statystyki

Trybunał uciekł przed emerytami. Osoby z wcześniejszą emeryturą przed 2013 rokiem z niższym świadczeniem

autor: Patryk Słowik12.11.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:31
emeryt emerytura senior seniorzy

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie.źródło: ShutterStock

Część osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę przed 2013 rokiem, może być traktowana gorzej od pozostałych przy wypłacie właściwego świadczenia. Różnicującym kryterium jest to, czy emeryt wystąpił z wnioskiem o emeryturę przed 1 stycznia 2013 roku, czy też po tej dacie.

reklama


reklama


Jeden z sądów nabrał wątpliwości, czy takie rozróżnienie jest dopuszczalne.

Problem powstał w związku z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637). Na jej mocy począwszy od 2013 r. osobom, które pobierały wcześniejszą emeryturę, świadczenie właściwe zaczęto wyliczać na gorszych zasadach. Odejmowano od niego bowiem kwotę wypłaconą w ramach emerytury wcześniejszej (do 2012 roku nie robiono tego).

Przy czym problemem jest to, że nowelizacja nie zawierała przepisów przejściowych. W efekcie – zdaniem sądu pytającego – część osób mogła zostać potraktowana niesprawiedliwie. Chodzi o tych, którzy osiągnęli wiek uprawniający do pobierania właściwej emerytury przed wejściem w życie nowej regulacji, zaś wystąpili o wypłacenie świadczenia już w momencie jej obowiązywania. ZUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznawały, że w takiej sytuacji należy stosować nowe, mniej korzystne przepisy.

Trybunał Konstytucyjny jednak postanowił umorzyć postępowanie. Jak bowiem stwierdził, „ani stanowisko organów rentowych, ani MPiPS nie jest (...) dla sądów wiążące”. Sąd pytający zaś, na podstawie dotychczasowego orzecznictwa sądów apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego, powinien być w stanie sam podjąć właściwą decyzję. A zdaniem trybunału w praktyce sądowi pytającemu nie chodziło wcale o zgodność przepisu z konstytucją, lecz o jego wykładnię. Tej zaś TK nie dokonuje.

To oznacza, że osoby, które zaskarżyły decyzję organów rentowych do sądu, muszą liczyć na sędziów orzekających w ich sprawach. Nie mogą już natomiast liczyć na to, że cała norma zostanie uznana przez TK za niezgodną z konstytucją, a co za tym idzie nieobowiązującą.

TK dał jednak sądom pewną wskazówkę. Wiele miejsca poświęcił bowiem art. 100 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748), który stanowi, że prawo do świadczeń powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Inaczej mówiąc, powstaje w chwili, w której osoba osiągnęła wiek emerytalny. To by oznaczało, że data złożenia wniosku nie ma najmniejszego znaczenia.

Innego zdania jest jednak Sejm. Przekonywał przed trybunałem, że ustawodawca ma prawo zmienić regulacje dotyczące systemu emerytalnego, także na niekorzyść ubezpieczonych. Politycy powinni zaś zadbać o odpowiednio długie vacatio legis. I tak stało się w tym przypadku, gdyż okres ten wynosił 6 miesięcy.

– Ubezpieczona dysponowała więc odpowiednim czasem na dostosowanie swoich planów życiowych do zmieniającego się stanu prawnego – argumentował przedstawiciel parlamentu. 

ORZECZNICTWO

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 3 listopada, sygn. akt P11/14. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • POLKA(2015-11-16 07:01) Odpowiedz 182

    To prawda , będzie juz trzy lata jak rocznik 1953 kobiety i inne okradziono z emerytury!!!do tej pory pozostajemy na wczesniejszych emeryturach!!!ciekawe kto w koncu się nami zajjmie???TK ma to gdzieś , jak nowa ustawe to szybciutko stworzyli bez ustaw przejsciowwych dla nas okradajac nas. Rocznik 1953 zzznalazl się w dwoch ustawach emerytalnych !!!starej -emerytura wczesniejsza do ktorej wszyscy nas zachecali ostatniego rocznika oraz nowej ustawy , sdzieki ktorej nas okradziono!!! SENAT POMIMO POWYZEJ 600 PETYCJI OLAŁ NAS, SEJM NAS OLEWA A GDZIE MY WSZYSTKIE W TYM JESTESMY??? 40 lat pracy i nie mozemy przejsc na emeryture powszechna !!! poniewaz jest okradziona!!!

  • Okradziony....(2015-11-17 07:00) Odpowiedz 180

    Najbardziej dostał w ,,dupę" rocznik 1953,, przez państwo, na reformie przyznawania emerytur, które zbiegło się z wprowadzeniem wydłużonego wieku , decydującego o prawie nie tylko do emerytury, ale również ograniczenie przyznawania wcześniejszych emerytur, ze względu na pracę w warunkach szkodliwych ! Państwo zrobiło psikusa ciężko pracującym obywatelom, w tamtym okresie,, wykręcając się od ludzi z powojennego wyżu ! Sam, również pracowałem w warunkach, szczególnych, gdzie ówczesne technologie pracy, nie chroniły dostatecznie pracownika. Była z tego tytułu rekompensata, mająca odbicie na listach wypłat,, jako dodatek za taką pracę. Po likwidacji wielu fabryk i zakładów pracy, w wiarygodnych państwowych archiwach, są zgromadzone dane osobowe, dotyczące stażu w takich warunkach. Sam również poświęciłem swój czas i pieniądze, gdzie zgromadziłem takie dane przedstawiając ZUS-owi w staraniach o przyznanie takiej emerytury . Mam dowody takiej pracy w liczbie około 20 lat ! Niestety,prawa nabyte do wcześniejszych emerytur, zostały złośliwie zlikwidowane, gdzie prawo podziałało wstecz. wprowadzając nowe kryteria pracy w takich warunkach, okradając w żywe oczy polskiego robotnika ! Gdy stawałem na rentę, pani lekarz poprosiła mnie bym pokazał swoje dłonie, gdy je zobaczyła,, aż westchnęła z przerażenia ..., o Boże ! Mam jeszcze trochę siły, i jestem jeszcze w stanie ,,, podnieść" środkowy palec pokazując ZUS-owi ! A, ja jeszcze nadal żyję i dam radę długo pożyć,, na złość Wam !

  • oszukana(2015-11-13 20:25) Odpowiedz 164

    1953 To był ostatni rocznik ,który miał przywilej do wcześniejszej emerytury i powinien być przeliczany po staremu dlaczego prawo działa wstecz?OSZUKANA.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Gosia(2015-11-13 09:55) Odpowiedz 163

    Ta ustawą dyskryminują również kobiety. Jestem z rocznika 1953 i będąc na wcześniejszej emeryturze od początku zamierzałam sobie dorabiać(umowa o pracę) by z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego wystąpić o normalną emeryturę. Poszłam do ZUS w 2013 roku i poinformowano mnie, że i tak emerytura wyjdzie mniejsza (odliczają z podstawy wypłaconą emeryturę), a że nie mogą zmniejszyć pozostaje ta sama wysokość emerytury Natomiast mój starszy brat, który tak samo jak ja był na wcześniejszej emeryturze i dorabiał również w 2013 roku wniósł o nowa emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego i jemu nie obniżano podstawy wymiaru.Oboje więc ukończyliśmy powszechny wiek emerytalny w tym samym roku, ale on otrzymał nową emerytur bez zmniejszania jej podstawy. CZYSTA DYSKRYMINACJA KOBIET!!!

  • POLKA(2015-11-16 07:07) Odpowiedz 122

    Porozniono rowniez nas kobiety z przelicznikiem urlopow wychowawczych ??? mnie 4 lata przeliczono 0,7% a nie 1,3% DLATEGO, ZE JESTEM KOBIETA R ROCZNIKA 1953??? JA RODZILAM INACZEJ???kto u licha tworzy te ustawy???CZY CI LUDZIE W GORZE ROZUMIEJA CO TWORZA???przeciez tam rowniez sa ludzie wyksztalceni!!! czy oni ustawy tworza dla SIEBIE !!! BRAK NERWOW I SLOW NA TA NIESPRAWIEDLIWOSC.

  • ner(2015-12-16 00:05) Odpowiedz 112

    15.12.2015 r mam pytanie do p.Premier .kiedy zajmie się rocznikiem kobiet 1953? które zostały oszukane przez Polskich polityków?Odeszlam na wczesniejsza emeryture w roku 2008,kiedy ukończyłam 60 lat kazano mi zlozyc wniosek o 3 miesiące później i otrzymałam odpowedz ze należy mi się mniejsza emerytura ,bo Panstwo zminiło przepisy w styczniu 2013r?Jakim prawe? kiedy wcześniejsze emerytury obejmowaly rok 1953 kobiety.Zajmujecie się obniżeniem weku emerytalnego,a czy nam zmienicie zasady przeliczając emerytury ?Jak mamy mieć zaufanie do Państwa ?Panstwo nas okradlo bo składki placilismy ,pracowaliśmy dla ojczyzny ,a ojczyzna nas skrzywdziła DLACZRGO?

  • bidula(2015-11-22 16:22) Odpowiedz 101

    jestem rocznik 1947.W 2009 r po 42 latach pracy zlozylem wniosek o emeryture/ wczesniejsza ?/ - otrzymalem. Po otrzymaniu emerytury pracowalem jeszcze kilka m-cy,totez w 2010 r na moj wniosek doliczyli te kilka miesiecy stazu,. Czy po osiagnieciu wieku emerytalnego 65 lat tj w 2012 r powinienem sie zwrocic o przeliczenie emerytury ,aby ZUS uwzglednil wyzsza kwote bazowa czyli obowiazujaca w 2012 r? Czy z takim wnioskiem moge sie zwrocic teraz w 2015 r? i z ktorego roku mialaby obowiazywac do przeliczenia kwota bazowa, z 2012 r czy 2015 r. Bardzo prosze o merytoryczna odpowiedz-dziekuje.

  • Ewa(2016-01-22 13:11) Odpowiedz 101

    W styczniu tego roku minęło już 3 lata jak pokrzywdzony ustawą ostatni rocznik kobiet 1953 , a także i wcześniej urodzonych będących na wcześniejszej emeryturze oczekuje na pozytywne załatwienie sprawy i wyjaśnienie dlaczego, TYLKO dla tego rocznika ustawa zadziałała wstecz. Nawet roczniki , które nabyły prawo do powszechnej emerytury przed styczniem 2013r , a z różnych powodów / np.pobyt w szpitalu XI/XII / wystąpiły o nią w styczniu 2013r są pozbawione praw nabytych. Gdzie był nasz szanowny TRYBUNAŁ pod rządami PO.

  • skonczyć z przekrętami ubezpieczonych !!!!!!!!!!!!(2015-11-12 09:08) Odpowiedz 81

    wypracowane lata do emerytury są podstawą do jej wyliczenia oraz osiągane zarobki co wiąże się z wysokością składek,nie przyjmować zasady pchania komuś pieniędzy na siłę,jeżeli nie wypracował sobie najniższej emerytury,poprostu otrzyma tyle na ile wskazują obecne przepisy t.j uzbierany zwaloryzowany kapitał plus niewiadome pieniądze za niemożliwość skorzystania z pomostówki"ustawa 2008r.o emeryt.pomost."podzielone przez miesiące t.j w przyblizeniu 260 miesięcy i wychodzi z tego emerytura.

  • ZENIA(2016-01-14 08:50) Odpowiedz 73

    Mamy nadzieję że jak będzie w nowym składzie TK to przywróci możliwość przeliczenia wcześniejszej emerytury dla kobiet z rocznika 1953 które osiągnęły 60 lat w roku 2013 .Senat również powinien poprzeć. SKŁADAJMY PETYCJE jest dobra okazja gdyż obecna władza słucha głosu społeczeństwa !!!!

  • xxx(2016-01-07 13:35) Odpowiedz 70

    Polski obecnie obowiązujący powszechny system emerytalny w najwyższym stopniu dyskryminuje mężczyzn z rocznika 1953. Żadna inna grupa obywateli nie dostała w D--ę tak jak ten właśnie rocznik męski . Np. ten rocznik męski "dzięki ustawie "zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn " ma prawo nabyć uprawnienia emerytalne o 12 lat później od swoich koleżanek , rówieśniczek z ławy szkolnej .Gdyby nie było ustawy zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to wówczas Ci mężczyźni mieliby "przywilej" nabyć uprawnienia emerytalne o 10 lat później od swoich rówieśniczek , koleżanek z ławy szkolnej . Uchwalane w Polsce ustawy to zwykła kpina , nikczemność , oszustwo czy tez jak kto woli złodziejstwo .Tak było , tak jest ......mam tylko cichą nadzieje że nie zawsze tak będzie.

  • Joanna(2015-11-12 10:02) Odpowiedz 61

    W 2007 r, po przepracowaniu 38 lat pracy przeszłam na wcześniejsza emeryturę.Po ukończeniu 60 lat złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury i otrzymałam pismo z ZUS ,że nie moge miec przeliczona jeszcze raz.Czy to było zgodne?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • POLKA(2016-01-17 13:30) Odpowiedz 61

    Okres wynosił 6 miesięcy , ale dla rocznika 1952 !!! a dla rocznika 1953 -0 miesięcy!!!!!!!!!!!!!. ja rownież uwazam iz skoro mamy urawomocnione decyzje ZUS w grudniu 2008 o perzyznaniu prawnej wczesniejszej emerytury powinnyśmy po pięciu latach przechodzić na emeryture powszechna jak rocznik 1952, a jednak tak sie nie stalo. Nalozyli ustawe na ustawe i pograzono nas bez odwrotu!!!!!Kiedy bledy zostana naprawione?????mija 3 lata po osiagnieciu wieku emerytalnego a my wciaz na emeryturach czesniejszych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  • osa(2015-11-13 08:47) Odpowiedz 62

    My emeryci i renciści zawsze będziemy solą w oku państwa jesteśmy ciężarem ,czy nie lepiej eutanazja po 60-ce dla kobiet i 65 dla chłopów.

  • xxx(2016-01-07 13:38) Odpowiedz 50

    Polski obecnie obowiązujący powszechny system emerytalny w najwyższym stopniu dyskryminuje mężczyzn z rocznika 1953. Żadna inna grupa obywateli nie dostała w D--ę tak jak ten właśnie rocznik męski . Np. ten rocznik męski "dzięki ustawie "zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn " ma prawo nabyć uprawnienia emerytalne o 12 lat później od swoich koleżanek , rówieśniczek z ławy szkolnej .Gdyby nie było ustawy zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to wówczas Ci mężczyźni mieliby "przywilej" nabyć uprawnienia emerytalne o 10 lat później od swoich rówieśniczek , ....... koleżanek z ławy szkolnej . Uchwalane w Polsce ustawy to zwykła kpina , nikczemność , oszustwo czy tez jak kto woli złodziejstwo .Tak było , tak jest ......mam tylko cichą nadzieje że nie zawsze tak będzie.

  • do Joanny....było to niezgodne,gdyż wcześniejsza..(2015-11-12 10:34) Odpowiedz 40

    emerytura jest nie pełną wartością emerytury docelowej i powinna być przeliczona z korzyścią dla ubezpieczonego,jeżeli wyjdzie wyższa.

  • Co dalej !(2015-11-12 08:28) Odpowiedz 20

    Dużo jest niesprawiedliwości ,przy reńcie rodzinnej nie wypłaca mi się wypracowanej emerytury wdowiej .Jak żyć

  • Inspektor Pracy(2015-11-12 11:54) Odpowiedz 20

    Do 1998 r do chwili zmainy ustawy o emeryturach POdmostowych wszyscy odchodzili na jednakowych zasadach .po tej dacie tylko Ci co mieli ukończine na ten dzień 25 lata pracy ,pozostali chociaż młodzi ale dłużej spracowani w szkodli i niebzp warunkach pracy juz odejśc po tej dacie na emerytury POdmostowe nie mogą -- może to jest dopiero przekret prawny.

  • I(2015-11-12 13:56) Odpowiedz 20

    JAK TO GORZEJ ,CHWILA,DLACZEGO PRZECIEZ PRAWNIE ,KAZDY OBYWATEL PO 50-ROKU ZYCIA MA SKŁADKI NA SWYM KONCIE W ZUS .BO PRZECIEZ D ROKU 1990 BYŁA PRACA STAŁA NA UMOWĘ O PRACĘ I BYLY JEDNAKOWE ZAROBKI PRAWIE JEDNAKOWE ,NP PO STUDIACH ,JJAK BUDZETÓWEK ,I FIZYCZNYCH ,WIĘC PO REORGANIZACIJ PRZZEDSIĘBIORSTW NIECH SIE MARTWIĄ CI KTÓRZY NA OBECNYCH WARUNKACH PRACUJĄ ,CO SA ODPROWADZANE SKLADKI DO ZUS TYLKO ZDROWOTNE

  • polska emerytka(2016-02-16 07:41) Odpowiedz 11

    W 2007 r.przeszłam na wcześniejsza emeryture po ukończeniu w 60 lat złozyłam wniosek o przeliczenie emerytury,otrzymałam pismo z ZUS, negatywne ponieważ nie przepracowałam na wcześniejszej emeryturze jeszcze 6 miesięcy.Czy to jest zgodne z ustawa o emeryturach?Przepracowałam 39 lat dzisiaj mam 1520zł emerytury i za tak długi staz dostane wielki dodatek w postaci 50zł za które nic kompletnie nie pomoge sobie.Za to osoby z krótkim stażem które sie w zyciu nie napracowały i maja niska emeryture otrzymaja po 400zł.Temida jest naprawde slepa,a sprawiedliwość niesprawiedliwa.