statystyki

Budowa elektrowni atomowej w Polsce: Decyzja rządu już w styczniu?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.12.2017, 07:57; Aktualizacja: 14.12.2017, 08:16
Sejmie wiceminister Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej

Sejmie wiceminister Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnejźródło: ShutterStock

W styczniu należy się spodziewać decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jesteśmy już bardzo blisko powiedzenia „tak” – mówi DGP wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Reklama


Jak ustalił DGP, wczoraj odbywały się w resorcie rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej. Obecny w parlamencie wiceminister Piotrowski zauważył, że zdanie „pozytywnie patrzymy na atom” z exposé premiera Mateusza Morawieckiego to pierwszy taki sygnał od czasu exposé Jarosława Kaczyńskiego. – Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera, choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia „tak” atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne – mówi nam Piotrowski.

Z informacji DGP wynika, że przygotowany przez resort energii model finansowania pierwszej polskiej atomówki (3000 MW ma kosztować ok. 60 mld zł) wyklucza nie tylko kontrakty różnicowe (mechanizm, gdy rząd z góry ustala cenę, jaką będzie płacił wytwórcy za prąd, a gdy jest niższa od rynkowej, dopłaca), ale i kredyty bankowe.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Atom i Cobalt(2017-12-14 10:50) Zgłoś naruszenie 114

  Mam do was rządzący olbrzymia prośbę ..Wybudujcie sobie ta elektrownie na jakiejś wyspie albo np półwyspie Helu lub w stanie depresyjnym na Żuławach. Wszak jak wasi inzynierowie włazidupki dyrekcji coś narozrabiają i pójdzie nie tak to zalejecie ją wodą i będzie co mialo odbierać ciepło z rozgrzewającego sie reaktora. --Spec od zabezpieczeń na blokach energetycznych.

  Odpowiedz
 • geotermolog(2017-12-14 19:29) Zgłoś naruszenie 81

  Geotermalną potęgo jest Polska, więc taniej wiercić dziury w ziemi i brać stamtąd darmową energię, tak jak przykład dał nam ksiądz z Torunia o. Tadeusz Rydzyk !

  Odpowiedz
 • momek(2017-12-14 22:41) Zgłoś naruszenie 52

  to juz dawno jest passe.. po co sie pchać w coś od czego na świecie się odchodzi?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PRAWDA(2017-12-15 22:45) Zgłoś naruszenie 20

  Nie mieliśmy elektrowni jądrowych a POprzestepcy w 2010 roku podpisali ugode z niemcami że opady z niemickich alektowni jadrowych bendą składowane w Polsce ,nie wiadomo ile setek ton tego śmiercionośnego syfu wwieziono do Polski

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-12-16 16:53) Zgłoś naruszenie 00

  Komu się teraz opłacamy ? I czyje syfy , razem z naszymi , będziemy dołować w polskiej ziemi ? A kto będzie zgarniał kasę z rachunków ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Reklama