statystyki

Emerytalny bubel ludowców: PSL dyskryminuje kobiety i daje przywileje rolnikom

autor: Bożena Wiktorowska27.08.2015, 07:06; Aktualizacja: 27.08.2015, 07:56
emeryt

Związkowcy nie rozumieją, dlaczego panie urodzone po 31 grudnia 1958 r. miałyby większe uprawnienia od kobiet starszych. źródło: ShutterStock

Pracodawcy i związki zawodowe wytykają poselskiemu projektowi obniżenia wieku emerytalnego łamanie konstytucji. Ich zdaniem pomysł PSL dyskryminuje kobiety i daje przywileje rolnikom.

reklama


reklama


Partnerzy społeczni nie zostawili suchej nitki na projekcie PSL zmian w emeryturach, który ma umożliwić zakończenie pracy zawodowej bez względu na wiek po 40 latach płacenia składek.

Związek Rzemiosła Polskiego ocenia negatywnie rozwiązanie uzależniające przejście na emeryturę wyłącznie od stażu ubezpieczeniowego, ponieważ jego zdaniem jest ono sprzeczne z art. 67 ust. 1 ustawy zasadniczej. Przepis ten w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje, że „obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego”.

Jak wyjaśnia prezes związku rzemieślników Jerzy Bartnik, tylko wiek jest konstytucyjnym warunkiem nabycia prawa do takiego świadczenia. Zwrócili na to uwagę sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z 7 maja 2014 r., sygn. akt K 43/12). Wskazali, że ustawodawca ma obowiązek określenia wieku emerytalnego i nie może z niego zrezygnować.

– To poważny zarzut. Przy ocenie projektu niezbędne jest uwzględnienie i tego aspektu. Możliwe, że konieczne będzie zapisanie w ustawie, że z prawa do emerytury po 40 latach będą mogły skorzystać osoby dopiero po ukończeniu na przykład 62. roku życia – zastanawia się Sławomir Piechota, poseł PO, przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Ale to nie koniec zarzutów. Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, wskazuje z kolei, że projekt poselski PSL narusza konstytucyjną zasadę równości.

– Autorzy projektu chcą przyznać rolnikom przywilej przejścia na emeryturę w wieku 56 lat. Będzie to możliwe, gdyż w KRUS są inne zasady ustalania stażu ubezpieczeniowego niż w ZUS. Tym samym pracownicy i prowadzący działalność gospodarczą będą dyskryminowani w porównaniu z rolnikami. Sejm nie może pracować nad rozwiązaniami, które mogą być uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z ustawą zasadniczą – podnosi Łukasz Kozłowski.

Podobnie uważają inne organizacje pracodawców.

– To jest głęboko niesprawiedliwe, że na takich samych zasadach emeryturę bez względu na wiek miałby otrzymywać robotnik pracujący w fabryce, który płaci za siebie pełną składkę, i rolnik ponoszący z tego tytułu opłaty sześć razy niższe – zauważa Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Lewiatan.

Także związkowcy nie mają dobrej opinii o dokumencie.

– Projekt wprowadza zapisy dyskryminujące kobiety – podkreśla Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. – Posłowie uzależnili prawo do takiej emerytury od daty urodzenia. Chcą, żeby z dobrodziejstw tej ustawy nie mogły skorzystać kobiety, które przyszły na świat przed 1 stycznia 1959 r. – dodaje.

Związkowcy nie rozumieją, dlaczego panie urodzone po 31 grudnia 1958 r. miałyby większe uprawnienia od kobiet starszych. Tym bardziej że w uzasadnieniu do projektu nie znalazło się wyjaśnienie powodu takiego podziału.

OPZZ nie podoba się także to, że kobiety opiekujące się dziećmi będą w gorszej sytuacji niż panowie, którzy w tym czasie pracowali zawodowo.

– Przed 1999 r. do stażu składkowego nie wliczano ani urlopów wychowawczych, ani innych okresów niewykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Polki nie mogą być karane za urodzenie i zaangażowanie się w opiekę nad dzieckiem – przekonuje Wiesława Taranowska. – Tym bardziej że macierzyństwo i rodzicielstwo są chronione przez ustawę zasadniczą.

Z kolei Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje, że nie do zaakceptowania jest także propozycja, aby do stażu ubezpieczeniowego były wliczane wyłącznie okresy opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne od podstawy wymiaru nie niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników.

Posłowie PSL odpowiadają, że nie mieli dotąd żadnych sygnałów o niekonstytucyjności ich pomysłu.

– Jeśli projekt wymaga poprawek natury konstytucyjnej, to oczywiście to zrobimy. Będzie na to czas w komisji, w której ma się odbyć pierwsze czytanie – tłumaczy Henryk Smolarz, poseł PSL wyznaczony do reprezentowania wnioskodawców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • qwerty(2015-08-27 07:23) Odpowiedz 00

    PSL - wynocha z Sejmu !

  • To zniszczył TUSKOeBUZEK.(2015-08-27 13:06) Odpowiedz 00

    A starym systemie emerytalnym był przepis wiek 55 lat i 35 lat stażu pracy ( w tym chorobowe , wojsko było zaliczane ).
    Wzięli z zakładów pracy na dwa lata do wojska , przez co straciliśmy dwuletnie zarobki i składki do ZUS.
    Należy się odszkodowanie od Państwa.
    W wyniku pseudo reformy emerytalnej TUSOeBUZKA mamy robić do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

  • babka(2015-08-27 20:07) Odpowiedz 00

    Mam 59 lat i 40 lat pracy i chcę przejść na emeryturę , czekam na ustawę

  • Emeryci KRUS (rolnicy) - w 75 % to kobiety !!!(2015-08-28 18:04) Odpowiedz 00

    (!)

  • cd(2015-08-27 19:20) Odpowiedz 00

    Ten kto przepracował nawet jeden dzień za który zapłacił składki emerytalne ma prawo do emerytury inaczej będzie okradziony.

  • obudzili się pracodawcy z cechui ich doradcy .....(2015-08-27 18:54) Odpowiedz 00

    mówiąc jednym głosem od lat psując renomę dawnego rzemiosła,aby po ucieczce od wyzyskiwaczy młodych...starzy ich dorabiali do śmierci...swaniaczki pokomunistyczne.Gdzie byliście w 2008r. jak Tusek z waldim i całą watachą dyktatorsko oszukali ludzi pracy???//nie dając praw do wcześniejszej emerytury mężczyznom rocznik 1949-1953r. kyórzy mieli spełnione warunki oprócz spełnienia jednego-60 lat do końca 2008r. zaś kobietom przydzielono no i rolnikom wydłużono okres przejściowy o 5 lat aby mogli spełnić warunek wieku.To było konstytucyjne???zasianie niesprawiedliwości społecznej oraz dyskryminacji płci.Wam to pasowało bo tania starcza siła robocza pozostała w waszych schedach do dziś,bo za te pieniądze co wy gębujący prywaciarze dajecie pracownikowi za pracę to nawet ukrainiec nie chce pracować.Emerytury po 45 latach i wiek 63 lata wprowadzili niemcy już dawno a nasi ustawodawcy wyrażnie nie umieją i będą ludzie umierać w pracy lub po jej utracie jak dotychczas na Smietnikach.Tego chcecie krwiopijcy???

  • dvebb(2015-08-28 16:06) Odpowiedz 00

    Bez względu co ustalą, kobiety i mężczyźni powinni pracować tyle samo. Dosyć tej dyskryminacji mężyczyzn. Dosyć, że przewidywalna długość życia mężczyzn jest krótsza.

  • xxx(2015-08-29 19:01) Odpowiedz 00

    Skończyć w końcu z tymi dyrdymałami i bredniami o dyskryminacji kobiet. Proszę nie traktować obywateli jak ciemny głupi lud , który wszystko kupi. Każdy obywatel powinien wiedzieć jak jest naprawdę , że system emerytalny funkcjonujący w Polsce ewidentnie dyskryminuje mężczyzn i są na to liczne dowody . Niestety niewiele jest rzetelnych artykułów , dziennikarze nie są zainteresowani rzetelną analizą .A może by tak opublikować syntetyczne wskaźniki , dane porównawcze , statystyki , analizy ( dot. np.. : okresu pobierania świadczeń , stanu zdrowia , wieku przechodzenia na emerytury , struktury emerytów z uwagi na płeć , struktury całkowitych wypłat środków z ZUS na cele emerytalne z uwagi na płeć , struktury całkowitych wpływów do ZUS środków finansowych z uwagi na płeć płatników , skali zawyżania wartości wysokości świadczeń emerytalnych dla kobiet ( i zaniżania ich wysokości dla mężczyzn ) poprzez porównanie wpływu zastosowania wspólnej/jednolitej ( bez rozróżniania na dla kobiet i dla mężczyzn przy jednoczesnym absurdalnym różnicowaniem wieku nabywania uprawnień z uwagi na płeć) ...Proszę porównać sytuację kobiet i mężczyzn roczników 1949 - 1953 z uwagi na niewyobrażalnie niesprawiedliwą skalę zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ...Konkretne dane , fakty są alarmujące , dokumentują gigantyczną skalę dyskryminacji mężczyzn ...DLACZEGO NIKOGO TO NIE INTERESUJE ???. Zapisy art. 32 i 33 obowiązującej Konstytucji w świetle faktów są nagminnie ośmieszane i lekceważone ( przez polityków , związkowców , dziennikarzy , RPO , sędziów TK ,( opóźniających wprowadzenie rzeczywistego równouprawnienia ... Czas z tym skończyć , jak najszybciej skończyć z dyskryminacją mężczyzn w zakresie uprawnień emerytalnych.. Utrzymywanie aktualnego stanu to niegodziwość , nikczemność - apeluję tylko o równe prawa , o nie różnicowanie uprawnień z uwagi na płeć ( proszę wyeliminować określenia "kobieta" i "mężczyzna" z zapisów ustaw emerytalnych i zastąpić innym jednorodnym określeniem . .

  • Anna(2015-08-30 15:05) Odpowiedz 00

    40 lat stażu to owszem ale składkowych??? Kobieta aby mieć 40 lat pracy składkowych musi mieć ok 46-48 lat stażu pracy!!!. Sam urlop wychowawczy to 3 lata nieskładkowe - w latach 70-80 tych urlopy wychowawcze były okresem nieskładkowym (obecnie kobietom przebywającym na urlopach wychowawczych okres ten zalicza sie do okresu składkowego) do tego zwolnienia lekarskie - a tych w ciągu 40 kilku lat pracy uzbiera sie też kilka lat. To dopiera łaska, że na emeryture będę mogła przejść w wieku ok. 67-68 lat.
    A czy rolnikom tez liczą się tylko lata składkowe??? Czy to oznacza, że 16 latkom rodzice opłacali składki??? Czy jedna składka w wysokości ok. 80 zł/m-c uprawnia całą rodzinę tj. rodziców i np 8 dzieci do emerytury???

  • Olaf(2015-08-27 14:27) Odpowiedz 00

    Rolnikom dać emerytury od Urodzenia -razem z wyprawką narodzinową!

  • ZegarmistrzNowak(2015-08-27 14:17) Odpowiedz 00

    Partyjna hołota niech da już sobie spokój z tworzeniem czegokolwiek bo znowu narobią tylko przekrętów dla swoich. 8 lat rządów PO-PSL i mamy aferę emerytalną, rentową, OFE. Nie wiedzieć jakim cudem tylko mundurowym uznano prawa nabyte. Reszta przypadkowego społeczeństwa dowiedziała się że ma pracować do 67 lat i koniec, że odbiera im się nabyte przywileje branżowe czy przywileje za pracę w warunkach szkodliwych. Wymyślono system kapitałowy który tworzy nowy, stary portfel bo to 60% tego co dostali rówieśnicy kilka lat wcześniej. Na zamówienie polityczne uruchomiono aparat przemocy ZUS. Gdzie zginęło 1,5 miliona rencistów ? Było 2,5 miliona, jest 1 milion. Ile było patologii w ZUS z przyznawaniem lipnych rent ? 5, 10, 15% ? ale nie 60% !!! ZUS sam stał się patologią. Od kilku lat, za cichym przyzwoleniem rządu, prowadzi eksterminację rencistów. Nic tu nie trzeba udowadniać. O magii uzdrowień ZUS wie każdy. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, kłamliwe rokowania - to narzędzia przestępstwa. Motyw to kasa. Przez 8 lat okradziono, najsłabszą grupę, ludzi starych i chorych, ze 100 miliardów złotych należnych świadczeń. Gdzie trafiły pieniądze z Funduszu Rentowego ? Podwyższyły emerytury, zasiłki, wspomogły Fundusz Rezerwy Demograficznej ? Nie, zasypywały dziurę budżetową. Winny jest ten kto ma z tego korzyści czyli ZUS i jego rządowi mocodawcy. Do piachu z nimi i żadnej grubej kreski. Przestępstwa na narodzie, tak samo jak zbrodnie wojenne, nie powinny podlegać przedawnieniu.

  • XXX(2015-08-29 15:05) Odpowiedz 00

    JEDNAKOWE WARUNKI DLA WSZYSTKICH BEZ WZGLĘDU NA PŁEC I WYKONYWANY ZAWÓD.

  • moka(2015-08-27 13:53) Odpowiedz 00

    to jest skandal by politycy przez "duże P ", którzy mają czelnoć tworzyć prawo nie znali KONSTYTUCJI. Hańba nieuki

  • jaro(2015-08-27 13:20) Odpowiedz 00

    jak zwykle kolejne obiecane cuda nieudolnych rządów po/psl !

  • popieram xxx.......dość niesprawiedliwości .......(2015-08-30 12:03) Odpowiedz 00

    społecznej wobec mężczyzn względem kobiet., oraz zrównanie praw emerytalnych przecież w europie jest równouprawnienie a u nas babskie biadolenie.Będę głosował na PO jeżeli do wyborów załatwią emerytury po 40 latach stażu,ponieważ w obiecanki dudy już nie wierzę i wielu z nas rocznik oszukany względem kobiet i rolników 1949-1953 Mężczyzn...

  • Inspektor Pracy(2015-08-27 07:32) Odpowiedz 00

    Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Pracowano po 42 święta w roku więcej. Gdy zasiadali Państwo z rodziną do Wigilii ,Oni zamiast przebywać z rodzinami to dbali abyście miał ciepło ,gdy bawiliście się w Sylwestra ,oni zapewniali energie ,Teraz muszą Oni pracować 52 lata aby nabyć emeryturę
    Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Odebraliście takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Ci ludzie co wykazuje tutaj mieli przepracowane faktycznie znacznie więcej!

    Nowa Ustawa stworzona przez Was o emeryturach pomostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak byście z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- też niezgodnie z Konstytucją RP- to jeszcze zawiera art 18 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Przy tym nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa, czyli nie dolicza się (ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet jak wykazałem wyżej w wielu przypadkach 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane czyli praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy.

    Jest to też powód dla którego pracodawcy z błogosławieństwem MPiPS nie chcą wykazywać na świadectwach pracy okresów przepracowanych w czasie ponad-ustawowym. Jeszcze się pracownik upomniałby w ZUSie - a do tego przecież MPiPS nie może dopuścić gdyż to niePOlityczne.

    Pamiętacie jak były „były rozrabiak ”z hotelu w spółdzielni Świetlik gdzie pracował i nieźle się bawił w młodości (za Jego biografią --gdy inni tacy jak My pracowali On „jak mu się skończył alkohol …... które dostarczał kolega...” ) ogłosił już jako premier, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "…... a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Potem też powiedział do takich spracowanych ludzi „cieszcie się ,że mieliście prace” , powiedział też publicznie ” a jak będą fikać o te emerytury to My podniesiemy Im koszty sądowe””-

    Jak to jest, że On uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

    Kim jest też ta obecna Premier ponoć lekarz Kopacz która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

    .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?

    --wiem ,że teraz poczujecie się obrażeni ale chcę wywołać u Was sprawiedliwy szok ,chcę Wam też uzmysłowić coś o wiele bardziej istotnego niż wasz uraz. Chcę Wam uzmysłowić Waszą POtworną POdłość.

    Oskarżam Wasz Ro polityczne złodziejstwo ,polityczne piractwo, ignorancje oraz wyzysk zakazany w Konstytucji RP jak i prawem międzynarodowym.

    Większość z moich powyższych twierdzeń nie wymaga specjalnego udowadniania (art 213 KPC ) gdyż to wiedza ogólnie znana i łatwa do weryfikacji.

    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Wy przeklinają z nienawiścią!

  • quano(2015-08-27 12:30) Odpowiedz 00

    I jeszcze nasi zacni rolnicy od stycznia 2016r. będą mogli sprzedawać swoje wyroby bez opodatkowania do kwoty nieprzekraczającej 600,000 tysięcy złotych. Prawda że cudny sposób na wałki i wałeczki. Polska to piękny kraj. Mam nadzieję że PSL zniknie.

  • xxx(2015-08-31 08:34) Odpowiedz 00

    Do czasu rzeczywistego wyrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn ( tj. do 2040 r) winny być stosowane odrębne ( a nie tak jak jest obecnie ) dla kobiet i mężczyzn tabele dalszego trwania życia . Do czasu rzeczywistego wyrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn ( 2040 r ) nie ma żadnego powodu stosowania przy wyliczeniu wysokości emerytury jednej wspólnej ( dla kobiet i mężczyzn ) tabeli średniego dalszego trwania życia . Skutkuje to bowiem tym , że sztucznie zawyża się świadczenia emerytalne kobietom kosztem obniżenia tych świadczeń mężczyznom . Jest to ewidentna dyskryminacja mężczyzn. Jedna wspólna tabela mogłaby by być stosowana wyłącznie wówczas , gdy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn ( rówieśników , tj. z tych samych roczników ) byłby rzeczywiście taki sam . Wówczas tez ( przy założeniu średniego dłuższego trwania życia kobiet od mężczyzn )przelicznik byłby korzystniejszy dla kobiet ,ale byłaby zachowana jakaś logika ( nie różnicowania uprawnień ze względu na płeć ) .A dzisiaj jest tak , że wśród rówieśników kobiety mają prawo wcześniej od mężczyzn przechodzić na emerytury , a jednocześnie żeby nie otrzymywały skandalicznie małych świadczeń wyliczanych wedle znanego algorytmu , politycy zaradzili tej sytuacji robiąc zwykły szwindel / oszustwo wprowadzając jedna wspólną ( dla kobiet i mężczyzn ) tabelę dalszego trwania życia - co radykalnie podnosi świadczenia kobietom kosztem mężczyzn ( którym radykalnie obniżono tym sposobem wysokość świadczeń ) . Tak się w praktyce stosuje ( a raczej łamie ) konstytucyjna zasadę nie różnicowania uprawnień ze względu na płeć. Na każdym kroku szwindel , łamanie zapisów konstytucyjnych - i funkcjonuje to w najlepsze latami ( a ponoć jesteśmy państwem prawa ). Od samego gadania o tym że jesteśmy państwem prawa , tak nie jest że tak jest , w rzeczywistości w Polsce nagminnie łamie się prawo - i nikt się tym nie przejmuje , łamanie prawa zawsze tłumaczy się chęcia osiągnięcia wyższego , ważniejszego celu. OBŁUDA , HIPOKRYZJA - najlepiej nazywać rzeczy po imieniu.

  • 80 % pracujących na budowach w Polsce to powyżej .(2015-08-29 10:21) Odpowiedz 00

    50 roku życia.Dane sprawdzone osobiście.W innych cywilizowanych krajach europy ten incydent nie występuje,wręcz zakazuje wstępu na rusztowanie takim osobom.

  • zx(2015-08-27 10:51) Odpowiedz 00

    Emerytury dla 56 letnich rolników z zachowaniem możliwości dalszego prowadzenia gospodarstwa..KTO IM ZAPŁACI>M MY WSZYSCY ORAJAC DO 67 LAT