statystyki

Jednorazowy dodatek od marca: Większe wypłaty dla emerytów i rencistów

autor: Bożena Wiktorowska01.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.02.2016, 10:51
Z dofinansowania ma skorzystać ok. 6,5 mln osób.

Z dofinansowania ma skorzystać ok. 6,5 mln osób. źródło: ShutterStock

Do podpisu prezydenta trafiła ustawa z 15 stycznia 2016 r. o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

reklama


reklama


Wsparcie będzie przysługiwać świadczeniobiorcom ZUS i KRUS, a także emerytom mundurowym, kombatantom i osobom represjonowanym. Jeśli wysokość ich renty lub emerytury nie przekroczy 900 zł miesięcznie brutto, otrzymają oni po 400 zł. Przy świadczeniu wynoszącym powyżej 900 zł, ale nie więcej niż 1100 zł, dodatek wyniesie 300 zł. Natomiast 200 zł otrzymają osoby z emeryturami i rentami powyżej 1100 zł, ale nie wyższymi niż 1500 zł. Z kolei tylko na 50 zł może liczyć osoba, której świadczenie wynosi powyżej 1500 zł, ale pod warunkiem że nie przekracza 2000 zł.

Przy ustalaniu prawa i wysokości dodatkowego świadczenia organ rentowy będzie uwzględniać kwotę renty lub emerytury łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym oraz innymi dodatkami lub świadczeniami pieniężnymi przysługującymi na podstawie odrębnych przepisów, które są wypłacane przez organy emerytalno-rentowe. Co ważne, ZUS i KRUS będą brać pod uwagę świadczenia brutto przed dokonaniem potrąceń i egzekucji oraz zmniejszenia.

Prawo do jednorazowego dodatku będzie ustalane na dzień 29 lutego 2016 r. Przy czym przewidziano, że może być ono ponownie określone, jeśli okaże się, że wypłata renty lub emerytury została zawieszona. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli wcześniejszy emeryt lub rencista dodatkowo pracuje, uzyskując z tego tytułu wysokie przychody. Ustawa wprowadza także ograniczenie, że do renty rodzinnej przysługuje tylko jeden dodatek, nawet jeśli takie świadczenie pobiera kilka osób.


Pozostało jeszcze 21% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • niepelnosprawny.(2016-02-01 10:07) Odpowiedz 6849

    w dupe sobie te jamuzne, polak wiecej daje owiakowi na okierstre chamy z pisu nigdy nie glosujcie na pis .......

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Senior(2016-02-01 14:52) Odpowiedz 5221

    Niech sobie wezmą i podniosą zasiłek pogrzebowy bo tym darmozjadom ciągle mało a emeryci jak nie wykupią leków i szybciej odejdą to może domkną budżet.Czyli nadal nic się nie zmieniło dawniej się mówiło Emeryci popierajcie partię czynem umierając przed terminem.A obecnie Emeryci popierajcie PIS czynem umierając przed terminem.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zrozpaczona(2016-02-01 15:58) Odpowiedz 438

    nie rozumieją jak mam żyć za 590 zl bo tyle wynosi moja renta

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • wyborca(2016-02-01 14:17) Odpowiedz 4227

    A co z obiecaną ustawą przywracającą poprzedni wiek emerytalny tj. 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz pomocy na dziecko 500 zł ? Czyżby pachniało to oszustwem PIS ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Ksiegowa(2016-02-01 13:47) Odpowiedz 3510

    Artykuł napisany mało czytelnie. Byłoby dobrze zrobić zestawienie w formie tabeli i wyartykułować, ze chodzi o wysokość emerytury lub renty w kwocie brutto. Pozdrawiam

  • nie dajcie sie(2016-02-01 19:40) Odpowiedz 3315

    emerytom jednorazowo po 50 zł za pracę po 30-40 latach a leniom, próżniakom za pieprzenie się po 500 zł za darmo za jedno dziecko, TAKŻE EMERYCI IDŹCIE NA WARSZAWĘ, WALCZCIE NAWET ŻEBYŚCIE MIELI ZGINAĆ, BO TO ZGROZA ABY ZA LEŻENIE KUPĘ FORSY DAWAĆ A ZA PRACĘ JAŁMUŻNĘ, nie strajkujcie tylko walczcie, bo rząd na strajkujących nawet nie zwraca uwagi, jedynie ich ostra walka na życie zmobilizuje.

  • zrozpaczona(2016-02-01 16:24) Odpowiedz 279

    o co ci chodzi kto skomle? nie nasza wina że w młodym wieku się pochorowaliśmy i nie mamy dużo lat pracy

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • vag(2016-02-01 16:21) Odpowiedz 225

    Lepiej dodawać tak jak dotychczas, czyli temu co ma 40 lat pracy i niską emeryturę 20zł, a temu co ma 20 lat pracy i wysokie świadczenia dołożyć 150zł. System emerytalny w naszym kraju został tak zreformowany że nadal wielu młodych ludzi dostaje wysokie emerytury i to liczone z ostatniej pensji mundurowej. Za to kobietom 7 lat pracy dodano. Bo niestety nie wszystkie panie mogą w wojsku czy policji pracować. Ludzie może trochę sprawiedliwiej będzie i ktoś wreszcie zauważył ludzi którzy po 50 latach morderczej pracy w tym chorym systemie ma głodowe świadczenia.

  • rabo(2016-02-01 19:41) Odpowiedz 2017

    A kto jest winny temu że ktoś ma niską emeryturę ? Nie chciało się uczyć nie chciało się pracować, przecież praca była w zasięgu ręki tylko chcieć nie tak jak teraz bezrobocie. Takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe gdyż popiera nieuctwo i nieróbstwo.

  • zrozpaczona(2016-02-02 08:29) Odpowiedz 184

    po ukończeniu szkoły od razu zaczęłam pracować i pracowałam dużo np.po12 godz a byłam zarejestrowana na pół etatu wszyscy którzy pracują w prywatnych zakładach i mieszkają w małych miastach dobrze to wiedzą następnie to fakt to zatrudniają pracodawcy na cały etat ale odprowadzają składki od najniższej pensji to skąd ma wyjść duża renta u mnie zdiagnozowano chorobę gdy miałam 38 lat dziś mam 53 czyli jestem już 15 na rencie i wierzcie mi dałabym wszystko aby pracować i być zdrową i nie podchodzić na komisję i czując się jak żebrak bo te 590zl nawet nie wystarczają na leki o rehabilitacji nie wspomnętak więc drogi rabo nie w każdym przypadku masz racjęzroz

  • babcia(2016-02-02 21:25) Odpowiedz 176

    ja tez nie rozumie ukonczylam studia pracowałam w warunkach szkodliwych ,zniszczono dokumentacje placowa i mam 1150 zl. , wiec nie piszcie ze jesteśmy nierobami

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • nauczycel.(2016-02-01 21:17) Odpowiedz 115

    jalmuzne to dla rumunuw,lub cyganuw co nic nie robia.

  • kolo(2016-02-03 10:43) Odpowiedz 117

    Pewnie co roku będzie wypłacana jednorazowa jałmużna dla niektórych. Po co waloryzować i wypłacać co roku więcej, jak można ochłap rzucić i mordy zatkać. Ministrowie i urzędnicy sobie już podnieśli płace, no bo im potrzeba, a starcom po co?Niech oglądają TV Trvam i słuchają RM. Głosujcie na PIS-lam.

  • kiwi(2016-02-02 09:46) Odpowiedz 106

    moja emerytura netto po 42 latach pracy wynosi 1725 zł czy dodatek dostane ?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • toja(2016-02-06 09:55) Odpowiedz 94

    Jest źle skonstruowane prawo o podwyżkach. Zależy od inflacji, a jak inflacji nie ma, to nie ma i podwyżek. PO wiedziało, że od kilku lat nie ma inflacji i nic nie zrobiło, by poprawić prawo, a potrafili tylko sobie rozdawać nagrody. A nowy rząd przez 3 m-ce nie ma możliwości zmienić wszystkich debilnych praw w kraju. Dlatego proszę nie pyskować na PiS, tylko na PO. Wg. istniejącego prawa i ci z najmniejszymi rentami i emeryturami nie dostali by prawie nic, bo jest deflacja. A rząd PiS postanowił im pomóc dając im niewielki - ale zawsze - zastrzyk pieniędzy. Też jestem emerytką i nie dostanę nic, ale staram się patrzeć obiektywnie: dopóki się nie poprawi prawa opartego o inne wskaźniki - tak będzie. I jeszcze jedno: proszę pamiętać, że jeżeli nie ma inflacji ( na szczęście) to siła nabywcza pieniądza pozostaje ta sama, a przy deflacji - większa. Czyli inaczej: nic nie drożeje, a nawet tanieje. Czyli to, co mogliśmy sobie kupić przed rokiem, za te same pieniądze możemy kupić dziś. I to jest dobra wiadomość. Pamiętam rok, gdy inflacja wyniosła 800%, a pensje nam podnieśli o ok. 50%. I to było wówczas maksymalne złodziejstwo!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Zen_K(2016-02-01 16:00) Odpowiedz 922

    Skomlenie tych co się nie łapią?

  • leontyna3(2016-02-02 11:47) Odpowiedz 76

    Nie rozumiem, dlaczego osoba która ma niską emeryturę, bo przepracowała 20 lat (to wymóg otrzymania emerytury), a resztę lat była przy mężu, który dobrze zarabiał, ma teraz otrzymać jednorazowy dodatek, pomimo, że mąż nadal bardzo dobrze zarabia lub ma bardzo wysoką emeryturę i ich dochód na osobę przekracza 2000 zł., a często dużo więcej.

  • bogu(2016-02-01 20:26) Odpowiedz 63

    Po polsku to powinno być ,,jednorazowy dodatek w marcu,,.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • emeryci(2016-02-03 07:54) Odpowiedz 65

    Wszyscy emeryci którzy długo pracowali i maja długi staż pracy zostaną po prostu pokrzywdzeni,poniewaz większość ma własnie powyżej 1500zł ale mniej niz 2000zł.Dziekujemy,że tak sie o nas troszczycie tylko powiedzcie leserom że nie musza pracowac wogóle bo państwo o nich dba.sprawiedliwośc jest w tym wypadku slepa.Chyba chodzi o to,żeby nie wydac za dużo pieniędzy i udawac,że pomogli emerytom,50zł to wstyd ,żałosne bo to żadna pomoc.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • karolzyglinkarol(2016-02-02 06:43) Odpowiedz 31

    PISZCIE DOKŁADNIEJ JA DOSTAŁEM OD PAŻDZIERNIKA 1100,01ZŁ T.J JEDEN GROSZ WIĘCEJ I CZY ""MACHNĄ' MI STÓWĘ MNIEJ BO WY PISZECIE W ZŁOTÓWKACH BEZ PO PRZECINKU A GAZETA PRAWNA MUSI BYĆ DOKŁADNA NIE WIEM CZY PO PRZECINKU BĘDZIE BRANE POD UWAGĘ