statystyki

Sejm: Przegłosowano dodatki dla emerytów i rencistów

15.01.2016, 10:29
emeryt emerytura senior seniorzy

Kwoty dodatków mają być zróżnicowane w zależności od wypłacanych emerytur czy rentźródło: ShutterStock

Za ustawą głosowało 440 posłów, przeciw było dwóch, a 10 się wstrzymało. Ustawa o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. zakłada, że dodatek dostaną wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł.

Reklama


Reklama


Kwoty dodatków mają być zróżnicowane w zależności od wypłacanych emerytur czy rent - 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu 900-1100 zł, 200 zł przy świadczeniach między 1100-1500 zł i 50 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PO, podwyższającą dodatek w najwyższym przedziale dochodowym z 50 zł do 100 zł. Odrzucono także poprawki PSL, podwyższające dodatek we wszystkich przedziałach odpowiednio do 800, 600, 400 i 200 zł.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Inspektor Pracy(2016-01-15 10:38) Odpowiedz 519

    No to teraz wszystkie aktoreczki ,aktorzy ,primadonny co ukrywali dochody i nie placili ZUSu a sa bardzo bogaci dostaną wsparcie. Ludzie od tego jest przecież Pomoc Społeczna! I znow Ci co pracowali od wczesnej młodości w soboty świetą i ponadustawowo dostaną w dupe . A może tak tych emerytow jeszcze zawrocić wg Tuska do 67r zycia do pracy--hmhm.

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • Spracowani(2016-01-15 10:41) Odpowiedz 424

    I znow ukarano Tych co zasuwali od wczesnej młodości ,bo mają za duże emerytury! a może art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostwoych i nadgodzinami się Sejm raczy zająć.

  • EWA(2016-01-15 11:38) Odpowiedz 367

    Kolejny podział na obywateli lepszych i gorszych. Kolejne draństwo. Obywatelom, którzy płacili wysokie składki - ceny nie wzrosły. Tym, co płacili niskie składki - ceny wzrosły, więc trzeba im dać dodatki z pieniędzy nieuprzywilejowanych podatników. Czy sejm celowo i świadomie pogłębia podziały w społeczeństwie? na czyj rozkaz?

  • Emerytka 2008(2016-01-15 13:11) Odpowiedz 313

    Czyli w Polsce nie opłaci się uczciwe pracować bo tym co się nie chciało atez znam ich wielu maja się lepiej jak my którzy uczciwie pracowali myślałam ze ten PIS jest mądrzejsza partia ale oni tez tylko dbają o swoje stołki tak samo ci w rządzie albo ma brać emeryturę albo diety i pensje rządowe. Kodeks chyba jest jeden dla wszystkich

  • Pamietaj POLITYKU,...(2016-01-15 12:08) Odpowiedz 293

    Pamietaj POLITYKU, ze Twoj obiad w restauracji za 136 zl zl to rownowartosc 10% sredniej emerytury dla polskich seniorek lub 20% wartosci emerytury minimalnej. Zycze Smacznego!

  • Rychu(2016-01-15 12:26) Odpowiedz 282

    Nie biadolić ! Szefowa Rady Ministrów przyznała 8 tysięcy złotych emerytury specjalnej mecenasowi Janowi Olszewskiemu (86 l.). O połowę niższe świadczenie dostanie też jego żona. Jan Olszewski dotychczas miał nie najgorszą emeryturę, otrzymywał ponad 4 tys. na rękę, Decyzja, by przyznać im emeryturę specjalną, zapadła w kancelarii Beaty Szydło. Teraz Jan Olszewski dostanie 8 tys. zł miesięcznie, jego żona – 4,5 tysiąca.

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • MK(2016-01-15 13:44) Odpowiedz 280

    pani piosenkarka Maryla R ma 600 zł. emerytury no to dostanie 400 zł. a za sylwestra we Wrocławiu zarobiła więcej niż przeciętny Kowalski za kilka lat brania emerytury, kto kiedyś pracował solidnie dla Polski teraz nie dostanie nic a kto kąbinował to teraz ma.

  • KŁAMALI ... KŁAMIĄ ... i nadal będą KLAMAĆ (2016-01-15 13:48) Odpowiedz 181

    Szkoda więcej pracować i płacić składki niż do 2000 zł. ... bo neo-BOLSZEWIKI z PIS i tak rozdadzą dla Innych. Pomagają Jednym, ale jak ... KRADNĄC DRUGIM. I Ci ... ZŁODZIEJE z PIS twierdzą , ze zatrzymają odpływ młodych Z Polski. Wprowadzają starą , ale po nowemu BOLSZEWICKĄ zasadę ... "CZY SIE STOI , CZY SIE LEZY TO 2 000 ... KAZDEMU SIĘ NALEZY"... Po staremu ale prze nowych BLSZEWIKÓW. Niedługo NARÓD Was rozliczy, ... jeśli EUROPA nie dokona tego wcześniej.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • XXYYZZ(2016-01-15 13:35) Odpowiedz 160

    Po otrzymaniu dodatku będzie dylemat! Tyneryfa czy Dominikana? A poważniej, to metoda uwłaczająca i skłócone środowisko "starszaków". Powinniśmy oddać dodatki i waloryzację - bogacze powyżej 1 500 zł - na WOŚP, może będą przydatne na oddziały geriatryczne lub noworodki. Rząd zachował się jak panisko, który rzuca żebrakowi parę drobniaków, które wygrzebał z przepastnej kieszeni. A tyle hałasu, dyskusji, posiedzeń i obliczeń........

  • To jest ...(2016-01-15 18:24) Odpowiedz 161

    ... obraza i kpina z emerytów i rencistów !

  • karolina(2016-01-15 14:37) Odpowiedz 161

    luje polskie pracowali 5lat w doskokach i dostali rente potem emeryturke?

  • Bogdan(2016-01-15 17:21) Odpowiedz 152

    Jedno wielkie zasraństwo i tyle.

  • Roman(2016-01-15 12:29) Odpowiedz 150

    Polecam wnikliwą analizę opracowania pt. "Emerytury i renty w 2013 roku", Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2014. Wysokość przeciętnej miesięcznej emerytury brutto (zł) w 2013 roku według instytucji wypłacających kształtowała się następująco: Emerytury górników (ZUS) 3770,4 Ministerstwa Sprawiedliwości 3499,7 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 3326,7 Ministerstwa Obrony 3236,6 Emerytury nauczycieli (ZUS) 2178,2 Emerytury pracowników kolejowych 1857,2 Emerytury prowadzących działalność gosp. 1613,6 Przeciętne miesięczne emerytury brutto z KRUS - 1153,9 zł ZUS podał dane za 2014r : Średni wiek emerytów w 2014 roku to 60,4 lat, Średni staż ich pracy: 33,7 lat, Przeciętna wysokość emerytury: 2 174,63 zł Faktyczna wysokość przeciętnej emerytury brutto osób objętych systemem zusowskim była wyższa, bowiem należy doliczyć wypłaty z systemu OFE osobom, którym taka wypłata przysługuje.

  • ciekawy(2016-01-15 10:38) Odpowiedz 132

    Czy przez jednorazowy dodatek należy rozumieć, że zostanie on wypłacony tylko jeden raz, w marcu, a potem wysokość świadczenia wraca do poprzedniej wielkości?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • ola(2016-01-15 13:47) Odpowiedz 124

    Dodatki będą liczone od emerytury nett czy brutto?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • wielka bzdura(2016-01-15 10:54) Odpowiedz 111

    Znów "ryba zamiast wędki", a nie lepiej byłoby polepszyć warunki społeczno-opiekuńcze??? Do ciekawy - tak to jest jednorazowy dodatek wypłacony przy marcowym świadczeniu.

  • bar(2016-01-15 14:40) Odpowiedz 92

    Swiadczone emerytury przez ZUS nie są rzeczywistą proporcją co do odprowadzanych składek przez choćażby 20 lat pracy np dla kobiet i 25 lat dla meżczyzn. Składki były potrącane w wysokości 48% od otrzymywanych wynagrodzeń. Brak jest skapitalizowania tych oszczedności, obywatel nie ma żadnyego udziału w zyskach w podziale dochodu narodowego Ta jałmużna w zależności od wysokości otrzymywanej renty, czy emerytury jest kpiną, czy litością dla klepiących biedę, od wybrańców narodu. Dochód narodowy z tego co widzę został rozkradziony, a emeryci i renciści na starość zostali żebrakami. Nie ma kto roliczyć złodziei. Nikt nie będzie narzekał jak złodzieją zostaną odebrane nasze pieniądze. Tyle w temacie.

  • najsprawiedliwiej(2016-01-15 15:30) Odpowiedz 79

    Rozumiem, że progi dochodowe to kwoty otrzymywane "na rękę", a nie kwoty brutto. Bo utrzymać siebie i rodzine można jedynie z dochodów otrzymanych "na rękę", a nie z kwot na papierze! Politycy powinni to właśnie wziąć pod rozwagę. A co do waloryzacji, to aby zniwelować ogromne różnice w kwotach emerytur, nalezy dokonywać waloryzacji KWOTOWEJ, a nie procentowej. Bo procentowa kolejny raz zwiększy różnice między kwotami emerytur. I stale będzie grupa biedaków do wsparcia finansowego. Tylko waloryzacja KWOTOWA! i zależna nie od jakichś tam koszyków cen towarów i usług, lecz powinna być zależna od wzrostu wynagrodzeń! A tak naprawdę to WSZYSTKIE emerytury powinny być w jednakowej kwocie dla WSZYSTKICH emerytów, bo żaden emeryt nie jest już produkcyjny,więc nie wytwarza budżetu państwa. Tylko za pracę wynagrodzenie powinno być zróżnicowane. I tylko za pracę!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • 1360 zl netto to srednia emerytura dla kobiet(2016-01-15 12:13) Odpowiedz 68

    Obecnie srednia emerytura w Polsce dla kobiet to 1360 zl netto /1698zl brutto/.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bogaty albatros(2016-01-15 15:43) Odpowiedz 40

    dasz się kupić za 3 stówki ... !?