Emerytury powszechne

10 kwietnia 2017 r.

Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Główny ekonomista ZUS: Emerytura obywatelska? To będzie skok na kasę z budżetu państwa [WYWIAD]10 kwietnia 2017 r.

Im więcej osób będzie miało wizję niskich świadczeń, tym więcej będzie zainteresowanych rozmontowaniem systemu ubezpieczeniowego. Dla zwolenników emerytury obywatelskiej to jest szansa na skok na kasę z budżetu państwa, czytaj – z kieszeni pozostałych obywateli - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

30 marca 2017 r.

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru określona dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe włącznie ze stosowaniem ograniczenia rocznej podstawy tych składek

Jakie są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, gdy pracownik oprócz etatu ma także zlecenie30 marca 2017 r.

Od niedawna prowadzę działalność polegającą m.in. na obróbce drewna i ścince drzew. Zatrudniam pracowników oraz zleceniobiorców. Na jakich zasadach i za kogo muszę opłacać składki na FEP? Czy jeżeli pracownik przez część swojego wymiaru wykonuje prace w szczególnych warunkach, a przez pozostałą inne prace, to istnieje obowiązek opłacania za niego tych składek? Jak ustalić, czy należna jest składka w sytuacji, gdy z pracownikiem wykonującym pracę w szczególnych warunkach podpiszę dodatkowo umowę-zlecenie na zwykłe prace? Czy składki trzeba płacić od początku zatrudnienia?

29 marca 2017 r.

Premia do odłożonej emerytury jest wymieniana jako najlepsza zachęta do dłuższej pracy.

Premia za dłuższą pracę: Nie każdy chce 10 tys. zł29 marca 2017 r.

Pomysł premii za dłuższą pracę bez pobierania emerytury cieszy się sporym poparciem Polaków – wynika z sondażu DGP, zrealizowanego na panelu badawczym Ariadna. Za jej wprowadzeniem jest 46 proc. pytanych, przeciwnego zdania jest 29 proc. Jedna czwarta ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania. Pomysł, o który pytaliśmy, opisaliśmy w DGP kilkanaście dni temu. Zakłada on, że osoby, które przepracowałyby co najmniej dwa lata, bez pobierania emerytury otrzymałyby jednorazową premię w wysokości 10 tys. zł.

29 marca 2017 r.

MPiPS uczestniczące w pracach zespołu i któremu podlega system emerytalny, nie bierze udziału w pracach nad kształtem III filaru i nie zna szczegółów nowych rozwiązań.

Dodatkowe emerytury nadal wielką niewiadomą29 marca 2017 r.

W II kw. tego roku do konsultacji międzyresortowych ma trafić projekt ustawy ustalający formy dodatkowego oszczędzania na starość. Wczoraj taką deklarację na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego złożył przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. Okazało się też, że MPiPS uczestniczące w pracach zespołu i któremu podlega system emerytalny, nie bierze udziału w pracach nad kształtem III filaru i nie zna szczegółów nowych rozwiązań.

Prawo na co dzień

Reklama