statystyki

Ile pieniędzy dostaną emeryci w marcu?

25.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 25.02.2016, 08:57
emeryt emerytura senior

W tym roku niską waloryzację ma zrekompensować jednorazowy dodatekźródło: ShutterStock

1 marca 2016 roku świadczenia zostaną zwaloryzowane o 0,24 procenta. Seniorzy mogą jednak liczyć na wypłatę jednorazowych dodatków do świadczeń.

reklama


reklama


W tym roku niską waloryzację, rząd chce wynagrodzić emerytom jednorazowym dodatkiem, który również zostanie wypłacony w marcu.  Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2016 r., przez wskaźnik waloryzacji wynoszący 100,24%.  Czyli emerytura wynosząca 1000 zł wzrośnie więc o 2,40 zł.

Do ustalenia wysokości przysługującego dodatku wlicza się miesięczną kwotę świadczenia, łącznie ze wszystkimi dodatkami, ekwiwalentami i innymi świadczeniami pieniężnymi.

Jednorazowy dodatek pieniężny przysługuje odpowiednio w wysokości:

  1. 400,00 zł - jeżeli świadczenia nie przekraczają kwoty 900,00 zł,
  2. 300,00 zł - jeżeli świadczenia wynoszą 900,00 - 1100,00 zł,
  3. 200,00 zł - jeżeli świadczenia wynoszą 1100,00 - 1 500,00 zł,
  4. 50,00 zł - jeżeli świadczenia wynoszą 1 500,00 - 2000,00 zł.

Kwota jednorazowego dodatku pieniężnego jest wolna od potrąceń. Oznacza to, że nie zostanie on pomniejszony o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, ani potrącenia i egzekucje.

Świadczeniobiorcy nie muszą składać wniosków o przyznanie świadczenia. Jednorazowy dodatek zostanie wypłacony z urzędu wraz ze świadczeniem za marzec 2016 r.

Osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego otrzymają wypłatę jednorazowego dodatku pieniężnego w kwietniu 2016 r. - wraz ze świadczeniem za marzec 2016 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • POITR(2016-02-25 07:26) Odpowiedz 6312

    PAMIĘTAMY I ZOBACZYMY W NASTĘPNYCH WYBORACH

    Pokaż odpowiedzi (8)
  • Anna(2016-02-25 09:05) Odpowiedz 5623

    Znajda sie w OBIETNICACH przed wyborami a pozniej FIGA z makiem tak dziala PIS klamcow

  • andrzej(2016-02-25 13:32) Odpowiedz 4814

    następuje totalne SPŁASZCZANIE ŚWIADCZEŃ - NIE LICZY SIĘ WYKSZTAŁCENIE, RODZAJ PRACY, STAŻ ITD,ITP....ZAWSZE ZYSKAJĄ TYLKO CI KTÓRZY NIE PRACOWALI DŁUŻEJ, MIELI WYKSZTAŁCENIE ZAWODOWE, PODSTAWOWE- to rzeczywsicie BOLSZEWIA W WYKONANIU PISU

  • co za obyczaje!(2016-02-25 19:06) Odpowiedz 474

    Dodatki dla ubogich winna rozdawac Pomoc Spoleczna gminy a nie ZUS! Litosci!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kork(2016-02-25 14:20) Odpowiedz 4312

    I tak głupi naród to kupił ,

  • EMERYT(2016-02-25 18:44) Odpowiedz 4114

    To jest nie sprawiedliwe dlaczego ja mam nie dostać nic a ktoś kto się obijal ma dostać to teraz faktycznie nie opłaca się uczciwie pracować 42 lata to tylko może być w wydaniu kłamliwego pis ??

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • lidia(2016-02-25 13:44) Odpowiedz 388

    no tak trzeba 15 mld dołożyć na deficytowe górnictwo, ale zapamiętam to przy wyborach

  • emerytkka(2016-02-25 21:40) Odpowiedz 3010

    wstyd, a ja tak broniłam PIS, nigdy więcej!!!

  • ika(2016-02-25 15:21) Odpowiedz 2711

    jeśli chodzi o emeryturę brutto - powinni liczyc netto!

  • emeryt(2016-02-26 17:12) Odpowiedz 263

    Na jakiej podstawie GUS tylko dla emerytów wyliczył deflację ? Tylko emerytom potaniał żywiec a w sklepach wzrosły ceny dla pracujących? Wszyscy dostają podwyżki płac, minimalne wynagrodzenie też wzrosło o 100 zł a emerytom ochłap 2 zł brutto? Może jednak eutanazja byłaby najtańsza ?

  • emeryt górnik(2016-02-26 09:36) Odpowiedz 265

    leniom doplaty a tym kt,orzy ciężko pracowali ipłacili największe składki worek kij i kopa w zad na drogę następni jansiki przyszli okrradać uczciwych ludzi wstyd

  • Oszukany(2016-02-26 11:47) Odpowiedz 255

    Kto wierzy w minusową deflację ? Leki podrożały o 20 %, opłaty za mieszkania prąd i gaz o 10 %, część produktów żywnościowych o kilka %. Deflacja jest fikcją. W przypadku gdyby rzeczywiście była deflacja to wszyscy Polacy zyskują za wyjątkiem emerytów, którzy muszą z mocy ustawy zwrócić Państwu zyski osiągnięte z tytułu deflacji. Dla celów waloryzacji nie może występować minusowa inflacja lecz na poziomie O. Wskaźnik waloryzacji powinien wynosić 20 % wzrostu wynagrodzeń. Emeryci zostaną oszukani.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • kobieta /niejedna/(2016-02-26 13:38) Odpowiedz 211

    Te jednorazowe dodatki powinny być wypłacane z Pomocy Społecznej a nie ze srodków ZUS -srodki ZUS TO PRZECIEŻ SĄ SKŁADKI PRACUJĄCYCH , CZYLI TYM CO PRACOWALI I PŁACILI SKŁADKI POMNIEJSZA SIĘ FUNDUSZ I W DODATKU CIĄGLE SIĘ WYPOMINA , ŻE TYCH SRODKÓW JEST MAŁO !! W tym kraju rządzą nieodpowiedzialni gracze ! To wszystko to skandal i większosć ludzi zaczyna to rozumieć .Jakos nie słyszałam ,żeby PIS zamierzał zlikwidować przywileje emerytalne i podwyższyć wiek emerytalny dla niektórych grup.

  • Inspektor Pracy(2016-02-25 10:37) Odpowiedz 215

    ........ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY................................................................................................. Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet.

  • pol anka(2016-02-26 13:04) Odpowiedz 190

    politycy inaczej ostrzegają upływający czas, sami otrzymują wynagrodzenie takiej wielkości, że problemy waloryzacji ich nie dotyczą. Wracając do skutków niskich waloryzacji, w minionym roku wzrost wynagrodzeń wyniósł ok. 4%, waloryzacja ok. 0,3%. Za dziesięć lat emeryci będą żebrakami, ich świadczenia szacunkowo wzrosną o 3% a wynagrodzenia pracujących o 35%, skutki rozwarstwienia łatwo przewidzieć. Będzie źle,

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • adam(2016-02-26 12:20) Odpowiedz 1716

    Jestem emeryte i nie załapie się na zaden dodatek-lekkie przekroczenie,ale nie obwiniam za to PIS-u. PO+PSL rządząc 8 lat nic nie zrobiły,żeby zwiększyć wskażniki waloryzacji. W 2012 r. wymyśliły złodziejstwo pod dziwną nazwą- waloryzacja kwotowa.Gwiazdor z TK przyklepał i tym sposobem okradli miliony emerytów na całe zycie. Nigdy juz żadnej PO,PSL,Nowoczesnej. Zobaczymy w 2017r waloryzacje przygotowaną przez PIS i myśle,że będzie o wiele lepiej.

  • D(2016-02-26 20:47) Odpowiedz 156

    Pania premier i reszte z wiejskiej i oczywiscie DUDE do jednego wora

  • Zwolennik PiS!!!(2016-02-26 08:32) Odpowiedz 1511

    Najlepiej sie dzialo jak rzadzilo PO, tylko naobiecywali i sobie do kieszeni pchali.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • OLA(2016-02-26 12:22) Odpowiedz 136

    Jednorazowy dodatek pieniężny przysługuje odpowiednio w wysokości: 400,00 zł - jeżeli świadczenia nie przekraczają kwoty 900,00 zł, 300,00 zł - jeżeli świadczenia wynoszą 900,00 - 1100,00 zł, 200,00 zł - jeżeli świadczenia wynoszą 1100,00 - 1 500,00 zł, 50,00 zł - jeżeli świadczenia wynoszą 1 500,00 - 2000,00 zł. -TAK RZĄD PIS MA POLAKÓW W GŁĘBOKIM POWAŻANIU CI KTÓRZY OTRZYMUJĄ ŚWIADCZENIA BRUTTO-1999ZŁ OTRZYMAJĄ DOTEK 50ZŁ A CI KTÓRZY MAJĄ(KREZUSI) 2001ZL BRUTTO DOSTANĄ OK.4ZŁ. NIESTETY EMERYCI SĄ SAMI SOBIE WINNI WYBIERAJĄC TAK WROGĄ NACJĘ ZA ICH PRZEDSTAWICIELI. MAM NADZIEJĘ ŻE TEN NIE-RZĄD SZYBKO I BOLEŚNIE UPADNIE

  • Emeryt(2016-02-26 08:19) Odpowiedz 1210

    Te jednorazowki powinny byc wliczone do emerytury do nastepnej waloryzacji. To wspomogłoby pomoc w zakupie lekow.P.Prezydencje P.Premier emeryci mają prawo do zycia .Proszę to wziąc pod uwagę.Moze tez udamy się doP.Prezydenta i P.Premier do Warszawy i zaczniemy walczyc o swoje.

    Pokaż odpowiedzi (1)