statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego: Przejście na emeryturę powinno być decyzją ubezpieczonego

13.01.2016, 16:45
Zieleniecki przypomniał, że w 2016 r. przypada wynikający z ustawy obowiązek przeprowadzenia tzw. przeglądu emerytalnego. "Czeka nas systemowa analiza rozwiązań funkcjonujących w obszarze ubezpieczeń społecznych" - dodał.

Zieleniecki przypomniał, że w 2016 r. przypada wynikający z ustawy obowiązek przeprowadzenia tzw. przeglądu emerytalnego. "Czeka nas systemowa analiza rozwiązań funkcjonujących w obszarze ubezpieczeń społecznych" - dodał.źródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmian w ustawie emerytalnej, który przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. We wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Reklama


Reklama


W środę, podczas spotkania z dziennikarzami Zieleniecki podkreślił, że gospodarzem projektu jest prezydent, a udział MRPiPS w pracach polega przede wszystkim na wsparciu merytorycznym. Poinformował, że zaawansowany jest proces uzgadniania formalnego stanowiska Rady Ministrów do projektu. Zaznaczył, opinia MRPiPS jest pozytywna. Podkreślił, że projekt oparty jest na założeniu - za którym opowiada się również resort - że decyzja o przejściu na emeryturę powinna być samodzielna i dobrowolna, uzależniona od takich czynników jak stan zdrowia, sytuacja rodzinna przyszłego emeryta, jego kwalifikacje, a co za tym idzie możliwości utrzymania się na rynku pracy oraz oczekiwań co do wysokości przyszłej emerytury.

Przypomniał, że nie są przewidywane zmiany w sposobie ustalania wysokości emerytury.

Zwrócił uwagę, że ani stan zdrowia Polaków, ani sytuacja osób starszych na rynku pracy nie przemawiają obecnie za wydłużaniem wieku emerytalnego.

Zieleniecki przypomniał, że w 2016 r. przypada wynikający z ustawy obowiązek przeprowadzenia tzw. przeglądu emerytalnego. "Czeka nas systemowa analiza rozwiązań funkcjonujących w obszarze ubezpieczeń społecznych" - dodał.

Zwrócił uwagę, że w 2016 r. obowiązywać będzie tzw. okienko transferowe, czyli możliwość dokonania ewentualnej korekty decyzji podjętej co do pozostania w OFE. "Założenie było takie, że w tym pierwszym okresie po wejściu w życie ustawy, ubezpieczeni mieli możliwość złożenia deklaracji, czy chcą nadal odprowadzać część składki do OFE. To pierwsze okienko transferowe trwało do końca lipca 2014 r. Przypomnę, że 2,5 mln osób zdecydowało się dalej oszczędzać. Można powiedzieć, że rok 2016, a w szczególności okres od 1 kwietnia do końca lipca, to okres kiedy ubezpieczeni będą mogli dokonać korekty wcześniej podjętej decyzji. Osoby, które nie zdecydowały się oszczędzanie, będą mogły wrócić do OFE, a osoby, które do tej pory przekazywały część składki, będą mogły z tego zrezygnować" - mówił wiceminister.

Jak powiedział, liczy, że decyzje podejmowane w tym roku będą bardziej racjonalne niż za pierwszym razem, ponieważ będą oparte na dwuletnich doświadczeniach; dodatkowym czynnikiem będą zapewne również wyniki inwestycyjne OFE. Przypomniał, że na mocy orzeczenia TK fundusze mogą się reklamować i zapewne w jakimś stopniu z tej możliwości skorzystają.

Zieleniecki przypominał, że 23 stycznia wejdzie w życie ustawa wprowadzająca zmiany w powoływaniu prezesa ZUS. Jego zdaniem dotychczasowy tryb konkursowy nie sprawdził się; zwrócił uwagę, że od 1 kwietnia zeszłego roku ZUS funkcjonuje bez prezesa, a zarząd - w minimalnym ustawowym składzie. Wiceminister podkreślił, że po wejściu ustawy będzie można przystąpić do formalnej procedury wyboru nowego prezesa.

Zgodnie z nowymi zasadami prezesa ZUS ma powoływać premier, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Dotąd premier powoływał prezesa ZUS na wniosek ministra spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • spalony(2016-02-07 12:56) Odpowiedz 30

    A co ma zrobić ten co ma 50 lat pracy i 65 lat życia i nie może odejść na emeryturę ponieważ Rząd specjalnie nie uchwala choć obiecał w 2016r. że będzie obniżony wiek emerytalny bo najlepiej jak jeszcze przetrzyma ten rok to może sami się wykruszą, a im zostanie więcej.

  • Rysiek(2016-01-14 07:51) Odpowiedz 20

    Tytuł artykułu jest mylący Od dawna to pracownik musi złożyć wniosek o świadczenie emerytalne czyli emeryturę . Ja złożyłem po pól roku od osiągnięcia wieku o 1/2 emerytury - bez konieczności informowania o tym zakładu pracy. Podejrzewam że nastąpi pogorszenie sytuacji i pracodawca będzie musiał być poinformowany że składam wniosek. Aby przejść na emeryturę od zakładu pracy potrzebne jest świadectwo pracy.

  • Kuba(2016-01-13 23:03) Odpowiedz 21

    .....a czy będzie tak ,że ten co teraz ma 26 lat pracy ale odszedl w latach 90tych nie bedzie mial więcej emerytury niz ten co ma 40 lat pracy?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama