statystyki

Gawlik: Elektrowni atomowej nie mogą budować Polacy, płacąc za nią w rachunkach za prąd

autor: Karolina Baca-Pogorzelska23.03.2017, 07:53; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:04
Czy na miejscu ministra energii podjąłby pan dzisiaj decyzję o budowie elektrowni atomowej?

Czy na miejscu ministra energii podjąłby pan dzisiaj decyzję o budowie elektrowni atomowej?źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Balint Porneczi

Nie może być tak, że elektrownię atomową będą budować Polacy, płacąc za nią w rachunkach za prąd - mówi w wywiadzie dla DGP Zdzisław Gawlik, prawnik, absolwent lubelskiego UMCS, w rządzie PO-PSL najpierw wiceminister, a potem minister skarbu państwa – w międzyczasie członek zarządu spółki atomowej PGE. Poseł PO, minister energii w gabinecie cieni.

Platforma Obywatelska ostro krytykuje poczynania rządu w górnictwie i energetyce. Mieliście 8 lat na reformy w tym sektorze. Górnictwo oddaliście PSL i nic z nim nie zrobiliście. Może powinniście się uderzyć w piersi?

Wpływu na to, że sektor górniczy był oddany PSL, nie miałem żadnego. Patrząc wstecz, muszę przyznać pani rację. Reforma górnictwa powinna się zacząć wcześniej, nie ma co zaklinać rzeczywistości. Gdy była dobra koniunktura, zamiast restrukturyzować, kopalnie wydawały pieniądze na niekoniecznie najważniejsze cele.

Gdy UE godziła się na dotowanie inwestycji początkowych w kopalniach, to raz znaleźliście 400 mln zł. PiS udało się uzyskać zgodę Brukseli na wydanie 8 mld zł na likwidację nierentownych kopalń.

Wtedy górnictwo miało pieniądze. Dosypywanie ich tym, którzy je mają, byłoby nieracjonalne. Dobre czasy nie trwają jednak wiecznie, trzeba myśleć o przyszłości. Węgiel jest coraz głębiej, jest trudniej dostępny, jest więcej zagrożeń, więc i koszt pozyskania surowca jest większy. Jeśli zarządzający projektem tego nie widzi, to błąd.

W 2014 r. premier Donald Tusk zapewniał, że nie będzie zamykania kopalń. Potem obecna premier Beata Szydło zapewniała w 2015 r. podczas kampanii o tym samym. A dziś wytykacie rządowi, że zamyka kopalnie. A co mają robić, skoro zastali bałagan?

Dzisiaj trzeba się odnosić do sytuacji, w której mamy wyeksploatowane złoża albo ekonomiczna zasadność eksploatacji jest niewielka. Tylko niemądry zakładałby dalsze funkcjonowanie takiej kopalni.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Anty Gawlik(2017-03-23 08:38) Zgłoś naruszenie 21

  a Kto ma placić --Ruskie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Minister Grad pracował 8 lat(2017-03-24 09:17) Zgłoś naruszenie 20

  Jego zespół wydał 300 mln zł z przyznanego im budżetu na analizy i badania consultingowe. Ponoć określono że z całą pewnością w Polsce wystarczą na start 2 elektrownie jądrowe. Inne wnioski wymagają kolejnych wieloletnich badań - niech tylko PO wróci do Władzy to Min. Grad rozpocznie kolejne równie efektywne działania. W tym tempie za jakieś 70 lat wyznaczymy wstępnie lokalizację elektrowni tzn. czy na północy czy na południu Kraju co będzie ogromnym i niepodważalnym sukcesem Władz.

  Odpowiedz
 • Hold(2017-03-23 17:23) Zgłoś naruszenie 23

  Ja jednego wciąż nie rozumiem ciągle trąbią że nie ma pieniędzy na nic ale? na budowę nowego lotniska, nowego dworca PKP,elektrowni atomowej,nowej reformy w szkolnictwie,wycinki drzew,reformy w MON,itd.,itd odziwo się znajda bo to wszystko jest teraz priorytetem Pisowców.Powiem tak jak ma być dobrze jak min. przemysłu przyjechał do JSW i ustalił głównie,że prezesi nie mogą mieć premii wyższej jak ich miesięczny zarobek tj.ok 70 tys.zl.tu się liczy tylko kasa a nie jak uratować górnictwo -np.zmniejszyć biurokracje, zmniejszyć podatki jest ich ponad 20, itd. Dlaczego obcym się opłaca inwestowac w nasze kopalnie a naszemu rządowi nie jakośc węgla jest najwyższa tylko jak się temu nie rozumie to efekt będziemy mieli,że na Śląsku będzie dżungla.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polacy też nie powinni zawierać Kontraktów(2017-03-24 18:52) Zgłoś naruszenie 20

  Bo Polak jak podpisze Kontrakt np. na Gaz..... to w cenie z kosmosu i na 20 lat. Z GAZPROMEM - kicha, z Katarem - kompromitacja.

  Odpowiedz
 • ert(2017-03-24 22:02) Zgłoś naruszenie 22

  Elektrownię, z własnych środków, powinni odbudować ci co zrujnowali Żarnowiec - czyli Solidaruchy.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-03-25 06:40) Zgłoś naruszenie 10

  Istotniejszym pytaniem od tego kto będzie płacił za budowę elektrowni atomowej jest, kto będzie płacił za jej rozbiórkę i przechowywanie przez tysiąclecia jej napromieniowanych elementów. Niemcy mają już ten problem, to najwidoczniej wykładnik "nowoczesności" dlatego chcemy mieć koniecznie taki sam.

  Odpowiedz
 • haha(2017-03-25 10:23) Zgłoś naruszenie 01

  o patrzcie jaki obrońca ludu się znalazł to co za czyje pieniadze? banków? i tak za to zapłacimy ty kretynie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie