Poprawa koordynacji leczenia pacjenta m.in. dzięki utworzeniu zespołów lekarzy, pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - to jedno z głównych założeń do projektu ustawy przygotowywanej przez resort zdrowia. Planowane jest też zwiększenie finansowania POZ.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński w piątkowej rozmowie z PAP wskazał, że głównym celem przygotowywanej ustawy jest uporządkowanie i wzmocnienie POZ. "W krajach, gdzie POZ dobrze działa, 80 proc. wszystkich interwencji medycznych odbywa się na poziomie POZ. U nas tak nie jest, dlatego że Polacy chodzą do specjalistów nawet ze schorzeniami, które powinny być leczone na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej" - powiedział.

Podkreślił, że nowa ustawa ma pozwolić na ścisłą współpracę lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także specjalistów, w opiece nad pacjentem. Leczenie w POZ ma przebiegać kompleksowo i sprawnie, a pacjenci mają być w POZ objęci jak najszerszą opieką.

W piątek resort przekazał do konsultacji założenia do projektu ustawy o POZ. Wskazano w nich, że utrzymana ma być możliwość działalności w ramach POZ różnych podmiotów leczniczych (np. organizacji pozarządowych i SPZOZ) oraz praktyk zawodowych (również indywidualnych praktyk położniczych). "Zagwarantowana będzie zasada równego traktowania i równych praw tych podmiotów" - zapewniają autorzy założeń.

Każdy pacjent będzie objęty POZ zapewnianą przez lekarza współpracującego z pielęgniarkami i położnymi w ramach zespołu. Członkowie zespołu mają ze sobą współpracować "z zachowaniem samodzielności zawodowej, w szczególności przez wzajemne konsultacje i wymianę informacji o pacjencie oraz współdziałanie w celu zachowania zdrowia i profilaktyki chorób, rozpoznawania i leczenia chorób oraz usprawnienia pacjenta".

Zapewniona ma być także możliwość tworzenia wspólnej listy pacjentów, jak i list odrębnych, przy powiązaniu funkcjonalnym lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. "Wspólna lista pacjentów pozwoli na zarówno łączne, jak i oddzielne zawieranie umów na świadczenia POZ" - wyjaśniono.

Zespół POZ będzie także współpracował z innymi specjalistami w obszarze zdrowia publicznego (np. dietetykiem, psychologiem) oraz m.in. z przedstawicielami organizacji działających na rzecz zdrowia i dyrektorami szkół.

POZ będzie finansowana z NFZ, przez samorządy oraz z budżetu państwa. Jak wskazano w założeniach do projektu, w planie finansowym NFZ na 2017 r. na POZ przewidziano ponad 9,9 mld zł, co stanowi 13,5 proc. planowanych nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej. Resort chce, by wydatki na POZ każdego roku sukcesywnie wzrastały, tak by w perspektywie 10 lat osiągnęły 20 proc. wszystkich wydatków Funduszu na świadczenia.

Podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna (wypłacana za każdego pacjenta). Ponadto wypłacany będzie komponent motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki, dodatek za opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.

Dodatkowo pojawi się część budżetu powierzonego na badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Środki te będą wypłacane za zrealizowane badania i wizyty u lekarzy specjalistów i nie będą one mogły być wykorzystane na inny cel.

W projekcie zaznaczono także, że lekarze, pielęgniarki i położne POZ (a także pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania) będą mieli m.in. prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego. Zakłada się, że działania te powinny obejmować realizację programów badawczych, edukacyjnych i wdrożeniowych o kluczowym znaczeniu dla POZ. W tym celu planowana jest reorganizacja Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, polegająca na poszerzeniu zakresu zadań o zagadnienia dotyczące medycyny rodzinnej.

Niezależnie od przygotowywanej ustawy, resort planuje zmianę systemu kształcenia w medycynie rodzinnej. Proces ten ma przebiegać dwukierunkowo: z jednej strony zapewniony ma być "właściwy poziom rekrutacji" do szkolenia podyplomowego wśród absolwentów wydziałów lekarskich i pielęgniarskich, a z drugiej - umożliwione ma być uzyskanie właściwych kompetencji lekarzom, pielęgniarkom i położnym obecnie pracującym w POZ.

MZ chce, by ustawa weszła w życie 1 lipca 2017 r. Wyjątkiem byłyby przepisy dotyczące budżetu powierzonego, które weszłyby w życie 1 stycznia 2019 r. (od początku 2018 r. prowadzony byłby w tym zakresie program pilotażowy).