statystyki

Emerytury prezydenckie do poprawki: Data zatrudnienia nie zdecyduje o świadczeniu po 40 latach pracy

autor: Bożena Wiktorowska28.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 28.05.2015, 07:56
emeryci-komputer-dokumenty

Wątpliwości budzi zakaz pracy dla tych, którzy przejdą na emeryturę bez względu na wiekźródło: ShutterStock

Data zatrudnienia nie będzie kryterium ubiegania się o świadczenia emerytalne po 40 latach pracy bez względu na wiek zainteresowanego.

reklama


reklama


Przejęcie przez Polskie Stronnictwo Ludowe prezydenckiego projektu o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na nowo rozpoczęło dyskusję o wieku emerytalnym. PSL już zapowiada, że z dokumentu przygotowanego przez Bronisława Komorowskiego muszą zniknąć zapisy ograniczające prawo do skorzystania z nowego świadczenia.

Granica 20 lat

W Sejmie już pracuje specjalny zespół złożony z posłów PSL oraz ekspertów emerytalno-rentowych. Jak nam się udało ustalić, grupę wspierają także pracownicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Tak duża mobilizacja sił wynika z tego, że zdaniem ludowców prezydencki dokument wymaga poprawek.

– Nasze wątpliwości wzbudza przede wszystkim zapis ograniczający możliwość skorzystania z emerytury bez względu na wiek wyłącznie przez osoby, które zaczęły pracę przed ukończeniem 20. roku życia – wyjaśnia Jakub Stefaniak, rzecznik Klubu Parlamentarnego PSL.

Zasady wypłaty świadczeń z systemu powszechnego

Zasady wypłaty świadczeń z systemu powszechnego

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To rozwiązanie krytykują także związkowcy. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, stwierdza wprost, że prezydencka propozycja wypaczyła ideę obywatelskiego projektu wspieranego przez ten związek, który zakładał możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury dla osób z długim stażem pracy.

– W naszej ocenie konieczne jest wykreślenie tego skandalicznego zapisu, gdyż odbiera on możliwość przejścia na emeryturę osobom, które rozpoczęły swoją aktywność zawodową, mając 20 lub 21 lat – stwierdza Wiesława Taranowska. – Pracownik nie może być karany za swoją datę urodzenia – dodaje.

Posłom PSL i związkom reprezentującym rolników nie podoba się też inny zapis w prezydenckim projekcie. Otóż zgodnie z nim o emerytury bez względu na wiek będzie można się ubiegać tylko do końca 2020 r. – To absolutnie wykluczone, żeby taka data graniczna została przyjęta przez Sejm. Nie można dopuścić do sytuacji, żeby rolnik, który spełni wszystkie warunki po 1 stycznia 2021 r., musiał pracować do 67. roku życia – podkreśla Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

KRUS ma łatwiej

Przy czym takie samo ograniczenie wprowadzono wobec pracowników i przedsiębiorców opłacających składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak w ich przypadku zasady przechodzenia na takie emerytury są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku rolników ubezpieczonych w KRUS. Otóż płacący składki do zakładu muszą dodatkowo udowodnić, że na swoim koncie mają co najmniej 40 lat składkowych.

– Do tego okresu nie zalicza się studiów – precyzuje Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Wątpliwości ekspertów budzi także zakaz pracy dla tych, którzy przejdą na emeryturę bez względu na wiek. Zgodnie z przepisami przygotowanymi przez Bronisława Komorowskiego prawo do świadczenia ma ulegać zawieszeniu w przypadku uzyskania przez emeryta przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego lub służby. Świadczeniobiorcy mogliby więc pracować tylko na umowy o dzieło. Jeśli zaś ich kontrakty zostałyby zanegowane przez ZUS – a już teraz zakład podważa wiele takich umów – wówczas straciliby oni świadczenie.

Nie zmieni się natomiast przepis, zgodnie z którym pracownik przechodzący na emeryturę po 40 latach pracy będzie musiał zgromadzić na swoim koncie kwotę, która umożliwi jej wypłatę świadczenia w wysokości co najmniej 130 proc. najniższej emerytury. Projekt po poprawkach PSL ma trafić do Sejmu jeszcze w czerwcu. 

KOMENTARZ TYGODNIA

Emerytalne mamienie może przegrać z rzeczywistością

Tomasz Zalewski, dziennikarz działu prawo

Tomasz Zalewski, dziennikarz działu prawo

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wszystko wskazuje na to, że co najmniej kilka partyjnych sztabów jesienną kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu zdecydowało się rozegrać na polu emerytalnym. Rozpoczyna się licytacja i przechwytywanie inicjatyw zgłaszanych przez różne środowiska, które mogą mieć wpływ na wynik wyborczy. Ledwo prezydent wycofał rzucony w ostatniej chwili kampanii projekt przewidujący możliwość odejścia na emeryturę po osiągnięciu 40-letniego stażu pracy, a już schyliło się po niego PSL i tak go modyfikuje, by zawarte w nim rozwiązania były korzystne także dla wiejskiego elektoratu. Partia chłopska liczy, że poparcie i głosy wyborcze zapewnią jej rozwiązanie, zgodnie z którym do 40-letniego stażu będzie wliczana praca w gospodarstwie rolnym, np. uczących się domowników.

Także nowo wybrany prezydent, by wypełnić obietnice wyborcze, będzie wysuwał inicjatywy dotyczące warunków przechodzenia na emeryturę popierane przez swoje środowisko, czyli PiS i NSZZ „Solidarność”. W umowie z tym związkiem Andrzej Duda zobowiązał się do prowadzenia polityki zmierzającej do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy. Zaplecze polityczne przyszłego prezydenta już zapowiada, że pierwsze jego inicjatywy będą dotyczyć uprawnień emerytalnych i zostaną wysunięte szybko. Zapewne, by nie rozdrażniać związkowców i zatrzymać ich poparcie w wyborach parlamentarnych.

Kwestie emerytalne dla związków są ważne i potwierdza to pełne emocji stanowisko OPZZ wydane po tym, jak Bronisław Komorowski wycofał swój projekt pokrywający się częściowo z popieranym przez nich obywatelskim projektem ustawy wiążącym datę przejścia na emeryturę ze stażem pracy. Liderzy OPZZ napisali, że czują się oszukani i wykorzystani w grze wyborczej. W emerytalnej licytacji z pewnością wezmą także udział lewicowe partie, tak więc i one będą szły do wyborów z hasłami mamiącymi przyszłych emerytów. Jednak nawet najbardziej kolorowe wizje i hasła będą musiały się skonfrontować z rzeczywistością, czyli pustą kasą ZUS, rosnącym deficytem, malejącym przyrostem naturalnym i problemem starzenia się społeczeństwa. W efekcie z pięknych obietnic może niewiele zostać.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • DZIADEK 62 LATA -47 LAT PRACY -16 LAT W SZKODLIWY(2015-11-05 13:48) Odpowiedz 10

    JA ROZPOCZOLEM PRACE W WIEKU 15 LAT ROCZNIK 1953.TERAZ MAM62 LATA I STAZ 47 LAT PRACY.WTYM NIE UZNANE PRZEZ SOD I ZUS 16 LAT WARUNKI SZKODLIWE.CO NATO STARY RZOD OKRADALI NAS I EMERYTOW.WYSOKIE NAGRODY ,PREMNIE ,PODWYZKI W SEJMNIE I SENACIE.POZATYM WYCIECZKI ZAGRANICZNE GDZIE IM SIE CHCIALO.KOPACZ I WSZYSTKO ZA DARMO ZA NASZO KRWAWICE.PRZEZ 8 LAT KRADLI NAS I NA KONIEC KOMOROWSKI OKAZAL SIE ZLODZIEJEM POLSKI.DLATEGO NOWY RZOD POWINIEN POKAZC NARODOWI WSZYSTKIE WYDATKI PO I KOMOROWSKIEGO.A TUSK ZATO CO OSZUKAL NARUD POWINIEN ZAPLACIC OSOBNO.TO NIE BYLA POLSKA DLA POLAKOW TYLKO DLA TLUSTYCH KOTOW A PSIK!!!

  • PŁACĄ(2015-06-12 09:26) Odpowiedz 10

    a dlaczego prawo nie jest konstytucyjne! podjęłąm pracę w 1975 roku , podpisałam umowę z państwem ,że płącąc składki zus będę mogła po 30 latach prac yi 55 lat życia póJść na emeryturę/ wyższą niż obecnie/ dlaczego prawo z wprowadzone w 1999 roku i 2 lata temu każe mi iść na emerytur dopiero w 2017 roku i to na gorszych warunkach , a paniusie z kawałkiem ziemi i płacące malutki krus WCZEŚNIEJ mogą póJść ,CO NA TO KONSTYTUCJA!

  • Krystyna 53(2015-06-04 21:04) Odpowiedz 00

    kobieta 53
    A co z kobietami, emerytkami, w stosunku do których zadziałało prawo wstecz, pobierając wcześniejszą emeryturę jest to "kredyt do spłacenia do końca życia" .

  • do 1 cierpliwość(2015-05-28 18:43) Odpowiedz 00

    Komorowski powiedział:"Albo się jest politykiem albo obywatelem". Co to znaczy? Polityk nie jest obywatelem więc może więcej a obywatel jest tylko i wyłącznie obywatelem i może mniej. Nie można tych dwóch porównywać.

  • babcia(2015-05-28 20:54) Odpowiedz 00

    PSL zamiast mieszać jeszcze w rentach z funduszu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,lepiej niech zajmie się KRUS.Dlaczego przedsiębiorca czy samo zatrudniony płaci składkę ZUS w wysokości,ponad 1200 zł miesięcznie a rolnik posiadający do 50 h ,płaci 390 zł kwartalnie?? Niech PSL miesza w swoim KRUSie. Co poparcie spadło ,i nagle chcą uszczęśliwiać Polaków??? A gdzie byli do tej pory??Kto poparł zmianę wieku emerytalnego???

  • PSL-niedołęgi nic nie zrobią dobrego dla robotnika(2015-05-28 21:56) Odpowiedz 00

    polskiego.Waldi okradł z emerytur mężczyzn 1949-1953r. gdyż zastopował ludzi osiągnięciem wieku 60 lat do 2008r. zaś rolnikom przydzielił 5-cio letni okres przejściowy aby mogli spełnić ten wiek.PO-było uległe kupczeniem przez PSL zasiewając niesprawiedliwość społeczną i dziś chcą tego samego???nie pozwoli na takie działania pan DUDA i +solidarność+.Śmierć polityczna tych partii już niebawem...

  • oj....niedołęgi!!!!!(2015-05-28 22:02) Odpowiedz 00

    ustawa pana Kamysza o umowach śmieciowych według UE-do kosza.WSTYD dla PSL i przewodniej PO.DO lamusa wraz ze swoimi projektami.

  • emerytury to blef PSL-u odwracający uwagę od afer.(2015-06-06 16:33) Odpowiedz 00

    trwających od 2011r. w spółce ELEWARR nadzorowaną przez PSL.Wejdż na stronę NIK-u a ujżysz charakterystykęna którą nie wpłynął Tusk a teraz p.Kopacz.Ludzie peselowcy nigdy nie byli za robotnikami oni w tym wszystkim widzą własny interes.Mija dwa tygodnie i ustawa miała znależć się w sejmie...zobaczymy.

  • Piotr(2015-06-16 13:00) Odpowiedz 00

    Powiem wprost. Po 40 latach pracy przerywam ją i wchodzę na drogę zarabiania które pominie ZUSy i inne złodziejskie instytucjie. Nie mam zamiaru dotowac kolesi z Rżadu i ich znajomków.

  • pracownik(2015-06-12 09:20) Odpowiedz 00

    a dlaczego rolnicy mają krócej pracować i pracują , a mają takie same emerytury??? placą mniej / ogromnie/ mniejsze skłądki /! PSL TO NIE MOJA PARTIA I NIECH NIE DECYDUJE O MOIM ŻYCIU!! i niech nie każa mi się dzielić skłądkami zebranymi przeze mnie z rolnikami!!! i proszę nie pisać ,że nas żywią , bo teraz w wspólnej europie mogą nas inni rolnicy karmić..

  • Jasiek.(2015-05-28 16:44) Odpowiedz 00

    To wcale nie taki głupi pomysł.
    Ktoś kto skończył zawodówkę i w wieku 18 lat zaczął pracę, najczęściej wykonywał pracę fizyczną, z dużym obciążeniem dla organizmu. Osoby wchodzące po 25 roku życia to osoby po studiach, dla których fizyczne obciążenie było mniejsze. Ja nie wiem, czy lepiej tych pierwszych kierować na renty, spowodowane np. zwyrodnieniem kręgosłupa, czy dać im możliwość (nie przymus) przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Żeby nie było od 15 lat można zaznaczyć że lata nauki liczą się stosownie do rzeczywistości - 3 dni pracy było i 3 dni nauki, to można przyjąć dla tych osób współczynnik 50%. W końcu chyba nie chciałbym, żeby pociąg prowadził 66 letni maszynista, czy osoba w podobnym wieku musiała nadal np. prowadzić autobusy miejskie, czy wykonywać prace fizyczne.

  • adx 40(2015-06-17 16:02) Odpowiedz 00

    A ja mam 46 lat i 31 lat pracy wszystkie lata składkowe .

  • sca(2015-06-20 14:18) Odpowiedz 00

    Do stażu zaliczono okres studentom ale o nie pracujących kobietach wychowujących dzieci do lat 6 nikt nie pomyślał.W końcu te kobiety nie obciążały budżetu państwa,nie pobierały zasiłku na opiekę i za to zostały ukarane .A wystarczy zaliczyć do stażu pracy nawet nieskładkowo.Studenci byli ważniejsi od dobra dziecka.CYNICY...

  • ika11(2015-06-22 17:20) Odpowiedz 00

    ja pracowałam od 15 roku życia w tej chwili mam przepracowane 37 lat i jestem bez pracy uważam że rocznik 1960 jest pokrzywdzony że jeszcze nam wiek emerytalny dołożył PO liczę na to że Prezydent Pan Andrzej Duda to zmieni wierzę że nie pozwoli żeby z takim stażem ludzie musieli pracować a młodzi musza z kraju za chlebem w zamian naszym stanowisk młodzi niech pracują a my możemy im tylko pomóc przy wychowywaniu wnuków

  • Jest 27 czerwiec roku 2015.................(2015-06-27 11:10) Odpowiedz 00

    Nie wierzcie kiełbasie wyborczej PSL-u...narazie nikt nie podjął debaty w sejmie.A tylko przeczytać obywatelski projekt OPZZ 35/40 i wnieść poprawkę w trzecim czytaniu 40/40=M/K i już gotowe do podpisu prezydenta a nie trzymanie przez 5 lat w sejmie.Tak nierząd interesuje się obywatelami długopracującymi ???VON !!!

  • annawai(2015-10-02 10:59) Odpowiedz 00

    Ja rozpoczełam pracę w wieku 15 lat.Jestem rocznik 1958.Juz 2 razy przesuwano mi przejście na emeryturę.ostatnio Tusk obiecywał i obiecywał a potem wszed na mównicę o oznajmił ze emerytury zaczna sie od 67 roku.W tech chwili straciłam pracę bo złamałam nogę i PKO BP rozwiązało umowę.Jestem bez pracy.Proszę sobie policzyć ile lat mam przepracowane ,a na pierwsze dziecko poszłam do pracy po macierzyńskim.drugie niestety chorowało i zostałam z dzieckiem dodatkowy rok w domu.Resztę życia pracowałam kształciłam się jednoczesnie i wychowywałam dzieci.Mam koleżankii które odeszly na wczesniejszą emeryturę w wieku 50 lat.chociaż ja pracowałam i wieczorami studiowałam..IM sudia dzienne zaliczono do lat pracy a mnie ukarano za 2 dziecko bo byłam na wychowawczym i 2 miesiące mi zabrakło .Teraz jestem już zmęczona i wiem ze ten rzad czeka na moja smierc (uskładałam w ZUSie 300tys) ale przeliczyli ze mam tylko 120tys więc nie będę się już martwic pójdę pod plot żebrać aby miec na chleb i rachunki po 43 latach pracy.
    Tusk kaze mi przepracowac do 62lat 9miesięcy czyli lekko licząc 6lat to bardzo duzo .Mnie juz bolą ręce kręgosłup a co gorsza kolano.Nie chodziłam na zwolnienia nigdy.A teraz mam za swojeCóż modlę sie aby można było pójść na emeryture .od 2016 roku.

  • ponownie(2015-05-28 16:52) Odpowiedz 00

    Zatem pan Bronisław znowu oszukał swoich wyborców, bo nie wierzę, że nie wiedział iż tak nie można. A sporo ludzi z tego powodu na niego zagłosowała. Całe szczęście, że nawet to mu nie pomogło.

  • miastowy(2015-06-02 06:36) Odpowiedz 00

    A co z tymi , najczęściej niepracującymi żonami, którym mąż kupił kawałek ugoru i opłaca KRUZ?.
    Dlaczego mają dostać emeryturę płatną z moich składek?

  • cierpliwość(2015-05-28 07:57) Odpowiedz 00

    My czekamy cierpliwie na zmiany w przechodzeniu na emeryture po 40 latach pracy,dzisiaj mamy 64-65 lat i ponad 45 letni staz pracy z tym,że dzisiaj tej pracy już nie ma wielu znas bo nas albo zwolniono,albo zakład nie istnieje albo ze względu na stan zdrowia trzeba było zlikwidowac działalnośc gospodarcza i co nam zostało? zasiłek dla bezrobotnych za który po prostu nie da sie przezyc bez pomocy rodziny.I to ma byc ta nagroda za długoletnia prace?ale sam Komorowski przejdzie w wieku 63 lat na emertyturę co jest dla mnie nie zrozumiałe samemu wziąć a drugiemu nie dac?Tak nie może być to jaskrawa nierówność że polityk może a zwykły styrany człowiek nie.

  • Kika(2015-05-28 10:11) Odpowiedz 00

    Jeśli PSL uda się wprowadzić emerytury 40 lat bez względu na wiek i przeforsować z PO do końca września to na wybory mają dodatkowe poparcie przyszłych emerytów.Jeśli nie zdążą no to wiadomo co będzie!!