statystyki

Coraz mniej emerytów dorabia

autor: Karolina Nowakowska20.10.2015, 07:00; Aktualizacja: 23.10.2015, 13:20
bieda senior zakupy pieniądze

bieda senior zakupy pieniądzeźródło: ShutterStock

Pod koniec 2010 roku pracowało ponad pół miliona seniorów. Do dziś ich liczba spadła o prawie 150 tys. – wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności prowadzonego przez GUS. To jeden z efektów reformy: osoby 60+ muszą pozostać na rynku pracy, ale ich sytuacja finansowa nie ulega poprawie.

Reklama


Reklama


Według GUS od koniec 2010 r. pracujących emerytów było 545 tys., rok później 521 tys., w 2012 r. - 519 tys., w 2013 r. - 465 tys., a pod koniec 2014 ich liczba spadła do 405 tys. Jednak dane te są niepełne. Dotyczą tylko osób zatrudnionych w sektorze publicznym. Niewiadomą jest również liczba emerytów i rencistów dorabiających w szarej strefie ukrywającej dochody przed fiskusem. Z kolei z danych ZUS wynika, że pracujących emerytów było odpowiednio: 422 tys., 362 tys. w 2011 i w 2012, 348 w 2013 i 358 w 2014 roku.

Ten stan rzeczy jest jednym z efektów reformy emerytalnej – seniorzy muszą coraz dłużej pozostawać na rynku pracy i opuszczając go nie chcą lub nie mogą już dorabiać do emerytury. Efekt? Będą coraz biedniejsi. Nowe emerytury będą niższe, a senior odchodzący z rynku pracy będzie coraz starszy. Do emerytury można dorobić według aktualnych wskaźników do 2698,50 zł brutto.

W tej chwili według GUS problem ubóstwa dotyka obecnie 5,8 proc. emerytów.

To jednak ostatnie tak optymistyczne dane. W 2009 r. pierwsi emeryci otrzymali świadczenia liczone według zasad ustalonych reformą z 1999 roku. Z pierwszych podsumowań reformy wynika, że konsekwencją, która będzie się pogłębiać jest znaczne obniżenie wysokości świadczeń.

Na zaciemnienie wysokości otrzymywanych emerytur wpływają emerytury górników. Ze statystyk ZUS wynikało, że 30 proc. emerytów otrzymuje świadczenia powyżej 3000 złotych. Tymczasem nowym systemie wyższy jest odsetek emerytur niskich (do 800 zł) – ponad 15%, podczas gdy w starym systemie takich emerytur było tylko od 4,4% w 2011 r. do 1,8% w 2013 r.

W przyszłości stopniowo będą topniały przywileje emerytalne różnych grup społecznych, a z kolei będzie rósł odsetek emerytur minimalnych. Szacuje się, że w 2060 r. od 25 proc. do nawet 50 proc. ubezpieczonych nie zgromadzi na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacać im do świadczeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • Moja propozycja nie jest zla(2015-10-23 07:45) Odpowiedz 00

    Relatywnie najwiecej emerytow dorabia w Parlamencie. Stanowia oni chyba juz ponad 20- 25% liczby wszyskich poslow i senatorow.
    Nie ma chyba w calej Polsce instytucji/firmy powyzej 10 osob pracownikow zatrudniajajacej tak wysoki odsetek emerytow jak Sejm i Senat.

    Emeryci powinni miec mozliwosc dorabiana do swiadczenia emerytalnego tylko i wylacznie w sektorze prywatnym.

    Moja propozycja nie jest zla.

  • Kondek52(2015-10-21 12:35) Odpowiedz 00

    To jak się czyta jest przerażające.Jak można tak rządzić,że najpierw oficjalnie wyjechało za granice 2,3 mil osób a ci młodzi co zostali na rynku pracują na czarno.I nie dziwię się,ze ci obecnie pracujący trzydziestolatkowie nie zarobią na minimalną emeryturę a państwo będzie musiało dopłacać do ich świadczeń.Obecne rządy przejdą do historii jako kompletnie nieudaczniki,którzy dorwali się do władzy nie mając zielonego pojęcia o rządzeniu.Obecnie kto by nie wygrał wyborów oprócz PO, będzie lepszy jak obecna władza.

  • Piotr(2015-10-20 08:22) Odpowiedz 00

    ..."Do emerytury można dorobić według aktualnych wskaźników do 2646,80 zł brutto. "...Może małe wyjaśnienie, czy wszyscy tzn. Ci co poszli po osiągnięciu wieku, przecież oni mogą zarabiać bez ograniczeń. Taka mała rzetelność wiele spraw by wyjaśniła.

  • po co to było(2015-10-21 07:28) Odpowiedz 00

    Pracodawcy już dawno pozbyli się starszych pracowników, a emeryci nie dorabiaja bo zwyczajnie nie ma gdzie.Zakłady pracy polikwidowane, a firmy nie zatrudnią emeryta bo nie maja stanowisk ,na ciecia też przyjmuja młodych a nie starszych schorowanych.Jeszcze tylko w totolotku moga emeryci pracowac ale nie wszyscy bo trzeba się samemu rozliczac a to dla emerytów jest zawiłe.W niektórych firmach tylko czekaja aż skończy sie okres ochronny pracownika i wypad z pracy,więc przestańcie juz udawać,że 60+ to ludzie pracujący bo to nieprawda to ludzie zestresowani szykanowani albo zasiłkowicze.Poprzednia forma emerytur po prostu musi wrócic bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego.Takie piekło ludziom zgotował Tusk a teraz po 50-tce sam chce na emeryture to niech siedzi do 67.

  • pandora(2015-10-21 07:40) Odpowiedz 00

    Emeryci dorabiaja tylko tam gdzie im prace dodatkowa załatwił syn albo córka ministra,posła,burmistrza,wójta.Czyli po znajomości inni nie maja najmniejszych szans bo po prostu nie ma gdzie sie zatrudnić.Poza tym tylko jakaś mała część emerytów jest w stanie jeszcze pracować inni stoja w kolejkach do lekarzy.Nieprawda jest,że żyjemy dłużej po nekrologach widać,że raczej zyjemy krócej.A ci co maja dzisiaj 63-65 lat to rzesza zasiłków pomocy społecznej i życie na krawędzi.Czy tak miała wyglądać Polska po 1989 roku?Taką demokracje w stylu Tuska nigdy nie chcieliśmy,ale do władzy doszła gangrena PO i wszystko zepsuła.

  • Rysiek(2015-10-20 10:58) Odpowiedz 00

    Pytanie "1" jest ważne i dobrze aby redakcja wyjaśniła iż dotyczy to wcześniejszych emerytów.
    Przeszedłem na emeryturę i ZUS przekazał mi iż mogę dorabiać o ile mam siłę bo brak jest limitów ale podatki będą do zapłacenia.

  • G-B(2015-10-20 13:30) Odpowiedz 00

    JAKI EMERYT MOŻE DOROBIĆ ??? W HIPERMARKECIE na kasie albo w AGENCJI sprzątającej - po latach ciężkiej pracy w wieku 55 - 60 lat , światek ,piątek i niedziele kiedy to zdrowie już zawodzi i siły brakuje gdzie w czasach komunistycznych się nie leżało ,dzieci ,zakupy , kolejki wszędzie pieszo i ręce sięgające do ziemi . Warunki pracy też były trudne i szkodliwe , brak opieki zdrowotnej . EMERYT powinien odpoczywać po tylu latach pracy a emerytura powinna być wystarczająca na godne życie ,leczenie i wypoczynek. Polskie emerytury jak i praca na umowę zlecenie tz. śmieciówki dla młodych są niższe niż socjal w Niemczech. INSPEKTOR PRACY - 100% poparcia - Twoje komentarze są SUPER ale takich jest mało !!!

  • Stary system emerytalny.(2015-10-20 13:45) Odpowiedz 00

    Czytam nekrologi wiek 48 lat , 53 lata , 58,- lat , 60 lat , itd...
    Ci wszyscy wcześniej uderzyli w kalendarz , zanim doświadczyli "miodu" na emeryturze TUSKOeBUZKA w wieku 67 lat.

  • Teo(2015-10-20 13:59) Odpowiedz 00

    A skąd to niby wiecie.

  • Inspektor Pracy(2015-10-20 11:56) Odpowiedz 00

    "Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

    Tylko w ub.r. wśród 60latków bezrobocie wzrosło aż o 8%.

    . .zmusiliście ludzi zatrudnionych od 15 r życia do 52 lat pracy (nie licząc czasu pracy ponad-ustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej szczególnie na Śląsku i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy. )

    ... obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją się przyznać podczas pracowniczego badania okresowego , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą --z zatrudnieniem do widzenia i -kaput!!. ... ...Codziennie spotykam spracowanych robotnikow z róznych zakładow -przeklinaja Was POmyleńcy z całego serca.

    --Który skrzywdziłaś człowieka prostego
    Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
    Gromadę błaznów koło siebie mając
    Na pomieszanie dobrego i złego,
    Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
    Cnotę i mądrość tobie przypisując,
    Złote medale na twoją cześć kując,
    Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,
    Obyś nie był bezpieczny -POeta pamięta...

  • Autorko to jest ważne !(2015-10-20 12:01) Odpowiedz 00

    Ilu z tych pracujących emerytów w 2010 r nie przekroczyło 55-60-lat ?

  • Wiktoria(2015-10-20 14:40) Odpowiedz 00

    Pracodawcy pod różnymi pretekstami pozbywają się tych którzy osiągnęli wiek emerytalny a chcą dalej pracować. Na rynku pracy nie chcą emerytów.

  • emeryt(2015-10-20 21:52) Odpowiedz 00

    To niech emeryci sami założą firmy i niech świadczą usługi dla nowych pracodawców i może dla byłego szefa tego nikt nie pomyślał?

  • Zofia(2015-10-21 16:06) Odpowiedz 00

    Do Ryska i Piotra- pracownicy - wcześniejsi emeryci już w roku ubiegłym osiągnęli pełny wiek emerytalny, a więc nie dotyczą ich limity dorabiania.Jeśli jak twierdzi autor dorabiają,są to może inne grupy zawodowe a nie zwykli śmiertelnicy, Dziś już nie ma wcześniejszych emerytur tylko zawodowe przywileje.

  • kłamczuch(2015-10-22 06:48) Odpowiedz 00

    WiEkszość firm to małe przedsiębiorstwa gdzie rządzą młodzi właśxixiele którzy wyżywaja się na pracownikach a o trzymaniu starszych pracowników nie ma mowy bo oni chca młodych pięknych i na każde zawołanie a najlepiej jakby za nich wszystko robili.,Emeryt jak ma układy to może sobie dorobić ale to dotyczy tylko dużych aglomeracji bo w małych młodzi nie maja pracy o emerytach nikt nie chce słyszeć.Więc przestańcie bzdury wypisywać jak to emeryt może dorobić a kwoty to już wzięte z sufitu,zwykły pracownik tyle nie zarabia.Czy pracodawca przyjął by emeryta 65 np,na budowę?Albo kierowcę samochodu dostawczego?Więc zapomnijcie o dorabianiu chyba tylko w ministerstwach.