Polskę i Chiny połączył gaz łupkowy. Zdaniem ekspertów to jedna z dziedzin, dzięki której zacieśni się współpraca gospodarcza między naszymi krajami. Polska jest honorowym gościem odbywającej się w chińskim mieście Tianjin (czyt: tien ćin) konferencji poświęconej wydobyciu i eksploatacji gazu.

Chińczycy są zainteresowani współpracą w zakresie wydobycia gazu łupkowego. "Z tego powodu wiele chińskich firm energetycznych i instytucji rządowych obserwuje rozwój sytuacji na polskim rynku" - mówi Polskiemu Radiu dyrektor Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ Katarzyna Kacperczyk. "Ich zainteresowanie wynika również z faktu, że Polska jest krajem stosunkowo najbardziej zaawansowanym w poszukiwaniach gazu z łupków w Europie” - dodaje.

Według szacunków, to właśnie Chiny mają największe na świecie zasoby gazu łupkowego, około 31 bilionów metrów sześciennych. "Chiny mają też ogromne ambicje. Żeby osiągnąć zakładany poziom wydobycia musiałyby wykonać 17 000 wierceń w ciągu najbliższych 8 lat” - mówi Polskiemu Radiu Jolanta Iwanicka z Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Pekinie. W ciągu ostatniego roku do Chin przyjechały 4 misje polskiego sektora energetycznego.