statystyki

Azoty będą teraz same wozić swoje produkty

autor: Tomasz Jóźwik07.12.2017, 07:28; Aktualizacja: 07.12.2017, 09:06

Cztery lata po połączeniu spółek chemicznych kończą się możliwości dalszych oszczędności po stronie kosztów.

Grupa Azoty przejmie zarządzanie nad dwoma bocznicami kolejowymi zlokalizowanymi w Kędzierzynie i Puławach, dzięki czemu zaoszczędzi 8–9 mln rocznie. Dotychczas operatorami bocznic były spółki, w których większościowym udziałowcem jest CTL Logistic, jedna z czołowych krajowych grup transportowych specjalizująca się w przewozie artykułów chemicznych. Cała operacja zostanie przeprowadzona bez angażowania gotówki przez Azoty – udziały CTL zostaną wykupione z pieniędzy zgromadzonych w spółkach zarządzających bocznicami, a następnie umorzone. W ten sposób jedynym akcjonariuszem spółek CTL Chemkol i CTL Kolzap zostaną Azoty, dotychczas mniejszościowy udziałowiec. Od 1 stycznia bocznicami zlokalizowanymi przy zakładach produkcyjnych Azotów, przez które przechodzi rocznie 6,5 mln ton towarów, będzie zarządzał jeden podmiot – Azoty Koltar.

– Grupa Azoty, chcąc pozostać kluczowym graczem na konkurencyjnym rynku w Polsce i Europie, nie może sobie pozwolić na pozostawanie w tyle pod względem modeli zarządzania, sprawności i efektywności organizacji – komentował transakcję dr Wojciech Wardacki, prezes Azotów.

Przejęcie kontroli nad bocznicami to jeden z ostatnich etapów konsolidacji działalności operacyjnej, po połączeniu firm z Kędzierzyna, Polic, Puław i Tarnowa, które zakończyło się w 2013 r. Dzięki wspólnym zakupom surowców (głównie gazu) i energii, wprowadzeniu platformy zakupowej, elektronicznym aukcjom, usprawnieniu logistyki udało się w pierwszych trzech kwartałach tego roku zaoszczędzić 60–80 mln zł. Roczne przychody spółki to ok. 10 mld zł.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie