statystyki

Dobra zmiana w PGE. Gaz zamiast węgla

autor: Karolina Baca-Pogorzelska04.09.2017, 07:48; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:25
Jeszcze w czerwcu PGE informowało, że nowy blok w elektrowni Dolna Odra będzie zasilany węglem, choć alternatywnie rozważano także technologię gazową.

Jeszcze w czerwcu PGE informowało, że nowy blok w elektrowni Dolna Odra będzie zasilany węglem, choć alternatywnie rozważano także technologię gazową.źródło: ShutterStock

500 MW nowych mocy planowanych w elektrowni niedaleko Szczecina będzie opalane gazem, a nie węglem kamiennym. Spółka zmieniła zdanie.

Jeszcze w czerwcu PGE informowało, że nowy blok w elektrowni Dolna Odra będzie zasilany węglem, choć alternatywnie rozważano także technologię gazową. Teraz firma poinformowała, że będzie odwrotnie – powstanie blok gazowy. Nasi rozmówcy w PGE przekonują, że w przypadku Dolnej Odry niedaleko Szczecina bardziej opłacalny będzie mimo wszystko właśnie blok gazowy, który z kolei nie opłacałby się na Śląsku, gdzie transportuje się węgiel na bliskie odległości (a państwowe koncerny energetyczne mają zakaz importu tego paliwa). Z kolei to właśnie w okolice Szczecina będzie dopływał gaz z Norwegii planowanym rurociągiem Baltic Pipe przez Danię.

A jak będą wyglądać koszty inwestycji? W przypadku elektrowni gazowej koszt wybudowania 1 MW mocy to ok. 2–3 mln zł w zależności od technologii, w przypadku węglowej to 5,5–6 mln zł. Tyle że paliwo do tej ostatniej jest relatywnie tańsze. Jednak to spalanie gazu powoduje mniejszą emisję CO2. Jest to istotne z punktu widzenia Polski w kontekście unijnego pakietu klimatycznego i zaostrzania przepisów dotyczących emisji dwutlenku węgla. Możliwe jest wprowadzenie w UE limitów emisyjnych dla technologii konwencjonalnych w połączeniu z reformą systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (tzw. EU ETS), to jednak pewne ryzyko.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie