statystyki

Wszystkie kluby za jednorazowym dodatkiem dla emerytów i rencistów

13.01.2016, 19:08; Aktualizacja: 13.01.2016, 20:10
Dodatek, w myśl ostatecznej wersji projektu, mają dostać wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł.

Dodatek, w myśl ostatecznej wersji projektu, mają dostać wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł.źródło: ShutterStock

Sejm debatował w środę nad sprawozdaniem komisji wobec poselskich projektów ustaw o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Reklama


Reklama


Dodatek, w myśl ostatecznej wersji projektu, mają dostać wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł.

Kwoty dodatków mają być zróżnicowane w zależności od wypłacanych emerytur czy rent - 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu 900-1100 zł, 200 zł przy świadczeniach między 1100-1500 zł i 50 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł. Jest to zgodne z pierwotną propozycją klubu PiS.

Wersje zawartą w sprawozdaniu poparł w imieniu rządu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Uczestnicy debaty zgadzali się, że dodatek jest niezbędny, skoro wynikający z waloryzacji wzrost świadczeń byłby niedostrzegalny w skali nawet najniższych świadczeń. Waloryzacja wynikająca ze zwykłych przepisów, przypominano, byłaby bardzo niska - dla najniższego świadczenia wyniosłaby 4,57 zł brutto, a dla 2 tys. zł - 10,40 zł.

"W naszej ocenie dodatek będzie stanowił wsparcie dla 6,5 mln świadczeniobiorców, przede wszystkim dla emerytów i rencistów" - podkreśliła przemawiająca w imieniu klubu PiS Urszula Rustecka.

Występująca w imieniu PO posłanka Marzena Orkla-Drewnowicz zgłosiła poprawkę, żeby dodatek w najwyższym przedziale (przy świadczeniach powyżej 1500 zł) wzrósł z 50 zł do 100 zł. Zaznaczyła, że jest to "najliczniejsza grupa emerytów i rencistów". Poprawkę te poprała Kornelia Wróblewska z klubu Nowoczesna.

Sprawozdawczyni projektu Ewa Tomaszewska (PiS) odpowiadała jednak, że przyjęcie tej poprawki byłoby zbyt dużym wydatkiem dla budżetu.

Z kolei prezes PSL i były minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosił poprawkę, zakładającą podwojenie kwot dla każdej uprawnionych grup (czyli odpowiednio 800, 600, 400, 200 w ramach kolejnych przedziałów). "To jest 1,5 mld więcej wydatków z budżetu, nie, stop - lepsza inwestycja w osoby starsze" - mówił lider PSL.

Limit wydatków na te dodatki w projekcie budżetu na 2016 rok został określony na 1,41 mld zł. Dodatek ma być zwolniony od podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych. Ustawa miałaby wejść w życie 1 marca, a dodatek byłby wypłacony z marcowymi świadczeniami.

Projekt został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny, w związku ze zgłoszonymi poprawkami.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • XXYYZZ(2016-01-13 21:31) Odpowiedz 80

  I jaki problem emeryta rozwiąże jednorazowy ochłap? Jest to metoda uwłaczająca emerytom, ośmieszająca rząd, powodująca rozżalenie i skłócenie środowiska! Jednorazowe 50 złotych wystarczy na butelkę alkoholu, żeby zapomnieć o problemach, a najbiedniejsi za 400 zł przez tydzień w Biedronce będą szaleć i nadal nic się nie zmieni w naszym życiu. Bogacze z 2000 i powyżej dostaną 3, 4, 5 złotych i też zaszłaleją, np. w lumpexksie na wyprzedaży. To, co wyprawia rząd z emeryturami np. w 2012 i w latach kolejnych , jest dowodem na zupełne lekceważenie problemu i okradanie ludzi, z którymi, według rządzących, nie trzeba się liczyć!

 • Matematyk, ekonomista(2016-01-14 03:47) Odpowiedz 60

  W orżnięciu emerytów i rencistów PiS w tej chwili przebiło nawet PO. Projekt jednorazowych dodatków do emerytur i rent, był już pomysłem PO, i był to już gotowy projekt w październiku, przed poprawkami do budżetu jakie wprowadził PiS. PO miało już zaplanowane dodatki na podobnym poziomie, ale to było przed pomysłami podatków jakie chcę teraz wprowadzać PiS. Czyli jeśli teraz mają być, opodatkowane sklepy, hipermarkety, przedsiębiorstwa, banki itd itp, to ceny wszędzie pójdą w górę. Weźmy teraz pod uwagę dodatek np. 400 dzieląc to na 12 mcy, wychodzi jakieś, 33zł na miesiąc. Krócej rzecz ujmując PiS po wprowadzeniu zmian podatkowych, i budżetowych nie uwzględnił w ogóle, w tym projekcie przejętym po PO przewidywanych kosztów inflacji, jaka nastąpi po wprowadzeniu, różnorakich podatków. Te dodatki do emerytur i rent, w obecnym stanie nie pokryją nawet kosztów inflacji, wynikających z podniesienia podatków. W TEJ CHWILI TO NIE PO, A PIS REALNIE OKRADŁO EMERYTÓW I RENCISTÓW, BO NIE ZNOWELIZOWALI USTAWY O DODATKACH. Czyli emeryci i renciści nie dość że w rzeczywistości nie będą mieć dodatku, to jeszcze na dodatek stracą na inflacji.

 • Matematyk, ekonomista(2016-01-14 04:05) Odpowiedz 40

  W orżnięciu emerytów i rencistów PiS w tej chwili przebiło nawet PO. Projekt jednorazowych dodatków do emerytur i rent, był już pomysłem PO, i był to już gotowy projekt w październiku, przed poprawkami do budżetu jakie wprowadził PiS. PO miało już zaplanowane dodatki na podobnym poziomie, ale to było przed pomysłami podatków jakie chcę teraz wprowadzać PiS. Czyli jeśli teraz mają być, opodatkowane sklepy, hipermarkety, przedsiębiorstwa, banki itd itp, to ceny wszędzie pójdą w górę. Weźmy teraz pod uwagę dodatek np. 400 dzieląc to na 12 mcy, wychodzi jakieś, 33zł na miesiąc. Krócej rzecz ujmując PiS po wprowadzeniu zmian podatkowych, i budżetowych nie uwzględnił w ogóle, w tym projekcie przejętym po PO przewidywanych kosztów inflacji, jaka nastąpi po wprowadzeniu, różnorakich podatków. Te dodatki do emerytur i rent, w obecnym stanie nie pokryją nawet kosztów inflacji, wynikających z podniesienia podatków. W TEJ CHWILI TO NIE PO, A PIS REALNIE OKRADŁO EMERYTÓW I RENCISTÓW, BO NIE ZNOWELIZOWALI USTAWY O DODATKACH. Czyli emeryci i renciści nie dość że w rzeczywistości nie będą mieć (realnie) dodatku, to jeszcze na dodatek stracą na inflacji. W TEJ CHWILI TO PIS, REALNIE WAS OKRADŁ DRODZY EMERYCI I RENCIŚCI I (REALNIE) ZA SWOJE EMERYTURY I RENTY, BĘDZIECIE MOGLI KUPIĆ JESZCZE MNIEJ NIŻ ZA CZASÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ. Bo PO robiło chociaż tak że kierowało się inflacją, i rok w rok, mogliście kupić realnie tyle samo dóbr za swoje emerytury i renty. PO PSL i Nowoczesna zgłaszało dziś poprawki do tej ustawy, i postulowało aby te dodatki były wyższe, jednak posłanka PiS stwierdziła że 'to by był za duży koszt dla budżetu' Porównajmy: koszt ustawy o dodatkach do emerytów i rent to ok 1,5mld zł Koszt 500 zł na dziecko to koszt kilkunastu mld zł, które PiS będzie wyciągał w podatkach. W takim stanie nie dość że PIS wam nic, nie dał ale też zabrał !

 • nairam(2016-01-14 08:54) Odpowiedz 40

  I po co była ta szopka z procentowym odprowadzaniem składki emerytalnej, stażem pracy, zwiększonym wysiłkiem w pracy, w szkołach jak teraz leniom, leserom i kombinatorom się ciągle coś należy. Jak ktoś chlał, na dziwki chodził i ma puste konto to teraz zagląda do kieszeni zapobiegliwego i oszczędnego. Bezrządy to popierają aby jeszcze jedne cztery lata złapać a po nich choćby potop.

 • Ewa(2016-01-13 23:08) Odpowiedz 30

  "Wielcy Państwo dają sobie po parę milionów podwyżki, a napracowanym emerytom takie ochlapy. Hańba, Hańba. Hańba!

 • no tak(2016-01-14 06:53) Odpowiedz 00

  Nie będę z wami polemizował, nie dam wam pstryczka ani klapsa, nie powiem nawet pies was je-ał , bo to mezalians byłby dla psa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama