
Sąd orzekł, że prawo do świadczenia wychowawczego powinno być ustalone na podstawie dochodów matki i dziecka, ale nie męża. Gminy są zaskoczone tym rozstrzygnięciem.
czytaj więcej

Małżonek, z którego wyłącznej winy doszło do rozwodu, nie może uzyskać prawa do alimentów na podstawie umowy, nawet dorozumianej, a przez to nie może ubiegać się o świadczenie po zmarłym byłym współmałżonku.
czytaj więcej

Nawet małżonek całkowicie winny rozstaniu nie ma obligatoryjnego obowiązku płacenia na rzecz drugiej strony. O powinności tej decyduje sąd.
czytaj więcej

● Czy niepełnosprawny ma prawo do niższej składki zdrowotnej● Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy● Dlaczego szpital musi ujawnić wysokość wynagrodzenia ordynatora● Czy krem z filtrem należy do środków ochronnych
czytaj więcej

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych wprowadza nowe rozwiązanie – emeryturę małżeńską wypłacaną przez 20 lat.
czytaj więcej

Twierdzenie, że nie posiada się możliwości zarobkowania to za mało, by wydłużyć termin otrzymywania alimentów od byłego małżonka. Kiepska sytuacja finansowa musi być obiektywnie uzasadniona.
czytaj więcej

Choć stracili zdrowie w służbie ojczyzny, nie wszyscy weterani mogą
liczyć na państwowe wsparcie. Odsunięci na bok cierpią w milczeniu, bo
ich skarg nie ma kto wysłuchać.
czytaj więcej

Od początku pojawienia się ustawy dezubekizacyjnej otrzymałem ponad tysiąc skarg; będę zdecydowanie apelował o nowelizację przepisów - poinformował w piątek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
czytaj więcej

Analiza orzecznictwa wskazuje, że sędziowie rodzinni o zasadach współżycia społecznego pamiętają i nie przyznają świadczeń rodzicom, których związek z dziećmi ogranicza się do pokrewieństwa.
czytaj więcej

Ceny jej zakupu nie można zaliczyć do kosztów ponoszonych w związku z urodzeniem dziecka – orzekł Sąd Rejonowy w Bydgoszczy.
czytaj więcej

Sporadyczne dostarczanie pieniędzy na rzecz byłego małżonka nie może być uznane za wypełnianie obowiązku alimentacyjnego. A okazjonalna pomoc nie wpływa na przyznanie świadczeń po zmarłym.
czytaj więcej

Pracownik może zagwarantować członkowi rodziny bezpłatne leczenie i dopłatę do wakacji. Po śmierci pracownika krewni mogą starać się o rentę rodzinną.
czytaj więcej

Jeżeli małżonkowie do dnia śmierci męża nie pozostawali faktycznie we wspólności małżeńskiej, to żona nie ma prawa do renty rodzinnej – tak uznał Sąd Najwyższy.
czytaj więcej

Kiedy bliski starszy człowiek będzie potrzebował dozoru, otworzy się przed wami nowy rynek: opiekunów seniorów. Jest mniej przewidywalny niż giełda w czasie kryzysu.
czytaj więcej

RPO Adam Bodnar wystąpił do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, aby rozważył zmianę tzw. ustawy dezubekizacyjnej, rzecznik podnosi, że "obniżenie świadczenia nie ma żadnego związku z indywidualną oceną" postępowania funkcjonariuszy, a sprowadza się do "negatywnej oceny wyboru miejsca pracy".
czytaj więcej

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje po zmarłym członku rodziny co do zasady jedna łączna renta rodzinna, która podlega podziałowi na równe części między uprawnionych. Zasadniczym warunkiem jest, by osoba zmarła miała w chwili śmierci ustalone prawo do emerytury lub
renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do
uzyskania jednego z tych świadczeń. Jeśli wdowa ma już prawo do emerytury, wówczas musi wybrać: albo własną emeryturę albo rentę po zmarłym mężu.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników