statystyki

Inteligentne liczniki prądu: czemu masz płacić za prąd złej jakości?

autor: Tomasz Jurczak16.01.2014, 06:00
Wdrażanie inteligentnych sieci ma na celu aktywne zaangażowane odbiorców w podnoszenie efektywności energetycznej, ale przede wszystkim poprawę niezawodności i efektywności dostaw.

Wdrażanie inteligentnych sieci ma na celu aktywne zaangażowane odbiorców w podnoszenie efektywności energetycznej, ale przede wszystkim poprawę niezawodności i efektywności dostaw.źródło: ShutterStock

Czy kupując prąd od dystrybutora energii, zastanawiamy się nad jakością tego produktu? Od tego przecież zależy awaryjność naszych urządzeń elektronicznych, często bardzo drogich gadżetów czy sprzętu RTV/AGD. Wdrożenie inteligentnych sieci i opomiarowania pozwoli w końcu otrzymywać taki produkt, za jaki rzeczywiście płacimy.

Reklama


Reklama


Dyrektywa Rady Europejskiej nr 85/374/EEC traktująca o regulacjach prawnych i administracyjnych, zabezpieczających obywateli Unii Europejskiej przed wadliwymi produktami, daje konsumentowi podstawę, aby żądać jak najlepszej jakości prądu przesyłanego do mieszkania.

Artykuł 1 tej dyrektywy wymusza odpowiedzialność producenta za uszkodzenia spowodowane wadą jego produktu, natomiast artykuł 2 informuje, że takim produktem jest również energia elektryczna. Inteligentne sieci energetyczne mogą sprawić, że jakość tej energii będzie w końcu o wiele lepsza.

W teorii smart grid to sieć elektroenergetyczna i powiązane z nią technologie informatyczno-telekomunikacyjne integrujące w sposób inteligentny działania uczestników procesu wytwarzania, magazynowania, przesyłu, dystrybucji i użytkowania energii elektrycznej.

Wdrażanie inteligentnych sieci ma na celu aktywne zaangażowane odbiorców w podnoszenie efektywności energetycznej, ale przede wszystkim poprawę niezawodności i efektywności dostaw. "Kowalskiemu" smart grid umożliwi automatyczne przesyłania danych o zużyciu do przedsiębiorstwa energetycznego, sprawi, że nie będzie już konieczna wizyta inkasenta jak również da możliwość otrzymywania rachunków za energię za jej zużycie rzeczywiste a nie prognozowane. Ale jedną z najważniejszych korzyści będzie polepszenie dostarczanego produktu jakim jest prąd.

Na jakość dostawy energii elektrycznej składa się jakość obsługi przez operatora, ciągłość zasilania oraz jakość napięcia. Czy Polacy jednak zastanawiają się nad tym, jaki prąd otrzymują do swoich gniazdek? Raczej nie, a to właśnie „zła energia” jest powodem problemów z naszymi urządzeniami elektrycznymi, co często prowadzi do niebezpiecznych przepięć i zniszczenia naszej własności.
Zła energia to nic innego jak wszelkiego rodzaju odkształcenia prądu i napięcia generujące szereg negatywnych dla naszych instalacji elektrycznych i urządzeń zdarzeń.
Dodatkowe znaczenie ma fakt zmniejszenia odporności urządzeń na zaburzenia elektromagnetyczne, poprzez używanie w ostatnich dekadach w elektronice delikatnych układów mikroprocesorowych. Natomiast linie energetyczne i instalacje w mieszkaniach mają czasem kilkadziesiąt lat.

„Jakość dostawy energii elektronicznej jest niezwykle ważna. Zastanówmy się, czy produkt, za który tyle płacimy, jest dobrej jakości. Mamy prawo do tego, aby domagać się od dostawcy energii elektronicznej dobrego produktu. Smart grid pozwoli na kontrole i egzekwowanie naszych praw” - uważa prof. Zbigniew Hanzelka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jednocześnie dodaje, że nie ma idealnej sieci energetycznej i idealnej jakości, ale możemy oczekiwać, aby była jak najlepsza.

Ale zła energia to nie tylko problem dla konsumentów. Firmy energetyczne, jak i gospodarki poszczególnych krajów również borykają się z kosztami, związanym z tym zjawiskiem. Najbardziej niebezpiecznymi i jednocześnie kosztownymi zdarzeniami dla przemysłu jest niewłaściwa wartość napięcia, szybkie zmiany i wahania napięcia oraz bardzo niebezpieczne dla firm zapady napięcia. Generują one awarie urządzeń i związane z nimi przestoje lini produkcyjnych zakładów. Nawet kilka milisekund zapadu napięcia może prowadzić do niewyobrażalnych strat dla firm. Koszty złej jakości energii w Europie sięgają 15 - 20 mld euro rocznie. Wdrożenie smart grid według ekspertów ma ograniczyć te koszty.

Inteligentne sieci energetyczne oznaczają spore korzyści dla gospodarki także w innych wymiarach, takich jak zmniejszenie maksymalnego zapotrzebowanie na energię, czy umożliwienie uzupełnienie polskiego systemu elektroenergetycznego o małe jednostki wytwórcze energii. Dzięki smart grid firmy energetyczne szybciej zlokalizują i wyeliminują awarie w sieci, a także otrzymają skuteczną broń w minimalizacji zjawiska nielegalnego poboru energii.

Podobnie wygląda sprawa z korzyściami dla środowiska naturalnego. Dzięki smart grid zwiększy się efektywność pracy sieci elektroenergetycznej – a w tym redukcja strat energii w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych. To natomiast generuje spore oszczędności i zmniejszenie nakładów nieodnawialnej energii pierwotnej, np. z węgla.

Co ważne, w przyszłości dzięki akumulatorom energii, będziemy mieli możliwość magazynowania niewykorzystanej energii elektrycznej, wytworzonej przez prosumentów, czyli aktywnych konsumentów na rynku energii, który wytwarzają prąd na potrzeby własne w mikroźródłach, np. elektrowniach fotowoltaicznych czy wiatrowych. Dzięki możliwościom, jakie oferują inteligentne sieci, niewykorzystaną energię prosument będzie mógł odsprzedawać do sieci.

Jak zauważa prof. Hanzelka inteligentne sieci elektryczne to naturalny proces cywilizacyjny. Potrzebujemy dużej ilości energii, i to energii taniej oraz niedegradującej środowiska naturalnego. Smart grid jest odpowiedzią na tę potrzebę. Paliwa kopalniane mogą zacząć się wyczerpywać, dlatego trzeba coś zrobić, aby czas przejścia do nowych źródeł energii przedłużyć.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • zgryz(2014-01-16 16:23) Odpowiedz 00

  sprawdza się powiedzenie jednego z polityków " durny naród to kupi"

 • Kecaj(2014-01-16 08:15) Odpowiedz 00

  "Jakość dostawy energii elektronicznej jest niezwykle ważna. Zastanówmy się, czy produkt, za który tyle płacimy, jest dobrej jakości. Mamy prawo do tego, aby domagać się od dostawcy energii elektronicznej dobrego produktu. Smart grid pozwoli na kontrole i egzekwowanie naszych praw” Jestem pewien, że to "prawo" będzie działało dokładnie tak jak nagrywanie rozmów z operatorami telekomów.
  Panie Redaktorze mnie pan nie przekonał ! Proszę jeszcze dodać, że za licznik i wymianę zapłaci klient, a liczniki smart należy wymieniac dwa razy częściej niż aktualnie stosowane. Ktoś tu rączki zaciera - będzie kasa !

 • Zez(2014-01-17 08:00) Odpowiedz 00

  Do Jeronimo.
  To nie był elektryk,to był za elektryka, bez wykształcenia.

 • czytewlnik(2014-01-16 09:33) Odpowiedz 00

  Inteligentny licznik nie ma nic z jakością dostarczanej energii elektrycznej. Teoretycznie może mówić o odchyleniach ale który sprzedawca usługi sam siebie osądzi. To samo jest np.: ze sprzedażą kiełbasy i wielu innych produktów. Kupujący ma tyle do powiedzenia co płód w łonie matki. Nowe liczniki to tylko biznes do producentów a " głupi naród " wszystko kupi. I tak zapłacimy my klienci.

 • Ola(2014-01-16 10:03) Odpowiedz 00

  A jak się sprawdza jakość prądu. Jak dotknę przewodu to mnie tylko popieści a nie porazi?

 • macgiwer(2014-01-16 10:08) Odpowiedz 00

  I znowu zgraja cwaniaków zarobi na naiwnych i ciemnych odbiorcach prądu.
  Jak skończy się kadencja tu i ówdzie śmialutko będzie można wskoczyć w cieplutki i dobrze płatny biznes.Czyż nie???

 • cogito(2014-01-16 11:26) Odpowiedz 00

  nic te głąby nie rozumieją i sieją panikę. Nic za nowy licznik nie zapłacisz, niemoto, bo to własność dostawcy pradu. Licznik nie produkuje pradu, więc jego jakośc nie ma z nim nic wspólnego. Parametry en, elektrycznej są w Polsce dość wymagajace i w całosci zachowane. A pojęcie "jakość" pau8je do kiełbasy, raczej. To tyle. Sensatów i histeryków nie brakuje, obsesji, że wszyscy chcą cie oszukac, okraść itd , też. To cecha typowo starcza.

 • abc(2014-01-16 11:33) Odpowiedz 00

  A może najpierw sprawdzimy co jest w przewodach gazowych tu o wiele łatwiej oszukać.

 • Kecaj(2014-01-16 12:10) Odpowiedz 00

  do 5. Cogito "Nic za nowy licznik nie zapłacisz, niemoto, bo to własność dostawcy pradu." Nie spotkałem jeszcze przypadku żeby ktoś komuś dał urządzenie za darmo - patrz opłaty stałe, zmienne i niewiadomo jeszcze jakie ! Nie znam spółki prawa handlowego, która by rozdawała coś za darmo - w takiej sytuacji zarząd spółki do wymiany.

 • A fe!(2014-01-16 12:53) Odpowiedz 00

  nastepnysponsorowany artykul... a fe!

 • Czytelnik(2014-01-16 13:59) Odpowiedz 00

  Do cogito.Oczywiście że zapłacimy za liczniki i nic nie zyska odbiorca, to wynika
  z artykułów pismaków sponsorowanych,które ukazały się w całym okresie
  przygotowawczym .Pytania- zabezpieczą wyłączenia zasilania?,spadki napięć?
  (w styczniu 2014 drugi raz wyłączono prąd).Nic dodać w tej sprawie.
  '

 • jeronimo(2014-01-16 16:09) Odpowiedz 00

  U nas elektryk był prezydentem - od tego czasu mamy najlepszy prąd w europie!!!

 • opa(2014-01-16 18:48) Odpowiedz 00

  W sprzedaży są już mierniki wskazujące , ile jest prądu w prądzie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama