statystyki

Jednorazowy dodatek dla emerytów po poprawkach. PiS: Nie ma środków na wyższe świadczenia

14.01.2016, 12:07; Aktualizacja: 14.01.2016, 12:11
Pierwsza propozycja ludowców zakładała podwojenie kwot dla każdej z uprawnionych grup (czyli odpowiednio 800, 600, 400, 200 w ramach kolejnych przedziałów)

Pierwsza propozycja ludowców zakładała podwojenie kwot dla każdej z uprawnionych grup (czyli odpowiednio 800, 600, 400, 200 w ramach kolejnych przedziałów)źródło: ShutterStock

Projekt ustawy, który podczas środowej debaty w Sejmie poparły wszystkie kluby zakłada, że jednorazowy dodatek pieniężny mają dostać emeryci, renciści, osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Dodatek, mają dostać wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł.

Reklama


Reklama


Według projektu kwoty dodatków mają być zróżnicowane w zależności od wypłacanych emerytur czy rent - 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu 900-1100 zł, 200 zł przy świadczeniach między 1100-1500 zł i 50 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł.

Limit wydatków na te dodatki w projekcie budżetu na 2016 rok został określony na 1,41 mld zł. Dodatek ma być zwolniony od podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych. Ustawa miałaby wejść w życie 1 marca, a dodatek byłby wypłacony z marcowymi świadczeniami.

Podczas drugiego czytania w Sejmie dwie poprawki do projektu ustawy zaproponował PSL.

Pierwsza propozycja ludowców zakładała podwojenie kwot dla każdej z uprawnionych grup (czyli odpowiednio 800, 600, 400, 200 w ramach kolejnych przedziałów). "To jest 1,5 mld więcej wydatków z budżetu, nie, stop - lepsza inwestycja w osoby starsze" - mówił w środę na sejmowej debacie lider PSL i były minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejna poprawka dotyczyła podniesienia dodatku w najwyższym przedziale (przy świadczeniach powyżej 1500 zł) z 50 zł do 100 zł. Występująca w imieniu PO posłanka Marzena Okła-Drewnowicz uzasadniała w Sejmie, że jest to "najliczniejsza grupa emerytów i rencistów". Poprawkę te poprała Kornelia Wróblewska z klubu Nowoczesna. Sprawozdawczyni projektu Ewa Tomaszewska (PiS) odpowiadała jednak, że przyjęcie tej poprawki byłoby zbyt dużym wydatkiem dla budżetu.

W czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła obie poprawki zgłoszone przez PSL. Również wiceminister pracy Marcin Zieleniecki rekomendował odrzucenie propozycji ludowców.

Posłowie PiS przekonywali, że nie ma możliwości wygospodarowania większych środków na dodatki z budżetu. Ponadto zapewnili, że jeżeli będzie taka możliwość w przyszłości - w kolejnym roku budżetowym - to wrócą do tego tematu. Zarzucali także PSL populizm wynikający m.in. z wysokości zaproponowanych dodatków.

"Nie mówmy, że to są jakieś populistyczne przesłanki tego projektu. Obecny rząd nie dołożył środków, a my wskazujemy środki, choćby nawet z zysków NBP" - zwrócił uwagę Krystian Jarubas (PSL).

Po zakończeniu obrad komisji briefing w Sejmie zorganizował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że projekt ustawy o specjalnych dodatkach dla emerytów i rencistów został przyjęty jeszcze przez poprzedni rząd PO-PSL, jednak ustawy - jak dodał - nie zdążył przed wyborami przyjąć Sejm.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do posłów PiS, by poparli poprawki odrzucone przez komisję polityki społecznej i rodziny podczas głosowania w Sejmie. "Wszystko zależy od PiS-u. Pokażcie swoją wrażliwość w jutrzejszym głosowaniu" - dodał.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • emeryt(2016-01-14 13:20) Odpowiedz 10226

    Gratuluję wyborcom PIS-u! A tyle obiecywali. Dla emerytów ochłapy ,ale premier Szydło dla Olszewskiego i jego zony znalazła forsę na emerytury" SPECJALNE W WYSOKOŚCI ODPOWIEDNIO 8000 i 4500zł" Oto państwo prawa i niesprawiedliwości!!!!!!!!! Jeszcze raz gratuluję elektoratowi PIS nota bene 18% społeczeństwa!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Inspektor Pracy o naiwnosci(2016-01-14 12:40) Odpowiedz 909

    To jest chore. Pomoc ma świadczyć odpowiedni Urząd w mieście lub gminie. Nie może być tak,że Kto krotko pracował ,lub jako bogaty ukrywał dochody teraz jeszcze dostanie wsparcie a ludzie spracowani od wczesnej młodości ,zatrudnieni czesto w ponadustawowym czasie pracy ,,w szkodliwych i niebezpiecznych ,zasuwający ostatnimi silami NIC nie otrzymają ! To po co pracować -rozróżnijmy miłosierdzie od naiwności ,spracowanych od oszustów ,biednych faktycznie od bogatych.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • brawo(2016-01-14 12:50) Odpowiedz 8633

    Akurat mohery będą miały dodatek dla wielebnego na kolędę - ale się trafiło !

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Brak waloryzacji...(2016-01-14 14:14) Odpowiedz 741

    Brak waloryzacji lub niska waloryzacja, nieadekwatna do wskaznika wzrostu wynagrodzen, spycha emerytow, glownie kobiety emerytki w sciane skrajnej nedzy ladniej nazywanej w sciane minimum egzystencji.

  • dziadek(2016-01-14 13:24) Odpowiedz 7117

    żałosne, 400 złotych jednorazowo. Przy 500 złotych comiesięcznej dotacji przez 18 lat. Kurna co można za 400 złotych? kupić nowy piec?pralkę? lodówkę? pieprzcie się z takimi ochłapami pisowskie szuje.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • letopis(2016-01-14 14:55) Odpowiedz 664

    na to niema ale na 500 + ,co miesiąc dla bogatych nawet to jest :)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • I tak trzymac w neoliberalii polskiej(2016-01-14 13:30) Odpowiedz 595

    Wzrost PKB o 3,6 %, wzrost wynagrodzen o 3,5-4,0%, waloryzacja emerytur 0%. I to jest prawidlowe, i tak trzymac w neoliberalii polskiej.

  • Cieszcie sie Panstwo Emeryci...(2016-01-14 14:28) Odpowiedz 524

    Cieszcie sie Panstwo Emeryci w wieku powyzej 75 r. zycia, ze rzad PO nie odebral Wam zasilku pielegnacyjnego w wysokosci okolo 200 zl miesiecznie, mimo ze byly tego typu zakusy, a rzad PIS dolozy Wam po 4 zl miesiecznie na darmowe leki. Przeciez pamietamy, czego nie mogla zrobic PO, dokonac tego moze PIS /tak jak przy obnizeniu podatku PIT dla bogatych/.

  • Taka prawda(2016-01-14 17:45) Odpowiedz 504

    Jak zwykle 100% KRUS owców dostanie najwyższy dodatek na tzw "krzywy ryj". SKANDAL !!! Ci co płacą składki są OKRADANI ,aby dać KRUS owcom , oraz obibokom którzy pracowali krótko i płacili najniższe składki na ZUS . .................FUNDUSZ EMERYTALNY ZUS nie jest od dawania zapomóg . Od tego jest OPIEKA SPOŁECZNA !!!

  • warszawianka 44(2016-01-14 13:18) Odpowiedz 462

    Czy to oznacza brak waloryzacji emerytur w 2016 roku.?mowa jest tylko o dodatku dla emerytur do 2000 złotych.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • emeryt(2016-01-14 17:54) Odpowiedz 451

    C i co pracowali długo , odprowadzali wysokie składki na ZUS znowu są OKRADANI. Jak zwykle dodatek dostaną ,wieczni bezrobotni, KRUS owcy , pracujący krotko i płacący najniższą składkę ............................................................... Jest to JASNY SYGNAŁ ,że trzeba oszukiwać , nie opłacać składek , bo i tak dostanie się zapomogę , kosztem UCZCIWYCH / może głupków / którzy wywiązywali się ze swoich zobowiązań wobec ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Srednia emerytura kobiet to 1360 zl netto(2016-01-14 14:02) Odpowiedz 420

    Dzis Gazeta Wyborcza doniosla, ze srednia emerytura wyplacana w 0d marca 2015 r. z ZUS dla kobiet wynosi 1698 zl brutto, czyli okolo 1360 zl netto, z uwzglenieniem paradopodatku zdrowotnego w wysokosci 1,25% wynagrodzenia/emerytury . Mozna przyjac, ze 2/3 kobiet otrzymuje swiadczenie ponizej 1360 zl netto, czyli ponizej progu ubostwa obliczonego przez Eurostat /urzad statystyczny UE/. Szkoda, ze GW nie przedstawila rozkladu swiedczen emerytalnych wedlug przedzialow wiekowych emerytow kobiet, nawet co 5 lat, bo wowczas mielibysmy pelniejszy obraz nedzy wsrod polskich seniorek.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • po raz kolejny wyruchany emeryt(2016-01-14 16:09) Odpowiedz 396

    A dla żydów w Izraelu po 100 euro miesięcznie to z ZUSu się znalazło.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • okolo 500osub podpisalo........(2016-01-14 16:08) Odpowiedz 399

    dali popis wrazliwosci na biednych ,szydlo i jej llika o swoje dupy chamy zadbali ja mamrente na1 grupie911 pln nawet gnoje niedaja zasranego dodatku kaczynski co zrobiles z biednymi polakami. rente daliscie olszewskiemu wstyd ze jestem polakiem ...............

  • Anna(2016-01-14 15:43) Odpowiedz 392

    do nastepnych wyborow kiedy znajda sie pieniadze dla emerytow w kampanii wyborczej pis -u beda obietnice obietnice

  • EWA(2016-01-14 17:11) Odpowiedz 394

    Znaczy się, mamy w Polsce dwie rzeczywistości gospodarcze. Dla emerytów z emeryturami powyżej 2000 zł jest deflacja i emerytur waloryzować nie trzeba. Dla emerytów z emeryturami poniżej 2000 zł jest inflacja i trzeba im coś dorzucić. A ja policzyłam, że kwotowa "waloryzacja" emerytur z 2012 r pozbawiła mnie już 1,2 miesięcznej emerytury! Tyle się uzbierało! Kiedy w Polsce zostanie wprowadzone jakieś uczciwe prawo?

  • zły(2016-01-14 17:37) Odpowiedz 381

    Pan Olszewski były premier dostał 8tyś dodatku miesięcznie od Pisiorów do 4tyś emerytury Kur....a druga Krzywonos. której tusk dołożył 3,5tyś....do 3tyś i ma razem 6,5tyś miesięcznie na wczesniejszej!!!! To jest waloryzacja

  • Kłamali, Klamią, i będa nadal Klamac ZŁODZEJE (2016-01-14 18:30) Odpowiedz 3611

    bo neo--BOLSZEWIKI PIS są z tej samej ... "BANDY POLITYCZNEJ" (autor JKM) co i PO ... tyle, że Ci z PO robili to z jakąś przyzwoitością, a ta banda neo-BOLSZEWIKOW robi to .. z cała bezczelnością . Skur...syny niech oddadzą składki emerytalne Tym, którzy latami płacili składki od podstawy 2000-3000. brutto,. GOLODUPCE PIS-owskie nie mając realnych środków do rozdzielania ... naobiecywali GRUSZKI na WIERZBIE dla CIEMNEGO LUDU (autor J. Kurski) ... PiS-owskiego i ten ciemny elektorat... to kupił.

  • MD(2016-01-14 13:49) Odpowiedz 362

    Dzieci też są te "lepsze" i "gorsze" to dlaczego wśród emerytów miałoby być inaczej

  • nie ma kasy?(2016-01-14 16:15) Odpowiedz 1329

    trzeba ją odebrać złodziejom i oszustom z BANDY rYŻEGO MATOŁA.

    Pokaż odpowiedzi (1)