gdzie będziemy prowadzić handel energią na rynku hurtowym – zapowiada Andrzej Tadeusz Wilamowski. – W Polsce natomiast przygotowujemy się do uruchomienia kolejnych działań w ramach poszerzania naszej oferty, tak by móc zaproponować naszym klientom kolejne korzyści.