statystyki

Chcesz zmienić sprzedawcę prądu? Opcja (nie)dostępna

autor: Maciej Szczepaniuk22.01.2013, 06:58; Aktualizacja: 22.01.2013, 09:55
Energetyczna konkurencja

Energetyczna konkurencjaźródło: DGP

Porzucenie dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej daje mieszkańcom wielu krajów Unii Europejskiej gigantyczne oszczędności – wynika z danych European Energy Markets Observatory (EEMO) firmy Capgemini. Ale nie w Polsce.

Reklama


Reklama


Zmieniając dostawcę, Szwed jest w stanie obniżyć roczne wydatki na prąd o 36 proc., Niemiec – o 21 proc. Na czele zestawienia są jeszcze Holandia (19 proc.), Belgia (18 proc.), Włochy (17 proc.) oraz Wielka Brytania (13 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Hiszpania (2 proc.), Portugalia (4 proc.) oraz Francja (5 proc.).

W gronie maruderów rankingu znajduje się także Polska. Szacunki pokazują, że dzięki zmianie sprzedawcy możemy zaoszczędzić od 20 do maksymalnie 80 zł rocznie. Przy rocznych opłatach za prąd sięgających już średnio 2–2,5 tys. zł to grosze. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, na taki ruch zdecydowało się jak dotąd dopiero 60 tys. polskich rodzin z 15 mln gospodarstw domowych. To mniej niż 0,5 proc. rynku.

– Sprzedawcy energii nie konkurują z sobą, bo trudno jest im zejść poniżej maksymalnej taryfy ustalanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Do uzyskania w pełni konkurencyjnego rynku potrzebne jest zdjęcie obowiązku taryfowania – ocenia w rozmowie z DGP Grzegorz Onichimowski, były prezes Towarowej Giełdy Energii.

Regulator broni się, że nie rezygnując z ustalania maksymalnych stawek, działa właśnie w interesie gospodarstw domowych. – Zatwierdzając ceny energii, regulator dba o ochronę odbiorcy przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat – uzasadnia Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Przed kilkoma tygodniami regulator nie pozwolił na podwyżki największym sprzedawcom energii i przynajmniej do końca czerwca za prąd będziemy płacić tyle, ile w 2012 r. Tymczasem niemieckie RWE, które uważa, że swoich cen nie musi ustalać, podniosło je o blisko 2,1 proc.

Jednak analiza danych zebranych przez Capgemini przynosi niewygodny dla biurokracji wniosek. W krajach, gdzie stawki za energię ustala państwo, korzyści ze zmiany sprzedawcy zwykle nie zachęcają do domowej rewolucji. Tak jest m.in. w Hiszpanii, Portugalii i we Francji.

Jak zauważają autorzy raportu EEMO, na dużą konkurencję nie mają także co liczyć mieszkańcy krajów, w których istnieją silnie skoncentrowane rynki, czyli po prostu większość elektrowni kontroluje zaledwie jeden potężny producent energii. Tak jest np. we Francji, gdzie ok. 80 proc. prądu wytwarza zarządzany przez państwo EdF. Efekt – nawet konkurujący z sobą sprzedawcy muszą kupować energię od jednego producenta. Polska plasuje się pośrodku stawki, co oznacza, że potencjał do konkurencji jest u nas spory, ale o klientów walczą na razie tylko najmniejsi gracze na rynku, których rygor ustalania stawek nie obowiązuje. Efekt – atrakcyjną ofertę są w stanie przygotować dla garstki klientów.

Dzięki manipulowaniu cenami energia faktycznie jest w Polsce tańsza niż w UE, gdzie średnia cena elektryczności dla gospodarstw domowych to 18,4 euro za 100 kWh. Polska jest poniżej średniej – cena na początku 2012 r. wynosiła 13,5 euro. Jeśli jednak wziąć pod uwagę siłę nabywczą, Polacy płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd. Drożej jest tylko na Cyprze, Węgrzech, Słowacji i w Niemczech.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Emigrant(2013-01-22 08:22) Odpowiedz 00

  W UK mieszkam od 9 lat i co ROKU!!! zmieniam dostawce raz zdarzylo mi sie 2 razy w roku i place rocznie za prad , gazu nie mam, POLOWE!!! mojej miesiecznej pensji...Nie mam pytan

 • emeryt(2013-01-22 09:09) Odpowiedz 00

  Co to za dziwne przyrównywanie cen w innych krajach. Przecież tam są inne uwarunkowania płacowe inne koszty utrzymania. Jak w Polsce będziemy zarabiać tyle co Niemiec to tylko nich można nas przyrównać. póki co jest to poważne nadużycie pismaki za łóżko, lub kurę

 • lort wiader(2013-01-22 10:38) Odpowiedz 00

  Jak się grzeje prądem, to trzeba dużo płacić. Prąd jest najdroższym źródłem uzyskiwanie energii cieplnej

 • Emigrant(2013-01-22 09:12) Odpowiedz 00

  Szału nie ma mówisz?Za grzanie zima temperatura w mieszkaniu zima 21 stopni gotowanie prasowanie pranie I milion innych rzeczy 2 tygodnie pracy?Rozumiem że w POlsce tez tak jest haha a trzeba pamiétać że jestem (nieudacznikiem hołotá I wykształciuchem) wiéc wiele siè po mnie spodziewać nie można...

 • Hariz(2013-01-22 08:47) Odpowiedz 00

  No to szału nie ma

 • Jack(2013-01-22 09:54) Odpowiedz 00

  Nie nabijaj się tylko zastanów się jakie temperatury są na wyspach, a jakie w Polsce. Po za tym połowa miesięcznej pensji to konkretnie ile, bo Polacy pracują za różne stawki. Po za tym nic nie piszesz jak duży dom (mieszkanie) ogrzewasz.

 • zdziwiony(2013-01-22 23:13) Odpowiedz 00

  A po co 21 stopni całą dobę w każdym (jak sądzę) pomieszczeniu...?

 • POPISowiec(2013-01-23 09:21) Odpowiedz 00

  Najdroższą jest PGE i po co te różne taryfy ? Jak ktoś ma Kiosk z gazetami to podlega pod taryfę przemysłową . Bo to Wielki przemysłowiec ? Prąd jest taki sam ani mocniejszy ani kolorowy . I pewnie z elektrowni płynie jedna taryfa ? Teraz PGE robi w gacie , i chodzą "agenci" z Lubelskiego oddziału namawiają na promocje ? Najpierw pobudowali sobie "szklane domy" za naszą kasę odbiorców ,teraz podzielili się na spółki , i tak się to kręci . A ty szaraku płacz i płać . Wiadomo " Ściana Wschodnia " dlatego powstanie styczniowe upadło ? Bo nie było światła z PGE i była sroga zima ! Na zachodzie Polski jest TAURON Polska Energia , tanio i normalnie , ale o Wrocław dba PO i wiadomo kto ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama