statystyki

Emeryci pobierający świadczenie z ZUS w lepszej sytuacji niż byli mundurowi i rolnicy

autor: Bożena Wiktorowska01.09.2015, 07:04; Aktualizacja: 01.09.2015, 09:17
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zdaniem rzecznika pozbawienie prawa do obniżki opłat przy egzekucji wierzytelności z wypłat emerytur mundurowych i rolniczych jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zasadą sprawiedliwości społecznej. źródło: ShutterStock

Pobierający świadczenia z zakładu emerytalno-rentowego MSWiA oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są w gorszej sytuacji niż osoby otrzymujące pieniądze z ZUS. A to wszystko za sprawą tego, że komornicy mają prawo pobierać od funkcjonariuszy oraz rolników prawie dwukrotnie wyższą opłatę z tytułu egzekucji długu.

Reklama


Reklama


Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęła skarga emerytowanego funkcjonariusza, który jest oburzony przepisami dotyczącymi opłaty stosunkowej pobieranej przez komorników przy egzekwowaniu wierzytelności. Po jej sprawdzeniu przez RPO okazało się, że zainteresowany ma rację. Zgodnie z obowiązującym art. 49 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.), w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Ale od tej zasady są wyjątki.


Pozostało jeszcze 67% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Nierówność społeczna(2015-09-02 05:28) Odpowiedz 00

    Nie zapominajcie wojskowy i inna swołocz w mundurach nie zapłaciła nawet 1 zł składki emerytalnej i rentowej!
    Za nich składki płaci Państwo->> czyli my

  • annawro777(2015-09-01 08:17) Odpowiedz 00

    Czy autor świadomie próbuje wprowadzić Sz.P. Czytelników w błąd ?? W tytule jest podana informacja: "Emeryci pobierający świadczenie z ZUS w gorszej sytuacji niż emerytowani mundurowi i rolnicy", a w treści umieszczono zdanie: "Pobierający świadczenia z zakładu emerytalno-rentowego MSWiA oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są w gorszej sytuacji niż osoby otrzymujące pieniądze z ZUS.". CO ZATEM JEST PRAWDĄ ??? POWSZECHNIE WIADOMO, ŻE EMERYTURY Z ZUS SĄ NIŻSZE - PRZYNAJMNIEJ DLA OSÓB NIEUPRZYWILEJOWANYCH I NIE BĘDĄCYCH ROLNIKAMI ...

  • xyz(2015-09-02 08:46) Odpowiedz 00

    Jakim to trzeba być idiotą , czy też manipulantem aby tworzyć takie brednie. Pani Bożena Wiktorowska takimi artykułami wystawia sobie najlepsze świadectwo kim jest , komu służy ?. Czy jest idiotką ?, być może ale bardziej prawdopodobne jest to , że robi to dla kasy , dostała prawdopodobnie zlecenie aby ludziom mieszać w głowach i ich ogłupiać. Było nie było jest w moim odczuciu postacią , z którą nie chciałbym mieć do czynienia ani nie chciałbym jej podać ręki , co najwyżej napluć na buty lub w twarz za tą jej krecią robotę.

  • Julka(2015-09-01 08:39) Odpowiedz 00

    ja zwykle dziennikarska kampania,
    Może dziennikarz niech pobędzie przez parę lat rolnikiem to się dowie jak to smakuje,
    piątki świątki itp. gospodarki trzeba przypilnować, krówce nie dasz hot doga, a śwince schabowego
    dziennikarze szukają dziury w całym a nie potrafią napisać dobrego artykułu.
    Sam nagłówek mówi swoje. reszty nie ma co czytać

  • Brawo Autor(2015-09-01 09:09) Odpowiedz 00

    No zaj.biście sa w gorszej sytacji ,
    Bogaty rolnik płaci 70 zl ,i państwo Go refinansuje ,szwaczka biedna --700 zł i do lekarza się nie umie dostać.
    Policjant wiek emerytalny 20 lata.

  • To my utrzymujemy MON z naszych podatków.(2015-09-01 11:08) Odpowiedz 00

    Wcześni emeryci TUSKOeBUZKA:
    1. Górnicy wiek 43 lata i emerytura średnio 3.000,-zł miesięcznie na rękę.
    2. Mundurowi wiek od 43 lat do 55 lat i emerytura w zależności od stopnia wojskowego: oficerowie od 4.000,- zł do 8.000,- , generałowie ok. 12.000,-zł

  • qwerty(2015-09-01 11:37) Odpowiedz 00

    A w jakiej sytuacji byli, kiedy trzeba było płacić składki emerytalne ???

  • 123(2015-09-03 09:47) Odpowiedz 00

    o czym mowa. Pokrzywdzeni bo komornik za dużo zabierze?. Mundurowi światli ludzie powinni rozsądnie gospodarować pieniędzmi. ZUS płaciło Państwo więc nie powinni mieć pretensji.

  • Ewa(2015-09-01 18:18) Odpowiedz 00

    Bożena Wiktorowska, ty też kiedyś będziesz emerytką lub rencistką i przestaniesz powtarzać te bzdury, że wszystkiemu są winne najsłabsze grupy społeczne! Politycy, bankowcy i tzw.ekonomiści wiedzą najlepiej! jak kiedyś władza ludowa.

  • xxx(2015-09-07 11:31) Odpowiedz 00

    Dlaczego ciągle się słyszy o ciężkim losie rolnika , górnika , mundurowego , prokuratora , sędziego ? Czy naprawdę nie można im ulżyć i objąć ich takimi samymi prawami jak ogół obywateli objętych powszechnym systemem emerytalnym.Nie trzeba będzie wówczas wysłuchiwać żali , lamentów , krzywd tych wszystkich w/w biedaczków , pokrzywdzonych .Umożliwić im jak najszybciej korzystanie z tych luksusów jakie ma większość obywateli objętych powszechnym systemem emerytalnym. Niech poczują ten komfort , dobrobyt , niech im zaświeci to samo uśmiechnięte słoneczko co świeci smerfom marudom ( jak ich to "uroczo" i "dowcipnie" określił "wybitny inaczej " Prezydent Komorowski ) .

  • ciekawe(2015-09-07 13:10) Odpowiedz 00

    Rolnicy mają dużo niższe emerytury i renty niż inni obywatele naszego kraju,więc o co wam chodzi?Owszem,niech zrównają wreszcie wszystkie świadczenia emerytalne i rentowe,niech każdy ma sprawiedliwie i niech rolnicy też płacą odpowiednio wyższe stawki a nie,żeby na starość z głodu przymierali,gdy nie mają rodziny,która ich wyżywi.Mundurowym ukrócić,bo mają za dobrze w biednej Polsce.Komu zależy,żeby dalej mącić i skłócać miasto ze wsią,jak to było za komuny?POmyślcie,POdatni na manipulację!!!