statystyki

Absurd emerytalny: Pracujący senior płaci składki, chociaż z nich nie korzysta

autor: Paweł Ziółkowski26.11.2015, 09:25; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:34
emeryt-świadczenia

Podatek jest świadczeniem bezroszczeniowym i bezzwrotnym. W odróżnieniu od niego składka na ubezpieczenie społeczne, przynajmniej teoretycznie, powinna przekładać się na określone uprawnienia osoby ją opłacającej.źródło: ShutterStock

Senior, który dorabia, nadal podlega ubezpieczeniu rentowemu, mimo że nie może uzyskać już z niego głównego świadczenia. Kłóci się to z samą ideą zabezpieczenia społecznego.

reklama


reklama


Podatek jest świadczeniem bezroszczeniowym i bezzwrotnym. W odróżnieniu od niego składka na ubezpieczenie społeczne, przynajmniej teoretycznie, powinna przekładać się na określone uprawnienia osoby ją opłacającej. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach jest inaczej i nie wszystkie składki mają uzasadnienie. Pojawia się bowiem pytanie, w jakim celu składkę rentową płaci emeryt, jeśli dorabia sobie do świadczenia. Przecież pobierając emeryturę, żadnej renty już nie może uzyskać. Prześledźmy jednak całe zagadnienie.

Ustawowe gwarancje

W zakresie ubezpieczeń społecznych przewidziane są cztery rodzaje składek: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Każda z nich daje prawo do innych świadczeń. Opłacanie określonych składek gwarantuje otrzymywanie konkretnych świadczeń:

1) emerytalnych - emeryturę,

2) rentowych - rentę,


Pozostało jeszcze 80% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • xxx(2015-11-26 13:49) Odpowiedz 91

    Nie pierwszy i nie ostatni absurd , o przepraszam to nie absurd , raczej ( a przynajmniej ja tak myślę ) to po prostu kolejny przykład złodziejstwa , grabieży , oszustwa .

  • bb1313(2015-11-26 19:46) Odpowiedz 70

    Będąc na emeryturze ,mając działalność gospodarczą i pracując na umowie zlecenie płaciłam trzy składki na ubezpieczenie zdrowotne, dwie rentowe !!! będąc emerytem na rentę już nie przejdę a jak zachoruję nie dostanę trzech zastrzyków tylko jeden itd !!!

  • AAA(2015-11-26 23:08) Odpowiedz 71

    Emeryt pracujący - nigdy nie będzie miał renty,tak jak również nie będzie korzystał z podwójnej opieki zdrowotnej ,itd, to jest pospolite okradanie seniorów,którzy kosztem swe zdrowia ,muszą dorabiać by żyć ,bo ich czterdziestopięcioletnie składki ktoś rozkradł?

  • xxx(2015-11-26 13:46) Odpowiedz 60

    TO KOLEJNY PRZYKŁAD OSZUKAŃCZEGO , ZŁODZIEJSKIEGO PAŃSTWA. Ale przynajmniej sędziowie , prokuratorzy , mundurowi mogą być nadal zachwyceni , mogą korzystać z uroków życia kosztem innych - oni nie muszą płacić żadnych składek na ubezpieczenie społeczne - funduje to im wbrew swojej woli pozostała , wykorzystywana ponad wszelka miarę część społeczeństwo , tj. ci co ( w ramach powszechnego systemu emerytalnego ) obarczani są horrendalnymi składkami ( w relacji do świadczeń ) na ubezpieczenie społeczne.

  • xx(2015-11-26 18:02) Odpowiedz 61

    Tego obsurdu TK nie podwazyll. Przeciez emeryt nie bedzie korzystal z renty

  • gosc(2015-11-29 09:09) Odpowiedz 50

    to zlodziejski system ,pracowalem ponad 8 lat .po zakonczeniu sluzby w armii,nidgdy nie pracowalem na czarno ,wszystko bylo oplacone ,zadnych zwiekszonych swiadczen.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • NANUSIA(2015-11-26 13:18) Odpowiedz 50

    OD 5 LAT PRÓBUJE SIĘ DOWIEDZIEĆ I UZYSKAĆ ODPOWIEDZ DLACZEGO MUSZE ODPROWADZAĆ SKŁADKI RENTOWE BĘDĄC NA EMERYTURZE... NIECH KTOŚ MĄDRY MI ODPOWIE.. PRZEPRASZAM ZE WSZYSTKO PISZE Z DUZEJ LITERY ALE ZABLOKOWAŁ MI CAPS LOCK

  • stahu(2015-11-29 17:29) Odpowiedz 42

    PRZEPRACOWALE 43 LATA I JUZ JESTEM TRUPEM BO ZMARLEM PRZED PRZEJSCIEM NA EMERYTURE Placilem niepotrzebnie Pieniadze powinny byc zwrocone mojej rodzinie Synowi i corce Zona tez trup Nigdy nie pobierala emerytury

  • dziadowizna(2015-12-01 14:24) Odpowiedz 41

    Mam emeryturę ale po zapłaceniu mieszkania i innych kosztów zostaje mi na życie 300 zł . Otworzyłem działalność Kiosk RUCH i płacę na ubezpieczenie zdrowotne 279 41 zł to zostaje mi 20 zł . Bo gazety nie sprzedają się , a pracy sporo przy raportach . POLSKA TO DZIWNY KRAJ ???? Makumba ,

  • alina(2015-12-17 20:33) Odpowiedz 30

    Do renty wypadkowej chyba nie jest potrzebna składka rentowa???????????

  • EMERYT(2015-12-29 10:38) Odpowiedz 21

    MOZE TEN TRYBUNAŁ ZAMIAST ZAJMOWAĆ SIE SOBA POWINIEN ZAJĄC SIE TYM PODATKIEM RENTOWYM I NIE PILNOWAC SWOICH KORYT ZA 24 TYS, MIESIECZNIE ZA DWA DNI PRACY W TYGODNIU ZAJABY SIE TYM PODATKIEM RENTOWYM . JESTEM NA EMERYTURZE OD 9 LAT I WCIAŻ PŁACE PODATEK RENTOWY ,,,,JAKIM PRAWEM ?...PRZECIEŻ NIGDY JUZ NIE BEDĘ RENCISTA .......PANIE RZEPLINSKI DO ROBOTY

  • emeryt(2015-11-26 13:47) Odpowiedz 20

    przecież ten absurd obowiazywał także za poprzednich rządów, dlaczego teraz podnosi się ten problem, płaciłem składkę rentowa od 55 roku życia czyli przez 9 lat, to kto mi to zwróci

  • myślący(2015-11-26 11:30) Odpowiedz 21

    Autorze artykułu,senior nigdy nie będzie miał renty,tak jak również nie będzie korzystał z podwójnej opieki zdrowotnej ,itd, to jest pospolite okradanie seniorów,którzy kosztem swe zdrowia ,muszą dorabiać by żyć ,bo ich czterdziestopięcioletnie składki ktoś rozkradł?

  • Warsz(2015-11-27 10:56) Odpowiedz 10

    Do: 4: ol z IP: 85.202.223.*
    Leniwemu szczylowi nie musi się tłumaczyć.

  • fff(2015-11-29 08:18) Odpowiedz 01

    Senior może otrzymać rentę wypadkową wypłacaną w zbiegu z emeryturą. Otrzyma wtedy całe świadczenie korzystniejsze i połowę mniej korzystnego. Więc senior może mieć więc jeszcze prawo do renty(wypadek w racy, w drodze)

  • ol(2015-11-26 17:50) Odpowiedz 03

    a po co pracuje?