statystyki

Prezydencki pomysł na emerytury dzieli ekspertów

autor: Bożena Wiktorowska21.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:31
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Blisko trzygodzinna dyskusja związków zawodowych i pracodawców dotycząca prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny nie doprowadziła do wypracowania wspólnego stanowiska.

reklama


reklama


– Rozmowy nie są łatwe, ale sprawa jest ważna dla milionów ubezpieczonych. Z tego też powodu wrócimy do negocjacji po świętach. Jest jednak iskierka nadziei co do wypracowania porozumienia. Pracodawcy i związkowcy zgadzają się bowiem, że odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy pod pewnymi warunkami może być podstawą do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Teraz tylko trzeba uzgodnić owe warunki – wyjaśnia prof. Jan Klimek, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Ale to nie będzie łatwe. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan twierdzi, że prawo przechodzenia na emeryturę powinni mieć wszyscy ubezpieczeni bez względu na płeć dopiero po ukończeniu 66. roku życia. To w praktyce oznacza, że poczynając od panów urodzonych w ostatnim kwartale 1950 r., kolejne roczniki będą pracować do czasu osiągnięcia tego wieku. – W przypadku kobiet powszechny wiek emerytalny byłby systematycznie podnoszony do 2036 r., kiedy prawo do emerytury nabyłyby panie urodzone w ostatnim kwartale 1970 r. – zauważa Jeremi Mordasewicz. – Dodatkowo prawa do emerytury powinny mieć osoby, które będą mieć długi staż składkowy wynoszący co najmniej 40 lat – dodaje.

Natomiast związki są przekonane, że projekt prezydencki zakładający obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat mężczyzn należy rozszerzyć umożliwiając wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej osobom mających długi staż ubezpieczeniowy. Przy czym Solidarność chce, aby panowie mogli zakończyć pracę bez względu na wiek, mając 40 lat, a panie 35 lat składkowych. OPZZ natomiast uznaje, że takie uprawnienia powinny mieć osoby legitymujące się 40 latami składkowymi, przy czym należy do nich liczyć urlop wychowawczy, czasową niezdolności do pracy spowodowaną wypadkiem i chorobą zawodową.

– Natomiast nie zgodzimy się na rozwiązanie zaproponowane przez Lewiatan, żeby kobiety pracowały do 66. roku życia – stwierdza Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. 

Etap legislacyjny

Projekt w konsultacjach społecznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Kuba -specjalista(2016-03-21 08:44) Odpowiedz 867

    ...................Ja mam w dup... tych ekspertów. .........Pracuje od 15r zycia bez wakacji ,bez ferii ,cale wolne to Urlop pracowniczy a nawet wówczas jako młodociany zasuwalem okresowo po 12h;Potem na blokach energetycznych z sobotami i świetami na wszystkie zmiany nawet po 31 dni w miesiacu ponadustawoow w soboty i swieta w bylych szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy z Których mnie naćpany cpun Tusk wsteczne okradł i to gdy miałem wymagany limit w tych lat. Tłumaczył że nikt za takie niebezpiecz warunki pracy kiedyś nie odprowadzał składek więc "co On wyprzedawał jak Ćpun rodowe srebra. Nastepnie dodatkowo okradł robotnikow z normalnego wieku emerytalnego zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..chociaż na odmiane POlicji SBEKOM i Wojsku oswiadczył: Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących ". Kim jest też ta Kopacz -niby lekarz-Premier --która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! ...........................

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • xxx(2016-03-21 08:42) Odpowiedz 7115

    Tylko i wyłącznie jednakowe warunki przechodzenia na emeryturę dla wszystkich zatrudnionych ( również mundurowych , górników , sędziów , prokuratorów , nauczycieli mężczyzn i kobiet ) bez jakiegokolwiek różnicowania , w tym też bez różnicowania z uwagi na płeć.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • EmeryturaKrzywonos(2016-03-21 10:24) Odpowiedz 6112

    Pane Prezydencie -list do Pana w sprawie POsłanki Krzywnos. -zwracamy się do Pana w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na „krzywego ryja” wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.czyli 52 lata pracy. Obywatele

  • czytelnik(2016-03-21 15:53) Odpowiedz 482

    Wchodząc na rynek pracy, państwo mnie zapewniało, że przejdę na emeryturę w wieku 65 lat. Wprowadzając OFE, Państwo mnie zapewniało, że będę miała emeryturę jaką sobie wypracuję. Teraz okazuje się, że mnie prawa nabyte nie obowiązują. Natomiast dziwnym trafem, prawa nabyte mają ci, którzy do tych praw nijak nie chcą się dołożyć.Okazuje się, że tylko przywileje mają status praw nabytych.

  • polk(2016-03-21 14:19) Odpowiedz 413

    Wiek emerytalny powinie wynoscic max 65 lat do kobiet i mężczyzn w tym dla MUNDUROWYCH !!!!!! sedziów prokuatorow, lub 40 lat pracy. W Niemczech wiek emerytalny wynosi 62 lat dla kobiet i mężczycn lub 40 lat pracy i tak powinnno byc w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Poparł DUDĘ(2016-03-21 10:26) Odpowiedz 368

    ........."spotkałem starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd"

  • jk(2016-03-21 17:04) Odpowiedz 342

    Manipulowanie wiekiem emerytalnym tak jak to zrobilo PO a teraz prezydent albo PIS na jedno wychodzi bez gruntownej reformy prowadzi tylko do balaganu. Po pierwsze zanim sie zacznie reformowac system nalezy zlikwidowac wszystkie przywileje , wszytkich wlaczyc do zusu, zlikwidowac calkowicie drugi filar i na koniec przeprowadzic audyt w zusie tak aby obnizyc koszty jego dzialalnosci do niezbednego minimum. Nastepnie nalezy ustalic rozsadny pròg wiekowy do przejscia na emeryture na podstawie realnej sredniej smiertelnosci kobiet i mezczyzn w kraju. Mozliwosc przejscia na emeryture powinno byc prawem a nie obowiazkiem, kto moze, chce , ma prace, jest zdrowy moze pracowac. nie chce sie dluzej rozpisywac, czegos takie sie nie dokona bo sily polityczne sa merytorycznie nieprzygotowane . dominuje populizm i glupota

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ewka(2016-03-21 14:27) Odpowiedz 312

    Dlaczego PO- PSLski trybunał w 2012 r. uzanał prawa nabyte do emerytury mundurowym a cywilom nie ? Czyli prawo w POslce był takie , jak chcieli partie ( PO - PSLowske ) Wiek emerytalny powinien byc taki sam dla wszystich dla obu płci i grup zawodowych tj. 65 lat w tym dla mundurowych lub staz 40 lat pracy .

  • obietnice bez pokrycia(2016-03-21 12:54) Odpowiedz 2837

    Kolejne hasło wyborcze a mianowicie PRZYWRÓCENIA POPRZEDNIEGO WIEKU EMERYTALNEGO nie zostanie spełnione, tak jak 500+ . Miało być dla każdego dziecka a jednak się okazało, że są dzieci nie godne wsparcia. Sprytnie sobie PIS obliczył ile potrzeba głosów żeby mieć poparcie na kolejnych wyborach i tyle tych 500 dali, nawet bez względu na dochód , żeby zapewnić dodatkowe utrzymanie swoim. Tak samo będzie i z wiekiem emerytalnym bo żeby dać te 500, trzeba innym zabrać.

  • Kuba -specjalista(2016-03-21 09:24) Odpowiedz 235

    ...Ja mam w dup... tych ekspertów. .........Pracuje od 15r życia bez wakacji ,bez ferii ,cale wolne to Urlop Pracowniczy a nawet wówczas jako młodociany zasuwałem okresowo po 12h u prywaciarza ; Potem na blokach energetycznych z sobotami i świętami na wszystkie zmiany nawet po 31 dni w miesiącu ponadustawo w soboty i święta w byłych szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy z których mnie naćpany ćpun Tusk wsteczne okradł i to gdy miałem wymagany limit w tych lat. Tłumaczył że nikt za takie niebezpiecz warunki pracy kiedyś nie odprowadzał składek więc "co On wyprzedawał jak Ćpun rodowe srebra.” Następnie dodatkowo okradł robotników z normalnego wieku emerytalnego zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..chociaż na odmianę POlicji SB-kom i Wojsku oświadczył: Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących ". Kim jest też ta Kopacz -niby lekarz-Premier --która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! ..................... Ps:..."spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd

  • R@R(2016-03-21 23:53) Odpowiedz 220

    Według Mordasiewicza pracować należy do ostatnich dni żywota, bez stawki minimalnej, i elastycznym systemie pracy. Słucham tego pana już od dawna w różnych audycjach i dochodzę do wniosku że powinien się leczyć. Albo powinno się go izolować od reszty społeczeństwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • eksperci tacy jak Mordasiewicz nie powinni........(2016-03-21 18:41) Odpowiedz 224

    uczestniczyć w poważnych dyskusjach,gdyż jest niepoważny i niewiarygodny.Przed miesiącem zgadzał sę na emerytury po 42 latach pracy po ukończeniu szkoły,dziś opowiada baśnie i waśnie kiedy jego nienawiść do ludzi długopłacących składki na jego utrzymanie dozgonne zgaśnie????a on biedaczysko żywot wieczny na koszt podatnika do 100 lat????Przeżyłem wszystkie opcje syjonizmu w Polsce,dalej nie wytrzymam i wszystko mi jedno kto pierwszy podejdzie pod rękę.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Inspektor Pracy(2016-03-21 08:56) Odpowiedz 206

    .....Ja mam w dup... tych ekspertów. .........Pracuje od 15r życia bez wakacji ,bez ferii ,cale wolne to Urlop pracowniczy a nawet wówczas jako młodociany zasuwałem okresowo po 12h u prywaciaża ; Potem na blokach energetycznych z sobotami i świętami na wszystkie zmiany nawet po 31 dni w miesiącu ponadustawo w soboty i święta w byłych szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy z których mnie naćpany ćpun Tusk wsteczne okradł i to gdy miałem wymagany limit w tych lat. Tłumaczył że nikt za takie niebezpiecz warunki pracy kiedyś nie odprowadzał składek więc "co On wyprzedawał jak Ćpun rodowe srebra.” Następnie dodatkowo okradł robotników z normalnego wieku emerytalnego zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..chociaż na odmianę POlicji SB-kom i Wojsku oświadczył: Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących ". Kim jest też ta Kopacz -niby lekarz-Premier --która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! ..................... Ps:..."spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd

  • pl(2016-03-21 21:39) Odpowiedz 192

    Mordol broni pracodawców a nie emerytów. Czas z tym skończyć. Ma być wybór a nie nakaz. Pani Beat do dzieła 60 lat dla kobiet i 65 lat dla m oraz drugi wariant 40 lat pracy bez względu na wiek.i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • proste liczenie(2016-03-21 15:00) Odpowiedz 181

    Panie Prezydencie - zarabiając 5 razy mniej jak na zachodzie - odłożymy 5 razy mniejszą emeryturę. Skoro oni za to co odkładają żyją skromnie, za tą 5 razy mniejszą emeryturę - nawet nie przeżyjemy.

