statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego? SN: Tylko z ograniczeniem dorabiania do świadczenia

autor: Patryk Słowik26.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 26.01.2016, 11:42
Emeryt w pracy

Emeryt w pracyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ewentualne obniżenie wieku emerytalnego powinno być połączone z ograniczeniem dorabiania do świadczeń z ZUS. Taki postulat zgłosił do prezydenckiego projektu Sąd Najwyższy.

Reklama


Reklama


Trwają konsultacje prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który przewiduje wcześniejsze przechodzenie na emeryturę – 60 lat kobiety, 65 mężczyźni. Swoją opinię w tym zakresie przedstawił właśnie Sąd Najwyższy. – Poziom wieku emerytalnego to problem natury polityczno-ekonomicznej, więc ta kwestia nie mieści się w zakresie oceny prawidłowości regulacji – tłumaczy prof. Inetta Jędrasik-Jankowska, autorka opinii dla Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.

Przy czym zaznacza, że już fakt, że po przyjęciu nowych przepisów więcej Polaków będzie mogło przejść wcześniej na emeryturę, może sprawić kłopot dla wydolności systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego prezydencki projekt wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Jak usłyszeliśmy, koncepcja powstała w Sądzie Najwyższym łączy polityczną potrzebę wypełnienia obietnicy wyborczej z prawidłowym funkcjonowaniem systemu i postrzegania, czym jest emerytura. – Trzeba pamiętać, że celem emerytury jest zastąpienie zarobku, a nie jego uzupełnienie – wskazuje prof. Jędrasik-Jankowska. I dodaje, że przecież treścią ryzyka emerytalnego jest niezdolność do pracy ze względu na wiek, a nie na wiek sam w sobie. Ten ostatni stanowi jedynie warunek dopuszczenia kogoś do pobierania świadczenia.

Dorabianie ograniczone

Obecnie osoba, która uzyskała prawo do emerytury w powszechnym wieku, może dorabiać do niej bez ograniczeń. Natomiast ci, którzy przeszli na nią wcześniej, mogą dorabiać tylko w ściśle określonym zakresie (np. osoby mające przychód powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia mają zawieszaną emeryturę w całości). Zdaniem Sądu Najwyższego tego typu ograniczenia należałoby zastosować do osób, które przejdą na emeryturę na podstawie prezydenckiego projektu. „Względnie niski wiek emerytalny powinien się łączyć z działaniem przepisów zawieszających prawo do emerytury w sytuacji zatrudnienia przed ukończeniem np. 67. albo 70. roku życia” – czytamy w opinii Biura Studiów i Analiz SN.

Co zastosowanie takiego rozwiązania oznaczałoby w praktyce? Przykładowo 60-letnia kobieta, która pobierałaby emeryturę i dalej pracowała, otrzymywałaby tylko ułamek wypracowanego kapitału. 62-latka dostawałaby już odpowiednio większe świadczenie z ZUS. Emerytura byłaby wypłacana bez żadnych potrąceń dopiero dla 67- lub 70-letnich seniorów.

– Wprowadzenie progów zarobkowych – tym niższych, im niższy jest wiek emeryta, albo pozwolenie na łączenie świadczeń tylko po przekroczeniu wieku wyższego niż powszechny, ograniczyłoby przechodzenie na emeryturę do sytuacji koniecznych życiowo – tłumaczy prof. Inetta Jędrasik-Jankowska. – Dodatkowo udałoby się zniwelować niekorzystne dla FUS skutki projektowanej regulacji – dodaje.

Eksperci podzieleni

Nieoficjalnie wiadomo, że politycy Prawa i Sprawiedliwości rozważają możliwość wprowadzenia ograniczeń w zarobkowaniu. Niedawno wspominał o tym Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jednak raczej kryterium byłby nie wiek emeryta, lecz wysokość otrzymywanego przez niego świadczenia. Eksperci różnią się co do tego, czy w ogóle ograniczenia należy wprowadzać.

– Niech państwo nie decyduje za obywateli, jak mają żyć – mówi stanowczo prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Jego zdaniem negatywne skutki dla budżetu w przypadku dorabiających emerytów mogą wystąpić tylko wówczas, gdy ktoś zgromadził kapitał poniżej świadczenia minimalnego. – Niech Polacy sami decydują: albo niższa emerytura i możliwość dorabiania, albo dalsza praca, która skutkuje wyższą emeryturą w przyszłości – tłumaczy prof. Gomułka.

Inne zdanie ma dr Katarzyna Kalata, prezes Helpdesku Kadrowego. Wskazuje, że cofnięcie reformy wprowadzonej przez rząd PO-PSL, która podwyższyła wiek emerytalny, spowoduje znaczne koszty dla budżetu. – Zatem ograniczenie możliwości pobierania świadczenia oraz dalszej pracy zarobkowej jest nie tylko racjonalne z punktu widzenia konstrukcji ubezpieczeń, lecz także rachunku ekonomicznego – mówi dr Kalata.

Jej zdaniem emerytura ma zapewniać środki do życia tylko w momencie braku możliwości zarobkowania. Więc jeśli ktoś dalej pracuje, na emeryturę nie powinien przechodzić.

Pokrzywdzenie kobiet

Wątpliwości Sądu Najwyższego budzi także prezydencka propozycja zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Jak czytamy w opinii, prezydent musi uwzględniać skutki ekonomiczne dla obywateli w zakresie ustalania prawa do świadczenia. Chodzi o to, by nie dochodziło do nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie wypłaty emerytur. Zdaniem SN problemem może być przede wszystkim sytuacja kobiet, które zdecydują się przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Grozi to bowiem tym, że znaczna część pań będzie musiała korzystać z pomocy społecznej, aby uzupełnić bardzo niskie świadczenia emerytalne.

– Ustawodawca nie powinien różnicować wieku emerytalnego, gdyż rzeczywiście prowadzi to do pogorszenia sytuacji kobiet – uważa prof. Stanisław Gomułka. I przypomina, że mimo niejednolitego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie, z ostatniego orzeczenia, w którym odniesiono się do tej sprawy, wynika, że wiek emerytalny powinien być równy dla obu płci (wyrok z 7 maja 2014 r., sygn. sygn. K 43/12). 

Etap legislacyjny

Projekt w konsultacjach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • xxx(2016-01-26 08:17) Odpowiedz 809

  A ja uważam iż nie powinno być żadnego różnicowania uprawnień emerytalnych czy to z uwagi na płeć czy też na rodzaj wykonywanej pracy. Raz na zawsze skończyć z wszelkimi przywilejami emerytalnymi jak i tez tym samym odrębnymi systemami emerytalnymi czy to dla służb mundurowych , czy też dla górników , rolników itd...itp.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • człowiek po 40 latach pracy(2016-01-26 08:58) Odpowiedz 665

  Czy ten szanowny rząd myśli ,że ludzie będą żyli po 200 lat.Jeśli człowiek przepracował 40 lat ,płacił składki,powinien mieć możliwość ,oczywiście dobrowolnie przejść na emeryturę.Tacy ludzie mają wypracowany kapitał i żadna łaska,mają na to pieniądze,A nie umieranie powolne z głodu,życie na łasce rodziny.WSTYD WOLNA POLSKO.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • robotnik(2016-01-26 08:31) Odpowiedz 581

  Emerytura powinna być uzależniona Od wypracowanego kapitału,od lat wypracowanych.Co maja zrobić ludzie,którzy pracują pd 14,15 roku życia,wypracowali kapitał,dziś pozostają bez pracy,bez żadnego zasiłku kompletnie nic 0.Są w wieku 55+,nie maja już zdrowia na prace,o rencie mogą pomarzyć.Zasiłek dla bezrobotnych /8 m-cy / skończył się i co dalej.Najlepiej jak by przenieśli się 2 m.pod ziemie,problem rozwiązany.Ich kapitał dalej będą rozkradali emeryci po 15 latach pracy,agenci tacy jak np.Tomek.A takich Tomków są tysiące .Czy o taka POLSKĘ ci ludzie walczyli w 1976,1980.......... r .Może wreszcie ten rząd da tym ludziom na chleb i wodę .

 • młodzież(2016-01-26 11:54) Odpowiedz 576

  Osoby posiadające 40 letni staż pracy powinny mieć prawo przejścia na wypracowaną emeryturę bez względu na wiek.

 • temida(2016-01-26 10:45) Odpowiedz 525

  Nie ma znaczenia czy emerytury będa w wieku 60 i 65 lub 40 lat pracy,poniewaz ci ludzie po tylu latach pracy sa w zasadzie w wieku emerytalnym.Nie ma co sie rozwarstwiac tylko jak najszybciej podpisac ustawe,żeby dzisiejsi 60 i 65 latkowie z niej skorzystali a właściwie odebrali swoje wypracowane zabrane przez PO i ówczesny TK.Im szybciej wejdzie ustawa tym mniej osób będzie okradzionych z własnej emerytury,bo dzisiejsi częściowi emeryci to ludzie po 60-tce oszukani i okradzeni z tego co było prawnie im przyznane.

 • powszechny(2016-01-26 15:00) Odpowiedz 432

  ograniczenie w dorabianiu powinno dotyczyć wszystkich emerytów zwłaszcza tych z grup uprzywilejowanych ...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • robotnik(2016-01-26 08:31) Odpowiedz 391

  Emerytura powinna być uzależniona Od wypracowanego kapitału,od lat wypracowanych.Co maja zrobić ludzie,którzy pracują pd 14,15 roku życia,wypracowali kapitał,dziś pozostają bez pracy,bez żadnego zasiłku kompletnie nic 0.Są w wieku 55+,nie maja już zdrowia na prace,o rencie mogą pomarzyć.Zasiłek dla bezrobotnych /8 m-cy / skończył się i co dalej.Najlepiej jak by przenieśli się 2 m.pod ziemie,problem rozwiązany.Ich kapitał dalej będą rozkradali emeryci po 15 latach pracy,agenci tacy jak np.Tomek.A takich Tomków są tysiące .Czy o taka POLSKĘ ci ludzie walczyli w 1976,1980.......... r .Może wreszcie ten rząd da tym ludziom na chleb i wodę .

 • Ciekawy(2016-01-26 16:52) Odpowiedz 390

  A co z naszymi posłami co to pobierają i emerytury i diety poselskie ? jakoś cicho na ten temat

 • jaga(2016-01-26 17:52) Odpowiedz 383

  Ograniczenie jest konieczne. Dzisiaj dorabiają przede wszystkim emeryci mundurowi i to powszechnie. 50-letni emeryt wojskowy natychmiast przechodzi na stanowisko cywilne. odbierają pracę innym .

 • ko(2016-01-26 08:27) Odpowiedz 382

  A rencisci sa tak zdrowi , szczególnie dawniejsza I i II gr. To koriozum na miare świata.,że orzeczenia I i II gr szczególnie lub calkowita niezdolnosć do pracy i samodzielnej egzystencji mogą pracować wszędzie , też na stanowiskach dla zdrowych osób ( i takich najwięcej pracuje. Im pracy się nie zabrania., bo lekarz medycyny pracy daje zdolnosc do pracy , orzecznik ZUS nie . mało tego ci co na rentach pracowali i osiągneli wiek emerytalny dla tej grupy czyli I , PFRON dofinansowuje do wynagrodzeń pracodawców. To dopiero kuriozum. Dzisiaj problem maja ludzie zdrowi , nie ci z tymi rentami w wiekszości ludzmi zdolnymi do pracy jak kazdy inny. Podatnicy łożą na takich , którzy tym sposobem bogacą sie i godniej żyją. Jeszcze jedno dlaczego renty są wyliczane według starego systemu.Emerytury po nowemu. To paradoks. Emerytury tym sposobem są o wiele niższe. od rent. Czy to jest sprawiedliwe. To po prostu dopiero jest chore.

 • Inspektor Pracy(2016-01-26 11:47) Odpowiedz 3818

  Wiek dla kobiet i mężczyzn powinien być równy ! Albo mamy równouprawnienie albo przestańcie się wygłupiać . Facet może być bardziej schorowany po latach pracy niz nie jedna Paniusia!

 • Czy to zle?(2016-01-26 13:52) Odpowiedz 343

  Wszyscy emeryci chca pracowac i pobierac swiadczenie emerytalne , tak jak seniorzy-parlamentarzysci.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Anna(2016-01-26 17:37) Odpowiedz 321

  IA co z emerytami mundurowymi ,którzy dorabiaja będąc na emeryturze już mając czterdzieści lat

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Aga(2016-01-26 18:20) Odpowiedz 301

  Jeżeli ma być zakaz pracy dla emerytów (jestem za) to uważam, że to powinno obowiązywać wszystkich - górników, policjantów, nauczycieli - bo ich najwięcej pracuje na emeryturze.

 • Krzyś(2016-01-26 14:05) Odpowiedz 274

  Kalata twierdzi, że gówno ją obchodzi, że ktoś kto przepracował 50 lat i nadal chce zarabiać nie powinien otrzymywać emerytury. To ja łaskawie przypomnę, że gówno jej do zgromadzonych przeze mnie pieniędzy na koncie emwrytalnym. Wypłata emerytury to nie łaska Państwa tylko zasrany obowiązek. Zawarłem umowę ubezpieczenia społecznego i należy wypłacać mi emeryturę, bo idąc jej tokiem myślenia tan, który pracuje nigdy nie dostanie emerytury.

 • Barbara (2016-01-26 18:24) Odpowiedz 271

  Mundurowe służby są przenoszone w stan spoczynku i dostają emerytury z MSWiA oraz z ministerstwa obrony. Na te emerytury musi być kasa, a reszta może glodować lub nie posiadać kasy na lekarstwa, a posła, osły maja wszystko.

 • Majka(2016-01-26 14:00) Odpowiedz 265

  My emerytki czekamy już 4 rok na zmianę art.25 ust.1b z 12.V.2012r Naruszone zostały zasady konstytucyjne, ochrona praw nabytych.. Ile jeszcze mamy czekać ?

 • thadde(2016-01-26 17:42) Odpowiedz 193

  Emerytura to nie dodatkowa pensja. Albo albo. W przeciwnym razie wszystkie kobiety pójdą na emeryturę w wieku 60 lat i będą dalej pracować czego budżet oczywiście nie wytrzyma.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • sonia(2016-01-26 18:27) Odpowiedz 146

  PROSZE JAK NAJSZYBCIEJ PRZYWRÓCIĆ POPRZEDNI WIEK EMERYTALNY,60 dla kobiet 65 dla mężczyzn nie zeby to spracowane pokolenie stało w MOPS GOPS PO ZASIŁKI 150 ZŁ NA MIESIĄC ,WSTYD LUDZIE KTÓRZY MAJA DUŻY STAŻ PRACY , PANIE PREZYDENCIE BABCIE NIECH BAWIĄ WNUKI JA POMOGŁAM PRZY TRZECH

 • jezeli sad wystepuje z głupimi postulatami,to ....(2016-01-26 21:14) Odpowiedz 102

  niech wystapi o anomalię i patologię skonstruowanego prawa pod siebie.Tak prokuratorzy,sędziowie,służby,górnicy ,nauczyciele,posłowie,lewi renciści z 1 grupą po otrzymaniu świadczenia emerytalnego mogą dorabiać przy wykonywaniu wszelkich prac tylko fizycznych,adrugi warunek przekroczenie 130 % średniej krajowej jako dochód pozbawienie wypłaty emerytury.Rolnik zaś musi sprzedac ziemię obcemu a sam osiąść na 1000m działce wraz z budynkiem mieszkalnym,może dorobić tak jak inni.RównouprawnieniaK/M muszą być akceptowane według zasad równości plci.Czyli K/M emerytura 65 lat od zaraz,następna sprawa to po 40 latach stażu i wieku 60 lat można skorzystać 5 lat przed osiągnięciem emerytury,naliczanie na tych samych zasadach lecz z dorabianiem tylko na 1/2 etatu przy pracach fizycznych dla pokrzepienia zdrowia i wprowadzania młodych w wykonywanie zawodu.Popieram wszystkich,którzy umią myśleć a nikomu chleba nie zabraknie i nie będzie musiał grzebać po śmietnikach po przepracowaniu 45 lat i wieku 64 lat.Tak jak to zrobiła PO+PSL dając rolnikom bonus w postaci 5 letniego okresu przejsciowego,aby mogli spełnić wiek 60 lat a resztę ludzi zablokowali w chamsko-złodziejski sposób i zamiast wypracowanej emerytury do dziś grzebią po śmietnikach.TK oraz KE nie dopatrzyła się niezgodności prawnych i społecznych.....niech im idzie na zdrowie ale nigdy nie będą już przy żłobie !!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama