statystyki

Walka o emeryturę może się opłacić. ZUS przegrywa co trzeci proces

autor: Karolina Nowakowska26.10.2015, 07:00; Aktualizacja: 30.10.2015, 11:20
emeryt-świadczenia

W 2013 roku sądy wydały 128 363 orzeczeń dotyczących spraw związanych ze zmianą decyzji o wysokości rent i emerytur. źródło: ShutterStock

Polacy zasypują sądy sprawami dotyczącymi wysokości rent i emerytur. Nawet w co drugiej sprawie okazuje się, że ZUS wydał błędną decyzję.

reklama


reklama


W 2013 roku sądy wydały 128 363 orzeczeń dotyczących spraw związanych ze zmianą decyzji o wysokości rent i emerytur. 41 345 to decyzje uwzględniające odwołania. W przypadku samych tylko emerytur sądy wydały 40 694 orzeczeń, w tym w 19 608 przypadków uwzględniły roszczenia świadczeniobiorców. Rok później sądy wydały 133 479 orzeczeń (odnośnie emerytur było to 29 623). Odwołania zostały uwzględnione w przypadku 38 075 (i 13 455) spraw. Wynika z tego, że co trzecią (a czasem co drugą) sprawę ZUS przegrywa.

- Jednym z podstawowych problemów są ograniczenia wynikające z zasad postępowania administracyjnego – tłumaczy Katarzyna Mrozowska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Pankiewicz & Współpracownicy - ZUS musi przestrzegać zasad wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego i rygorów, jakimi to postępowanie powinno być obwarowane – dodaje.

Chodzi o to, że ZUS wydaje decyzję o przyznaniu emerytury wyłącznie na podstawie dokumentów. Sąd ma więcej środków pozwalających ustalić, czy ubezpieczony ma prawo do emerytury. Może na przykład powołać świadków, którzy pozwolą ocenić stan faktyczny sprawy, oraz biegłych ekspertów z danej dziedziny.

- ZUS ma istotne ograniczenia dotyczące możliwości stosowania postępowań dowodowych. Nie może na przykład przesłuchiwać świadków. Taką możliwość daje dopiero postępowanie sądowe. Nie może więc często ustalić stanu faktycznego – tłumaczy Mrozowska.

- Takich spraw wbrew pozorom jest bardzo dużo. Dotyczą chociażby pracy w szczególnych warunkach – dodaje Błażej Mądrzycki, ekspert z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Nie mam na to żadnych dowodów, ale patrząc na naszą praktykę, wygląda na to że ZUS z zasady zaniża świadczenia i wydaje decyzje mniej korzystne dla emerytów – mówi Michał Pankiewicz, radca prawny Kancelarii Prawnej Pankiewicz & Współpracownicy. – Często na pierwszy rzut oka widać, że ZUS przegra. Do sądów trafiają naprawdę banalne sprawy, które dotyczą np. skorygowania świadectwa pracy - dodaje.

- Trzeba jednak pamiętać, że ZUS jakby nie patrzeć jest ubezpieczycielem. Nie znam firmy ubezpieczeniowej, która chciałaby coś „dać” swoim klientom – dodaje Mądrzycki.
Jednak najwięcej spraw trafia do sądów przez nadmierną biurokrację. – Algorytmy służące do wyliczania świadczeń są jasne, prawo także jest jasne. Problemem jest natomiast ilość dokumentów niezbędnych do ustalenia wymiaru emerytury i to w jaki sposób są gromadzone – podsumowuje Mądrzycki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • Majka(2015-10-26 12:48) Odpowiedz 40

    ZUS nie musi mi nic dawać ponad to co mi się należy i wedle przepisów , które obowiązywały w momencie uzyskania moich praw do nich.

  • jan(2015-10-27 04:26) Odpowiedz 20

    ja tez z zusem wygralem po dwoch latach rozpraw , chodzilo o warunki szkodliwe w latach 70-80 gdzie jeszcze ustawy nie bylo a swiadectwo bylo na ten okres wystawione a pytanie zusu i sądu ktory byl stronniczy dla zusu ile godzin bylem spawaczem a ile monterem w czasie 8 godzin pracy , to budzilo duzo watpliwosci ze sprawy odbywaly sie na poziomie zwyklego sądu i apelacyjnego w sumie wygralem ale zus z godnie z sadem wrocili mi tylko za nie caly rok emeryture bo znalezli jakies kruczki ze byla jakas przerwa w sprawach wiem ze przegrywaja bo pracownicy zusu i sedziowie sadow pracyw rejonach sa nie doszkoleni i nie znaja przepisow

  • eee(2015-10-27 20:43) Odpowiedz 20

    ZUS nie jest ubezpieczycielem. Jeżeli składka jest obowiązkowa to jes to to podatek.

  • Marta(2015-11-12 10:56) Odpowiedz 20

    Czy to jest prawne aby pomniejszać emeryturę z powodu dalszej pracy, na każdym kroku okradają ten biedny naród a sami żyją ponad stan z kartami kredytowymi z naszych emerytur. Co za złodziejski kraj

  • Lida(2015-10-31 10:13) Odpowiedz 10

    W postępowaniu administracyjnym jest możliwość przesłuchania świadków a nawet przeprowadzenia rozprawy administracyjnej, a organ ma obowiązek ustalić stan faktyczny. Tyle że zus szuka tylko możliwości co zrobić żeby zapłacić jak najmniej albo wcale. Czas najwyższy zmienić system ubezpieczeń i wprowadzić konkurencję dla zuz!!!

  • nauczycielka(2015-11-04 06:14) Odpowiedz 10

    A ja się boję- mam 51 lat, że gdy dojdę do emerytury, to dostanę 1000 zł :(

  • El(2015-10-26 13:09) Odpowiedz 10

    A ja mam gdzies ZUS i POdobne mafie które ukradną Wasze składki. Mam 40 lat pracy i ani grosza nie zaplaciłem na ZUS ,za to zgromadiłem pokaźny mająteczek.

  • Antoni(2015-10-26 23:16) Odpowiedz 00

    Wstrzymanie emerytury z powodu pracy? - czy to prawnie usankcjonowane bezprawie???
    Emerytura to moje pieniadze pochodzace od moich zarobkow i zgromadzone w funduszu.
    W wieku emerytalnym powinny mi byc wyplacane bez wzgledu na to czy dalej pracuje czy nie. Przeciez te pieniadze to sa moje pieniadze, przezemnie przez lata wplacane do funduszu i od ktorych Panstwo - ubezpieczyciel a nie ja zarabialo odsetki oczywisci ponoszac rowniez swoje wlasne koszta utrzymania funduszu.
    Emerytura nie powinna byc wstrzymana jesli sie dalej pracuje.
    W Szwecji gdzie obecnie przebywam przyjete jest ze emerytura jest wyplacana od wieku emerytalnego. To czy pracuje dalej czy nie, nie ma zadnego znaczenia w prawie do emerytury.
    Otrzymywanie emerytury i jednoczesnie kontynuowanie pracy jest jedynie pozytywnie przyjmowane przez spoleczenstwo.
    Tak ze nie dajmy sie oszukiwac. Emerytury to nasze pieniadze ktore sie nam naleza!!!

  • piniusz(2015-10-31 10:21) Odpowiedz 00

    ZUS wydaje decyzję o przyznaniu emerytury wyłącznie na podstawie dokumentów-proszę nie żartować bo na podstawie takich samych wydawane są różne decyzje,powód lepiej nich sąd ocenia niż mieć problemy.Który pracownik ma premię,pytaniem retorycznym

  • dziadowizna(2015-10-29 10:09) Odpowiedz 01

    Albo emerytura albo praca ? Cwaniaczki polaczki .! Masz wiek i uprawnienia to na grzyby . Nie blokój miejsca młodym ?

  • TERESA(2016-03-17 12:56) Odpowiedz 00

    NIE ZGADZAM SIE ZE TAK DUZO POBIERAJA MI NA UBEZPIECZENIE SPOLECZNE ORAZ UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE PONAD 200ZL GDY MAM EMERYTURY 1400 CZY TO JEST SPRAWIEDLIWE

  • Valdemort(2015-11-19 22:22) Odpowiedz 01

    w tym ******* kraju w oczywistych sprawach trzeba iść do sądu - emerytury, ubezpieczenia komunikacyjne, odwołania od oczywiście i logicznie niewłaściwych decyzji administracyjnych, oszustw banków - a teraz bezwstydne machloje nawet prezydenta, podobno prawnika! to wszystko jest chore

  • Wczesny emeryt TUSKOeBUZKA górnik i mundurowy.(2015-10-28 18:49) Odpowiedz 01

    My na ZUS jakoś nie narzekomy.
    Bo w wieku 43 lot pynzyje zawsze momy.