statystyki

Związki zawodowe walczą o emerytury pomostowe

autor: Bożena Wiktorowska03.03.2016, 07:09; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:27
emeryt emerytura senior

OPZZ i NSZZ „Solidarność” proponują uchylenie wygaszania emerytur pomostowych.źródło: ShutterStock

W 2040 r. ostatnia osoba mająca prawo do emerytury pomostowej zakończy pracę. Zdaniem związkowców wygaśnięcie świadczeń nie zlikwiduje problemu pracy w szkodliwych warunkach.

Reklama


Reklama


11 marca zespół problemowy ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego ma podjąć decyzję w sprawie prac nad zmianami w emeryturach pomostowych. Związkowcy domagają się, żeby były one prowadzone równocześnie z omawianiem prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. Ich zdaniem konieczne jest bowiem pilne rozwiązanie problemu osób pracujących w szkodliwych warunkach.

Niesprawiedliwy podział

– Do końca trzeciego kwartału mamy zakończyć pracę nad nowymi warunkami przyznawania emerytur, ale wypracowanie wspólnego stanowiska nie będzie proste. I dotyczy to nie tylko obniżenia wieku emerytalnego, ale także możliwych zmian w emeryturach pomostowych – ujawnia prof. Jan Klimek, przewodniczący zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych.

OPZZ i NSZZ „Solidarność” proponują uchylenie wygaszania emerytur pomostowych.

– To podstawowa zmiana, której będziemy się domagać. Nie może być tak, żeby dwie osoby pracujące obok siebie przechodziły na emerytury na różnych zasadach. Jedna ma prawo do emerytury pomostowej, a druga będzie musiała pracować do 67. roku życia – tłumaczy Henryk Nakonieczny z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność".

Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 ze zm.) podzieliła osoby zatrudnione w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na dwie grupy. Osoby, które przepracowały chociaż jeden dzień przed 1998 r., mogą ubiegać się o emeryturę pomostową. Pracownicy, którzy rozpoczęli pracę po 31 grudnia 1998 r., nigdy nie nabędą prawa do takiego świadczenia.

Ale to nie koniec problemów. Oba związki zgłaszają uwagi dotyczące definicji pracy wykonywanej w warunkach szczególnych oraz w szczególnym charakterze. Zmiany mają iść w takim kierunku, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej formy przejścia na wcześniejszą emeryturę. Domagają się także poprawy systemu weryfikacji stanowisk pracy w takich warunkach oraz wzmocnienia uprawnień inspekcji pracy w ustawie o emeryturach pomostowych.

Mnóstwo rozbieżności

Pracodawcy nie chcą nawet o tym słyszeć. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta ubezpieczeniowego z Konfederacji Lewiatan, osoby zaczynające zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinny się przekwalifikować po przepracowaniu określonej liczby lat, która gwarantuje, że nadal są zdrowe.

– To nie powinno być tak, że pracownik całe życie wykonuje jedną pracę i w zamian oczekuje wcześniejszej emerytury. Ale żeby to było możliwe, konieczna jest zmiana mentalności zatrudnionych – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Praca w trudnych warunkach

Praca w trudnych warunkach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ale to nie koniec problemów przy ustalaniu wspólnego stanowiska. Organizacje pracodawców nie godzą się, że muszą płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za osoby, które nigdy nie będą mieć prawa do skorzystania z takiego rozwiązania.

– W takiej bowiem sytuacji ta składka jest traktowana jako podatek – zauważa Dariusz Jadczyk, przewodniczący zarządu Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie.

Może się więc okazać, że jeśli związki zawodowe będą się domagać zmian w pomostówkach, to także ta sprawa będzie musiała być przedmiotem negocjacji. Co na to resort pracy? Jak się dowiedział DGP, na razie nie są prowadzone żadne prace nad zmianami w pomostówkach. Osoby za to odpowiedzialne zajmują się obecnie możliwymi wariantami obniżenia wieku emerytalnego. I to jest priorytetem, bowiem rząd ma szybko przygotować stanowisko w sprawie projektu prezydenckiego. Natomiast zmiany w emeryturach pomostowych zależą od wspólnego stanowiska pracodawców i związkowców.

– Rząd musi się jednak liczyć z tym, że jeśli nie poprze naszej propozycji zniesienia wygaszania emerytur pomostowych, to za kilka lat będzie co prawda spadać liczba takich świadczeń, ale wzrośnie liczba osób pobierających renty z powodu chorób zawodowych. A te są dużo wyższe niż emerytury pomostowe, bowiem są ustalane na starych, korzystniejszych zasadach – dodaje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • człowiek(2016-03-03 10:53) Odpowiedz 301

  Związki zawodowe jakość mają krótką pamięć .Co z ludzmi po 40 latach pracy,płaconych składkach,którzy teraz grzebią w śmietnikach.Po zasiłku dla bezrobotnych nie mają nic .Nikt ich nie zatrudni w wieku np.59+,najlepiej jak by przenieśli się 2 m.pod ziemie.Jedyne rozwiązanie.ZUS by się cieszył,ich wypracowany kapitał wezmą kolesie z PIS i pseudo emeryci po 15 ,20 latach pracy,a bardziej palenie głupa.Agent Tomek itp.

 • Mika(2016-03-03 10:22) Odpowiedz 291

  Od jakiegoś czasu : czytasz cokolwiek o emeryturach - zawsze Mordasewicz, a to jako ekspert Konfederacji Lewiatan, a to jako członek Rady Nadzorczej ZUS... Otwierasz lodówkę - Mordasewicz... Czy w Polsce nikt, poza tam panem nie zna się i nie zajmuje sprawami dotyczącymi emerytur ???

 • młodzież(2016-03-03 22:45) Odpowiedz 181

  człowiek po 40 latach pracy powinien mieć prawo do przejścia na emeryturę.

 • Priorytet(2016-03-03 22:18) Odpowiedz 172

  ..ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY......... Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet. Tak wielu z nich pracowało dodatkowo w soboty i święta w nadgodzinach ,w byłych niebezpiecz i szkodliw warunkach pracy z których zostali okradzieni.

 • zwiazki inprowizują dla swoich zysków,nigdy nie (2016-03-03 20:08) Odpowiedz 170

  byli i nie będą pomocne pracownikom,oni pomocni są sobie od lat 25.Dlaczego nie skierowali i nie strajkowali przeciw okradaniu z przywilejow pracownicvzym jakim jest należna,wypracowana emerytura do światowej organizacji ONZ do spraw zniewalania polaków oraz wyzysku przez państwo zarządzane głowami zagranicznymi. światowej finansjery......Mamy dość wszystkiego i wkrótce wrócimy do życia rzeczywistego bez udziału związku zawodowego......Ludzie po 45 latach pracy w tym 20 lat w war.szczególnych ---mężczyżni 1949-1953r. grzebią po śmietnikach od 2008r. jak tusek okradł ich z wczesniejszych emerytur---pomostowych....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • totalna glupota(2016-03-03 22:31) Odpowiedz 150

  tak jest młodzi zdrowi jak cholera niech leżą i się seksują i za to dostaną 500+ a starzy niech *********** o lasce ledwie ciepli o 1300 zł wynagrodzenia do 70 lat, cholerne rządy

 • złodziejstwo tuska i pawlaka w sprawie emerytur...(2016-03-04 21:09) Odpowiedz 110

  pomostowych sięgnęło zenitu niesprawiedliwości społecznej oraz dokonania złamania ustawy zasadniczej dotyczącej emerytur,co przyklepał stroniczy TK.Związki wówczas siedziały cicho to teraz niech naprawią odebrane prawa pracownicze dotyczące zabezpieczenia społecznego jakim jest emerytura,którą każdy pracownik według ustawy zasadniczej ma gwarantowaną a nie zostaje okradziony tuż przed uzyskaniem należnego świadczenia udokumentowanego 45 letnim stażem pracy i w tym 20 lat w war.szczególnych.POprzedni motłoch rządzących zepchnął tych ludzi po utracie pracy na śmietnik i życiowy margines.Rządamy tego od związków natychmiastowo a nie po 2017r.,bo nie jeden nie doczeka tego.....

 • świadczenie przedemerytalne(2016-03-03 22:22) Odpowiedz 110

  Co z tymi co do końca 98 r. maja 20 lat pracy w szczególnych warunkach a po 31 grudnia 1998 r. nie mają nawet jednego dnia i stracili pracę po 40 latach pracy z przyczyn zakła*****acy? Na szczaw czy na mirabelki?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Inspektor Pracy(2016-03-04 18:34) Odpowiedz 100

  ........ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY......... Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet.

 • Alex(2016-03-03 11:26) Odpowiedz 813

  Prowadząc firmę chcę zatrudniać ludzi, ale też i ich zwalniać. O ile zatrudnienie jest proste, o tyle zwolnienie już nie. Zatrudniając człowieka zaraz przede emeryturą nie mogę go zwolnić, bo jest w okresie ochronnym. No to jest proste, jak nie mogę go zwolnić, to go nie zatrudnię. Zmieńcie przepisy, to firmy chętniej będą zatrudniać prawie emerytów.

 • Slick(2016-03-03 20:01) Odpowiedz 09

  Macie rację. Nie może być tak, że jeden ma, a drugi nie. Obaj nie powinni mieć. Co to Workuta? Nikt wam nie każe pracować.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama