Powstał kolejny projekt umożliwiający kontynuowanie ubezpieczenia w KRUS osobom, które po przyznaniu świadczeń opiekuńczych zrezygnowały z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jej autorami są posłowie PSL.

Powstał kolejny projekt umożliwiający kontynuowanie ubezpieczenia w KRUS osobom, które po przyznaniu świadczeń opiekuńczych zrezygnowały z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jej autorami są posłowie PSL.
Jest to druga po wycofaniu senackiej nowelizacji przepisów próba poprawienia sytuacji rolników, ich małżonków i domowników, którym ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny przyznane zostało jedno z trzech świadczeń opiekuńczych (świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna). Ich uzyskanie oznacza dla nich, że przestają podlegać ubezpieczeniu w KRUS, a przechodzą do systemu powszechnego.
Przygotowany przez posłów projekt nowelizacji ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1403 ze zm.) różni się pewnymi elementami od senackiego. Zakłada on, że rolnicy, ich małżonkowie i domownicy będą mogli wybrać, czy w okresie pobierania świadczeń opiekuńczych chcą podlegać ubezpieczeniu w KRUS, czy w ZUS. Jeżeli taka osoba zdecyduje się na to pierwsze rozwiązanie i złoży w tej sprawie wniosek, to wójt będzie za nią odprowadzał składki do rolniczej kasy. Ponadto jej podstawy nie będzie stanowiła wysokość świadczenia, ale 10 proc. najniższej emerytury. Jest to kwota, która obowiązuje w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.
Posłowie proponują też, aby osoby, które już mają przyznane świadczenia opiekuńcze i w związku z tym są ubezpieczone w ZUS, mogły z niego zrezygnować i wrócić do KRUS. Na złożenie wniosku w tej sprawie będą mieli sześć miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie zmian. Ma to nastąpić 1 października 2015 r. Ponadto projekt nakłada na KRUS obowiązek informowania gminy o tym, że na wniosek zainteresowanej osoby objął ją ubezpieczeniem, oraz przekazywania kopii decyzji to potwierdzającej.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy przed I czytaniem