statystyki

Wcześniejszy emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia

autor: Bożena Wiktorowska24.03.2016, 18:00
emeryt emerytura senior seniorzy

emeryt emerytura senior seniorzyźródło: ShutterStock

W styczniu 2011 r., po ukończeniu 60 lat pan Henryk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W sumie przepracował 41 lat, 8 miesięcy i 22 dni w szkodliwych warunkach. W styczniu 2017 r. skończy 66 lat i jeden miesiąc, osiągając tym samym powszechny wiek emerytalny wskazany dla swojego rocznika. – Czy będę mógł wtedy wystąpić o przeliczenie świadczenia – pyta czytelnik.

reklama


reklama


Każdy ubezpieczony może złożyć do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Nasz czytelnik nabył prawo do wcześniejszego świadczenia, bo urodził się po 31 grudnia 1948 r. Dodatkowo 1 stycznia 1999 r. miał na koncie co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla mężczyzn 25 lat.

Kolejnym z istotnych warunków otrzymania wcześniejszej emerytury było nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Ze względu na to, że pan Henryk zakończył aktywność zawodową w 2011 r., ZUS miał obowiązek przyznać mu tzw. mieszaną emeryturę. W 55 proc. została ona ustalona na podstawie starych zasad (czyli z uwzględnieniem części socjalnej oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej), a w 45 proc. na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym w ZUS.


Pozostało jeszcze 75% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • Inspektor Pracy(2016-03-24 19:05) Odpowiedz 533

    Czym są gorsi Ci co do tamtej chwili wstecznej zmiany Ustawy mieli więcej niż 15lat pracy w tych warunkach ale nie mieli 25 lat pracy gdyż byli młodsi? Czym są gorsi Ci co mając te więcej niż 15 lat w tych warunkach mają nadpracowane za komuny i postkomuny dodatkowo 1000 dni w soboty i święta ponad--ustawowo?---Art 12 obecnej Ustawy?! Czy były ćpunek i Premier Tusk jak Ich okradał z wieku emerytalnego mówiąc na odmianę : : Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących, pamiętał że :"każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. . ". Kim jest też ta Kopacz -niby lekarz-Premier --która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury . Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. W 2014r bezrobocie spadło ogólnie ale jak podają badania wsród 60latków bezrobocie wrosło o 8% --Spracowani ,schorowani ludzie przez Tych POtworow muszą szukać chleba na śmietniku.

  • tuśk(2016-03-24 19:40) Odpowiedz 467

    Ja zapie.....m juz 42 lata i musze pracować do 67 bo tak orzewkł TK przy namowie POkradniemy w roli głównej Rudy i Vincenty wnusiu gubernatora Szeszeli. Sk.........wo w bantustanie między Wisła a Bugiem.

  • emeryt(2016-03-25 06:06) Odpowiedz 414

    Jest dobry czas do naprawienia szkody którą PO jak hieny oszukali naród. Ludzie pracowali w naprawdę trudnych warunkach i powinno się przywrócić ich przywileje możliwość przeliczenia wcześniejszej emerytury osobom które uzyskały wiek powszechny tym bardziej że nie było mowy o tym jak uzyskają ten wiek powszechny to nie zostaną przeliczone w miarę korzystnie ich emerytury.....tak tamta władza oszukała naród pracujący !!! zamordyzm zastosowała, cicho siedzieć bo i resztę Wam zabierzemy!!!!!! Wierzę w mądrość obecnej władzy myślę że pomogą tym ludziom i przywrócą możliwość przeliczenia tej jałmużnej. Mnie to już nie dotyczy ale łączę się z oszukanymi emerytami.

  • emeryt(2016-03-25 06:05) Odpowiedz 363

    Jest dobry czas do naprawienia szkody którą PO jak hieny oszukali naród. Ludzie pracowali w naprawdę trudnych warunkach i powinno się przywrócić ich przywileje możliwość przeliczenia wcześniejszej emerytury osobom które uzyskały wiek powszechny tym bardziej że nie było mowy o tym jak uzyskają ten wiek powszechny to nie zostaną przeliczone w miarę korzystnie ich emerytury.....tak tamta władza oszukała naród pracujący !!! zamordyzm zastosowała, cicho siedzieć bo i resztę Wam zabierzemy!!!!!! Wierzę w mądrość obecnej władzy myślę że pomogą tym ludziom i przywrócą możliwość przeliczenia tej jałmużnej. Mnie to juz nie dotyczy ale łączzę się z oszukanymi emerytami.

  • bogacz(2016-03-26 12:18) Odpowiedz 280

    wszystkie rzady dymaly idymaja wszystkich emeryt owi dalej beda

  • franek.123(2016-03-26 22:04) Odpowiedz 272

    Emerytury mieszane są wyraźnie niższe od tych, które otrzymywali urodzenie do 1948 r. włącznie, bez pracy w warunkach szczególnych i od obecnych emerytur. Wynika to stąd, że urodzeni w latach 1949-53 zbyt krótko zbierali na nową emeryturę i te 30 czy 45 % emerytury mieszanej to 200-300 zł. Różnice ogółem wynoszą nawet 1000 zł i więcej. Nie przeczytałem całego artykułu bo jest zablokowany, a nie stać mnie na wykupienie abonamentu. Szkoda. A jak ktoś ma słaby kapitał początkowy (zaginęły wynagrodzenia) to klęska. Pozdrawiam.

  • realista51(2016-03-28 08:13) Odpowiedz 220

    Przecież nic się nie zmieniło.Wszyscy prominentni z PZPR zostali wielkimi kapitalistami , albo wysokiej rangi politykami.Czy tak trudno zrozumieć ,że co jakiś czas 30 lat/ jest lekkie zamieszanie, żeby ciemnota wierzyła , że coś się zmienia na lepsze. Ludzie z nadzieja będa następne 30 lat żyli i wyczekiwali zmiany , a czas upływa ..... Dokładnie jak teraz . Politycy żyja jak najlepiej i od czasu do czasu wyskakują jakieś harce aby byc na Topie, rozgrywana na pożarcie ku uciesze gawiedzi. Obok tego równolegle płynie życie bogaczy, czyli jak kto chce w zależności od czasu i sytuacji nazywanych prezydentami, marszałkami.... wierzcie dalej..... i tak niczego nie zmienici.... Czy cos pomogło Solidarność i TW "Bolek". Czy pomogła zmiana PZPR na POPIS i Po na PIS. Tylko durnie w to wierzą . Całym światem rządzi pieniądz . A kto ma pieniądze? Nie mówię o paru miliardach €. Kto ma w rękach banki centralne całego świata? Powodzenia. Gryżcie się dalej? To jest wszystko MATRIX - koniec iluzji.

  • JA POLAK(2016-03-29 18:35) Odpowiedz 211

    TO >PO< kradło na swoje premie brali bez pokrycia razem z TUSKIEM złodziejem było im mało tera im zabrali to wielce się burzą a polacy płaczą bo do garka nie mają co włożyć a te złodzieje śie śmieją itak polak bide pędzi przez >PO

  • Anna(2016-03-30 07:52) Odpowiedz 191

    W 2007 r,przeszłam po 39 latach pracy na wcześniejsza emeryturę (55lat), w 2012 r,złożyłam wniosek do ZUS o przeliczenie mojej emerytury po ukończeniu 60 lat.Odpowiedż dostałam negatywna a powód był taki,że nie przepracowałam po przejściu na wcześniejsza pół roku,bo mój pracodawca nie uznawał dalszej pracy i emerytury.Czy ZUS słusznie mi odmówił? Do dzisiaj bije sie z myslami czy złożyc jeszcze raz wniosek czy cos skorzystam czy już nie a mam 64 lata.

  • Jan(2016-03-31 07:13) Odpowiedz 182

    Powinienem od 65 lat być na całej emeryturze a musze dodatkowo rok dostawać tylko połowe,co będzie jak rząd obniży wiek emerytalny?kto nam zwróci połowe emerytury za ten okres?Nie chcemy byc oszukiwani i nie chcemy darować tego co nam sie należy.Jak rząd zamierza nam oddać to co nam PO zabrała?

  • ja i inni(2016-04-01 07:20) Odpowiedz 170

    Mam ukończone 65 lat życia i jestem na połówce emerytury i bede jeszcze do 66 lat zycia.Jak rząd zamierza oddac mi emeryture po wejściu w zycie obniżenie wieku?Nie mam zamiaru byc oszukany gdy inni przejda na całą od razu.Mam nadzieje,że ZUS zwróci takim jak ja druga połowe niesłusznie zabraną.