  • Luksusowy żebrak(2016-03-21 17:28) Odpowiedz 172

    " że prawo przechodzenia na emeryturę powinni mieć wszyscy ubezpieczeni bez względu na płeć dopiero po ukończeniu 66. roku życia. " Cóż z tego skoro obecni posłowie,ministrowie-ba nawet premier,prezydent głoszą śmiało tezy podważając porządek prawny,że prawa nabyte emerytalne nie są dane raz na zawsze i w/g zasad przed laty spisanych.Burzą więc poczucie bezpieczeństwa i zawłaszczają swoim widzi mi się prawa nabyte oraz przepisy Konstytucji.Zawsze znajdzie się jakaś łajza w rządzie dla której nie ma żadnej świętości.Nie wierzę im więc tak samo jak nie wierzę psu który śpi i Cyganom.Dowodem na to są ostatnie wybory i to co głosili w kampanii a to co wyczyniają z Polską i społeczeństwem po wyborach.Pokładam jednak nadzieję,że społeczeństwo się zreflektuje i szybko ich pożegna.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • KPINA(2016-03-22 07:35) Odpowiedz 170

    Ja pracuje od 15 roku życia .Dla niektórych to jest może, nie możliwe ,ale tak się zaczynało i to ciężko ,fizycznie w budowlance.Nosiło się cement po 50 kg.worek,a nie jak dziś po 20 kg.Potem aby utrzymać rodzinę w miesiącu trzeba było przepracować 280,,a nawet 300 godzin.To dla niektórych dziś to jest niemożliwe,a jednak tak było.Dziś mam 59 lat ,ponad 40 lat pracy ,płaconych składkach i kompletne zero.Za młody na emeryturę,za stary do pracy.Zasiłek śmieszny bezrobotnego się skończył i zostaje śmietnik .Czy o taka Polskę walczyliśmy w latach 1976,1980....Gdyby moje pokolenie wiedziało co ich czeka w wieku 55+ ,nie podniosło by ręki na komunę .Przepracowali tyle lat,wypracowali kapitał,a dziś ich pieniądze rozkradają pseudo emeryci po 15,20 latach pracy.Kpina Dzięki właśnie nam ,ci tacy ludzie są dziś u władzy.Teraz będą obradować do następnych wyborów i obiecywać cuda tuż przed wyborami.Na stawianie pomników,muzeów,komisje Smoleńskie,dla Rydzyka itd.itd.można wyliczać to są pieniądze ,a dla nas śmietnik.I najlepiej jak byśmy przenieśli się 2 m.pod ziemie ,naszym kapitałem ma się kto zaopiekować .AMEN

  • Inspektor Pracy(2016-03-21 08:57) Odpowiedz 166

    ...............Ja mam w dup... tych ekspertów. .........Pracuje jak wielu moich przyjaciół od 15r życia bez wakacji ,bez ferii ,cale wolne to Urlop pracowniczy a nawet wówczas jako młodociany zasuwałem okresowo po 12h u prywaciaża ; Potem na blokach energetycznych z sobotami i świętami na wszystkie zmiany nawet po 31 dni w miesiącu ponadustawo w soboty i święta w byłych szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy z których mnie naćpany ćpun Tusk wsteczne okradł i to gdy miałem wymagany limit w tych lat. Tłumaczył że nikt za takie niebezpiecz warunki pracy kiedyś nie odprowadzał składek więc "co On wyprzedawał jak Ćpun rodowe srebra.” Następnie dodatkowo okradł robotników z normalnego wieku emerytalnego zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..chociaż na odmianę POlicji SB-kom i Wojsku oświadczył: Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących ". Kim jest też ta Kopacz -niby lekarz-Premier --która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! ..................... Ps:..."spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd

  • biniu 12(2016-03-22 12:21) Odpowiedz 160

    jak emerytura to już nie praca! zdecyduj sam..Ci którzy nie odprowadzają składek na emerytury tj mundurowi - mają prawo tylko do emerytury minimalnej lub od zaraz zaczną odprowadzać składki tak jak pozostali obywatele kraju i wtedy emerytura im się zwiększy.

  • kaka(2016-03-22 00:12) Odpowiedz 133

    A ja bym nie wiązał prawa do przejścia na emeryturę z wiekiem, tylko z kapitałem. Jeśli ktoś uzbierał kapitał w wysokości pozwalającej na uzyskanie emerytury wyższej niż minimalna to nie widzę powodów, dla których prawa do emerytury miałby zostać pozbawiony.