statystyki

Dodatki dla najbiedniejszych emerytów bez składek i podatku

autor: Bożena Wiktorowska18.01.2016, 07:21; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:32
emeryt emerytura senior seniorzy

Ustawa wprowadza kilka progów uprawniających do różnej wysokości wypłat.źródło: ShutterStock

Emeryci i renciści nie będą musieli składać wniosków o przyznanie jednorazowego świadczenia. Organy rentowe będą je wypłacać z urzędu.

Do Senatu wkrótce trafi ustawa z 15 stycznia o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. Prawo do takiego wsparcia będą mieć nie tylko świadczeniobiorcy z ZUS i KRUS, ale także emerytowani mundurowi oraz kombatanci i represjonowani.

Ustawa wprowadza kilka progów uprawniających do różnej wysokości wypłat. Jeśli wysokość renty lub emerytury nie przekroczy 900 zł miesięcznie brutto, to zainteresowany otrzyma 400 zł. Przy świadczeniu wynoszącym powyżej 900 zł, ale nie więcej niż 1100 zł, wsparcie wyniesie 300 zł. Natomiast 200 zł otrzymają osoby z emeryturami i rentami powyżej 1100 zł, ale nie wyższymi niż 1500 zł. Tylko na 50 zł może z kolei liczyć osoba, której świadczenie wynosi powyżej 1500 zł, ale pod warunkiem, że nie przekracza 2000 zł.

Przy ustalaniu wysokości świadczenia organ rentowy będzie uwzględniać kwotę renty lub emerytury łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym oraz innymi dodatkami lub świadczeniami pieniężnymi przysługującymi na podstawie odrębnych przepisów, które są wypłacane przez organy emerytalno-rentowe. Jeśli emeryt lub rencista pobiera więcej niż jedno świadczenie, organ rentowy będzie uwzględniał wszystkie wypłaty. Brane pod uwagę będą świadczenia brutto przed dokonaniem potrąceń i egzekucji oraz zmniejszeń.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • OPIEKUN MATKI. PO WYLEWIE......(2016-01-18 09:34) Zgłoś naruszenie 212

    dajcie swiadczenie pielegnycyjne dla doroslych opiekunuw niepelnosprawnych nakazal trybunal....

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2016-01-18 10:16) Zgłoś naruszenie 192

    Zastanawiam się w co - JEDNORAZOWO! - zainwestować te 50zł!!! Ale też cieszę się, że nie muszę pisać o nie podania do ZUS, a moja radość jest bez-gra-ni-czna, że nie będzie od nich żadnych potrąceń! Liczę dni do marca, miesiąca wypłat tej bezgranicznej łaskawości naszego państwa!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MOPS(2016-01-18 17:44) Zgłoś naruszenie 181

    CZY EMERYCI JAK ZAWSZE MUSZĄ BYĆ STALE OSZUKIWANI,,,,,,,,,,,, WSTYD PROSZE ZOBACZYC JAK EMERYCI ZYJĄ W INNYCH KRAJACH A CO MAJĄ W POLSCE

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-01-18 14:19) Zgłoś naruszenie 189

    dla najbiedniejszych albo dla tych kombinatorów którzy nie chcieli płacić składek do ZUS

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2016-01-18 11:34) Zgłoś naruszenie 151

    Z dzisiejszego numeru DGP: UOKiK łagodny wobec T-Mobile: Kara miała wynieść 40 mln zł, Urząd obniżył ją o 90 procent [ ... ] OPIEKUŃCZE PAŃSTWO!!!

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-01-19 11:19) Zgłoś naruszenie 154

    Po raz pierwszy Uważam ,ze PIS popełnił błąd . Uzależnił dodatek od kwoty emerytury a powinien uzależnić od każdego składkowo przepracowanego roku. Za każdy rok pracy 10 zł co po 20 latach pracy dało by 200 zł a po 40 latach 400 zł. W ten sposób nie promowano by obiboków i tych którzy oszukiwali ZUS i teraz mają niskie emerytury. Natomiast uczciwie docenieni byli by najbardziej spracowani!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gdzie tu logika(2016-01-18 10:18) Zgłoś naruszenie 121

    Uważajcie bo wypłacicie nie najbiedniejszym a wszystkimi co ukrywali dochody unikając składek ZUSu jak aktorzy ,primadonny ,przedsiębiorcy itp a teraz mają bogate domy i haupy narzekają na niskie emerytury. Od POMOCY jest urzad Pomocy a nie rozdawanie z budżetu tego czego sie samemu nie wypracowało.!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • luda(2016-01-18 18:37) Zgłoś naruszenie 113

    MOPS Polski nie ma od 1989 roku, jest tylko karuzela z bandą złodzieii, która nie przestanie sie kręcić za naszego życia !!!

    Odpowiedz
  • zgroza co oni wyczyniaja(2016-01-18 17:48) Zgłoś naruszenie 104

    e, docenili was za prace, nie umrzecie z głodu bo te 50-200 zł to taki luksus, wczasy będziecie mieć pod gruszą i to bez jedzenia bo tylko na bilet starczy, ale jaja, patologi będą dawać po 500 zł na dziecko, gdzie patologia może wyciągnąć 2-3 tys. miesięcznie a wam za pracę 50 zł, pieprzony rząd

    Odpowiedz
  • lika(2016-01-19 07:28) Zgłoś naruszenie 102

    Dobitnie napiszcie,że wysokość dodatków dotyczy emerytur BRUTTO,to na rękę nie jest 2000 zł ale ok 1600zł rzeczywiście kwoty zawrotne.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2016-01-19 07:50) Zgłoś naruszenie 91

    guwno nie dodatki wsadzie sobie w dupe nieuki z wiejkiej.

    Odpowiedz
  • matka(2016-01-28 09:38) Zgłoś naruszenie 41

    Przepracowalam 20 lat mam najnizsza emeryture ewk,niech mnie nik nie nazywa od zlodziei,bo opiekowalam sie chorym dzieckiem a mam teraz grosze ,nalezy mi sie te 400 zl bo zapozyczona jestem w bankach i zyje na skraju nedzy,nie tak jak ci co maja 2000 tysiace co miesiac.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nieroby i oszusci dostaja niewypracowane emerytury(2016-01-25 01:05) Zgłoś naruszenie 44

    mam w rodzinie osobę zdrową fizycznie i prawdopodobnie psychicznie, ktora ma 60 lat i przepracowala w zyciu niecale 20 lat. ostatnie 20 lat zyla na zasilkach, siedziala w domu i zadna sila nikt nie mogl wytlumaczyc tej osobie, ze musi pracowac na swoje potrzeby, niestety ta osoba mogla zyc z emerytury swojej 90 letniej obecnie mamuski... i teraz ta osoba, ktora cale zycie siedzi w domu i doslownie nic nie robi tylko spi, je, sra i pali papierosy, dostanie niska emeryture ale podatnicy beda tej biedaczce dorzucac sie do tej emerytury... a ktos inny tyral cale zycie, ma staz 40 lat i bedzie miec takie same swiadczenie :( socjalizm ktory okrada pracujacych biedakow po to zeby niepracujacy biedacy nie zdechli z glodu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ted(2016-02-01 10:20) Zgłoś naruszenie 30

    Do wyborów jeszcze daleko! SZKODA !!!!

    Odpowiedz
  • no tak(2016-02-01 11:35) Zgłoś naruszenie 20

    Stasek co mógłbyś zrobić dla tego uczciwego, sprawiedliwego i demokratycznego państwa ? Kupę !

    Odpowiedz
  • bozena.da@spoko.pl(2016-03-16 15:10) Zgłoś naruszenie 10

    Moja mama ma 993 zł ręty z pielegnacylnym a dodatku otrzymała 199 zł czy tak jej się należało prosze o wytłumaczenie mi tego ile powinna otrzymać

    Odpowiedz
  • Emerytks(2017-03-15 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam z krusu .35 lat oplacalam skladki lus 6 lat zus mam 874.podniesiono mi 7 zl.wstyd za rzad.

    Odpowiedz