statystyki

Kopalnie wydobywają mniej węgla. Brakuje miliona ton

autor: Karolina Baca-Pogorzelska07.06.2017, 07:56; Aktualizacja: 07.06.2017, 09:31
Obniżanie kosztów produkcji węgla idzie powoli. Mimo restrukturyzacji

Obniżanie kosztów produkcji węgla idzie powoli. Mimo restrukturyzacjiźródło: ShutterStock

Od stycznia do kwietnia kupiliśmy za granicą 2 mln ton surowca – wynika z dokumentów, do których dotarł DGP. W drugiej części roku import może wzrosnąć

Sektor węgla kamiennego po czterech miesiącach tego roku miał 1,256 mld zł zysku netto, wobec 52 mln zł rok wcześniej. Gdyby nie to, że 1,22 mld zł „zrobiła” sama Jastrzębska Spółka Węglowa, za przyczyną rekordowych cen węgla koksowego (którego spółka jest największym producentem w UE), można by mówić o sukcesie. Sęk w tym, że większość kopalń na Śląsku ma spore kłopoty produkcyjne, co może się przełożyć na większy import.

W branży mówi się, że rozmowy o sprowadzaniu węgla z zagranicy prowadzi PGE z EDF Trading. Podobnie jak Enea, Energa i PGNiG Termika, spółka jest udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej, której braki w wydobyciu wynoszą już ponad 2 mln ton, wobec 32 mln ton założonych w planie na ten rok. Państwowa energetyka ma jednak zakaz importu. A PGE ma w statucie zapisane, że jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ~komentator(2017-06-07 09:15) Zgłoś naruszenie 50

  skoro JSW zarabia na węglu koksującym prawie 122% to jest w pełni rentowna.Jakim więc prawem ciągle się do nich dokłada?

  Odpowiedz
 • Dziwne(2017-06-07 16:57) Zgłoś naruszenie 30

  Skoro brakuje węgla to czemu np. Bogdanka wydobywa 9mln.ton skoro ma moce na 12 mln.? Ktoś tu coś kręci, czyżby importowego loda?

  Odpowiedz
 • ela(2017-06-08 13:05) Zgłoś naruszenie 20

  Brakuje technologii pozyskiwania energii ze źródeł innych niż ropopochodne. Inni idą do przodu, a my wciąż z tym węglem. Za kilka kilkanaście lat będziemy w czarnej d... (też po węglu)

  Odpowiedz
 • tomek(2017-06-08 21:30) Zgłoś naruszenie 10

  Brakuje węgla a zamykane są kopalnie,to jakaś bzdura.Gornicy są zachęcani do odejścia na urlopy gornicze .Wszystko po to aby położyć polskie kopalnie na plecy To jest podcinanie gałęzi na której się siedzi aby nie doszło do tego że będziemy kupować nasz węgiel od Szwaba

  Odpowiedz
 • agata(2017-10-11 22:55) Zgłoś naruszenie 00

  Zasada jest taka, że powinno się wspierać rodzimy przemysł. Jestem jak najbardziej za lokalnym patriotyzmem i wspieraniem lokalnych przedsiębiorców. Jednak jak mam palić weglem, gdy wiem, że w 2020r, wejdzie ustawa o wymianie pieców/kotłów kopciuchów. Oczywistym faktem jest więc również dbanie o środowisko oraz ekologiczny punkt widzenia. Istnieje wiele aleternatyw dla węgla, np. pellet, któtego sama użytkuję w swoim Twin Bio Luxury od Kostrzewy. Powiem, że naprawdę warto.. nie dość że niedrogo, to czysto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie