Brak wiedzy praktycznej i teoretycznej w zakresie elektryczności, nie może zwalniać z odpowiedzialności za nielegalny pobór energii.

Kobieta została oskarżona o to, że w nie ustalonym okresie czasu będąc głównym najemcą lokalu mieszkalnego przy dokonała kradzieży prądu polegającej na częściowym ominięciu licznika, poprzez wcięcie w wewnętrzną linię zasilającą na odcinku z energią niezmierzoną, czym działała na szkodę spółki energetycznej.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe uznał oskarżoną za winną popełnienia zarzucanego jej czynu i wymierzył jej karę grzywny oraz obciążył kosztami procesowymi.

Apelację od wyroku złożył obrońca oskarżonej zaskarżając wyrok w całości na korzyść oskarżonej zarzucając wyrokowi, iż z prawidłowo dokonanych w tym zakresie ustaleń faktycznych wynika, że oskarżona nie dokonała zaboru energii elektrycznej, albowiem nie dokonała podłączenia (ani nie zlecała podłączenia) przedmiotowej nielegalnej instalacji, a zatem swoim zachowaniem nie wyczerpała wszystkich znamion przestępstwa kradzieży energii elektrycznej określonych w ww. przepisach.

Sąd Okręgowy stwierdził, że apelacja obrońcy oskarżonej jest niezasadna dlatego nie mógł zostać uwzględniony zawarty w niej wniosek.

Na wstępie rozważań - wbrew stanowisku przedstawionym w apelacji obrońcy oskarżonej - stwierdzić należy, że zarzut obrazy przepisów prawa materialnego tj. art. 278 § 1 i 5 k.k. jest chybiony, albowiem dla bytu tego przestępstwa nie ma znaczenia techniczny sposób uzyskania dostępu do źródła energii, a zatem brak osobistych czynności technicznych w celu uzyskania bezprawnego dostępu nie powoduje depenalizacji czynu.

Istota przestępstwa kradzieży energii elektrycznej polega na korzystaniu z energii z pominięciem sposobu uzyskania dostępu do energii. Dla bytu odpowiedzialności karnej nie ma więc znaczenia osobiste wykonanie czynności przyłączenia. Samo wykonanie nielegalnego przyłącza może być co najwyżej oceniane jako usiłowanie dokonania tego przestępstwa. Dopiero rozpoczęcie pobierania energii elektrycznej przy pomocy nielegalnego przyłącza stanowi o dokonaniu tego przestępstwa.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności stwierdzić należy, iż brak wiedzy praktycznej i teoretycznej oskarżonej w zakresie elektryczności oraz brak możliwości osobistego dokonania wpięcia w wewnętrzną przedlicznikową linię zasilającą, nie zwalnia od winy oskarżonej.

Sygn. akt VI Ka 721/16

Oprac. T.J.