statystyki

PGG ścięła inwestycje o 36 proc. To niższe koszty i mniejsza strata. Oraz kłopoty w przyszłości

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:03
Polska Grupa Górnicza

Polska Grupa Górniczaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wydobycie niższe o 20 proc. od założeń biznesplanu, sprzedaż węgla mniejsza o 17 proc., roboty przygotowawcze ścięte o 23,5 proc., a inwestycje aż o 36 proc. Co w zamian? Strata mniejsza od zakładanej o 42,5 mln zł – to dane ze sprawozdania zespołu monitorującego działanie Polskiej Grupy Górniczej, do których dotarł DGP.

Wynik obejmuje osiem miesięcy 2016 r., bo spółka powstała 1 maja 2016 r. po przejęciu 11 kopalń Kompanii Węglowej. Od października PGG chwali się dodatnimi wynikami finansowymi. Na przykład w grudniu miała 42,6 mln zł zysku netto wobec zakładanych 9,9 mln zł. I to mimo sprzedaży o 27,5 proc. mniejszej od zakładanej, o 19,3 proc. mniejszych przychodach i kosztach produkcji na tonę większych o 4,8 proc.

– Kopalnie ledwo przędą. Nikt świadomie jednak nie powie, że jest źle, bo banki go zjedzą. A cięcie inwestycji w górnictwie szybko odbije się czkawką – przyznaje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. – Wszyscy się upierają, że górnictwo musi być dochodowe. A ono jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Bez naszego węgla ten z importu wcale nie będzie taki tani – przekonuje.

Polska Grupa Górnicza potrzebuje sukcesu – do końca marca ma przejąć Katowicki Holding Węglowy, który ma 2,5 mld zł zobowiązań i stracił płynność finansową. O konieczności tej fuzji kolejny raz mówił wczoraj w Katowicach minister energii, Krzysztof Tchórzewski.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie