statystyki

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach po 1998 roku: Albo pomostówka, albo bruk

autor: Bożena Wiktorowska14.05.2015, 07:28; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:07
Emeryt

Ta grupa pracowników ma już na swoim koncie 15 lat zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Pierwsze osoby zatrudnione po 31 grudnia 1998 r. wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogłyby już przejść na emeryturę. Zamiast tego mogą stracić pracę.

Reklama


Reklama


Ta grupa pracowników ma już na swoim koncie 15 lat zatrudnienia. Wykonują oni prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które zostały wymienione w ustawie z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 ze zm.).

Osoby, które zaczęły pracę po 31 grudnia 1998 r., a także teraz decydują się na zatrudnienie na takich stanowiskach, będą pracować dłużej niż ich starsi koledzy.

– Ustawodawca wprowadzając datę graniczną, podzielił zatrudnionych na dwie grupy. Osoby, które przepracowały chociaż jeden dzień przed 1998 r., mogą ubiegać się o emeryturę pomostową. Natomiast pracownicy zatrudnieni w tym samym zakładzie na takim samym stanowisku, którzy rozpoczęli pracę po 31 grudnia 1998 r., nigdy nie nabędą prawa do takiego świadczenia – tłumaczy prof. Marcin Zieleniecki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert prawa pracy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Związkowcy zwracają uwagę, że brak możliwości zakończenia aktywności zawodowej dla tej grupy spowoduje, że pracodawcy będą zwalniać pracowników, którzy z powodu wieku nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Już w 2013 r. liczba bezrobotnych w wieku 50+ wynosiła około 520 tys. osób.

– Aby uchronić tę grupę zatrudnionych przed pracą do 67. roku życia lub przed bezrobociem, przygotowałem własne rozwiązania. Zyskały one przychylność związkowców z OPZZ, którzy przedstawili je w Pałacu Prezydenckim w czasie rozmów o możliwych zmianach w systemie emerytalnym – wyjaśnia Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej, autor najnowszej propozycji wprowadzenia elastycznego wieku emerytalnego.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem najciężej pracujący powinni mieć możliwość dobrowolnego wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej pod warunkiem, że udowodnią 15 lat pracy w szczególnych warunkach, w tym 10 lat przypadających w okresie 20 lat przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego. Senator Rulewski proponuje, aby wiek przechodzenia na emeryturę nie był niższy niż 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Taka osoba będzie musiała jednak złożyć oświadczenie, że nie będzie dodatkowo pracować w czasie pobierania tego świadczenia. Natomiast po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie mogła korzystać z emerytury w wieku powszechnym na ogólnych zasadach.

Pojawienie się propozycji senatora Rulewskiego może zapowiadać przełom w podejściu do pomostówek. Ani rządy Donalda Tuska, ani Ewy Kopacz nie zgadzały się na żadne zmiany przepisów. Głównym argumentem za utrzymaniem takiego rozwiązania jest korzystny dla ustawodawcy wyrok Trybunału Konstytucyjnego (z 26 marca 2010 r., sygn. akt K 17/09). Sędziowie uznali wówczas, że przyznanie prawa do emerytury pomostowej wyłącznie pracownikom, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r., jest zgodne z zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz z zasadą ochrony praw. – Ten wyrok jednak nie zamyka sprawy, wręcz odwrotnie, otwiera możliwość przygotowania nowych przepisów. Nie możemy się bowiem zgodzić na to, aby starsi pracownicy zatrudnieni na stanowiskach mających wpływ na bezpieczeństwo publiczne, np. kierowcy autobusów czy ratownicy medyczni, pracowali do 67 lat – twierdzi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Jednak zdaniem ekspertów prawdziwym powodem utrzymywania obecnych rozwiązań są pieniądze trafiające do ZUS. Wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dodatkowo opłacają składki (1,5 proc. podstawy wymiaru) na Fundusz Emerytur Pomostowych. Wpłaty te nie mają wpływu na prawo do emerytury maszynistów, hutników pracujących przy piecach czy kontrolerów ruchu lotniczego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • pani Taranowska ze wspóltowarzyszami układa ......(2015-05-14 15:49) Odpowiedz 20

    bzdurne przepisy.A gdzie są wszyscy co prrzepracowali ciągiem 20 lat w szczególnych a nie mieli 15 lat do 1999r. i ustawodawca odciął ich od uzyskania pomostówki wprowadzając pracę 1 dnia po 2008r. a jednocześnie zlikwidował ich stanowiska w nowych wykazach???//miały być wygasające a tu robi się zapalające bez końca tylko tych co nabyli i spełnili warunki nabito w butelkę.Druga sprawa to UE domaga się od polski wprowadzenia jednolitych emerytur tak dla krus jak i zus oraz uprzywilejowanych róznej maści.Niemożna jednych okradać aby drugim młodszym dać.

  • Obserwator(2015-05-14 08:25) Odpowiedz 20

    Dlaczego nie napiszecie, o jakie grupy zawodowe tu chodzi? Osobiście im w ogóle nie współczuję. Kto po 15 latach może odejść na emeryturę? Ile jeszcze darmozjadów można utrzymywać z budżetu państwa? Przechodzą na emeryturę a potem młode i silne chłopy ( niespracowani, bo się żadną pracą w życiu nie skalali) siedzą jako ochroniarze. Wstyd!!!

  • Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej(2015-05-14 18:36) Odpowiedz 20

    Jan Rulewski, senator w bamboszach Platformy Obywatelskiej, wyciera sejm od 25 lat niech odpowie
    na pytanie ?
    Kto i z jakich powodów nie uwzględnił zapisów o wieku emerytalnym po osiągnięciu stażu pracy 35 lat kobiet i 40 lat mężczyzn, którzy mogli uzyskać emeryturę bez względu na wiek, zgodnie z zapisem ustawy z 1997 roku. Pytam kto pozbawił wielu ludzi praw nabytych.
    Dziwę się że ktoś jeszcze głosuje na takiego człowieka z normalnych obywateli. Pan i wielu podobnych doprowadził do tego że jak człowiek słyszy słowo solidarność to dostaje torsji i trzyma się z kieszeń !!!

  • cd(2015-05-14 21:01) Odpowiedz 20

    Polacy zostali sprowadzeni do roli niewolników dla syjonistycznej hucpy wyprowadzającej olbrzymie kapitał z Polski w sposób złodziejski i zakamuflowany. Tak dalej być nie może Naród Polski niedługo otrząśnie się z gó... narzuconego na niego po 1989, dla niektórych speców może to być groźne w skutkach. Należy w Konstytucji ustalić podstawowe prawa pracowników do 8 godzinnego dnia pracy i tylko 5 dni pracy w tygodniu

  • i(2015-05-14 08:35) Odpowiedz 10

    Czy któryś z kandydatów na bardzo drogi jak dotychczas urząd prezydenta, inne i wokół mówił o emeryturze powszechnej przed 50 rokiem ?, wybór lub praca nie, pozostała w zasadzie „byle jaka” praca lub nic wynika ?, skąd partie mają miliony na finansowanie kampanii i przepuszczają to tak sobie, skoro dochody ludzi liczy się w często tylko setkach złotych, nie ceni pracy, tak dobrze rządzą tu i tam, wyobraź sobie obywatelu, że masz „uczciwy” milion do dyspozycji, by w miarę spokojnie żyć, co z nim zrobisz?

  • pani Taranowska ze wspóltowarzyszami układa ......(2015-05-14 15:49) Odpowiedz 10

    bzdurne przepisy.A gdzie są wszyscy co prrzepracowali ciągiem 20 lat w szczególnych a nie mieli 15 lat do 1999r. i ustawodawca odciął ich od uzyskania pomostówki wprowadzając pracę 1 dnia po 2008r. a jednocześnie zlikwidował ich stanowiska w nowych wykazach???//miały być wygasające a tu robi się zapalające bez końca tylko tych co nabyli i spełnili warunki nabito w butelkę.Druga sprawa to UE domaga się od polski wprowadzenia jednolitych emerytur tak dla krus jak i zus oraz uprzywilejowanych róznej maści.Niemożna jednych okradać aby drugim młodszym dać.

  • MK(2015-05-14 12:48) Odpowiedz 10

    Polski system emerytalny niszczy podstawowe zródło bogactwa narodu jakim jest uczciwa praca !
    Dziwny to kraj gdzie Związki Zawodowe przez skrajny egoizm zapędziły do dalszej pracy ludzi z 45-50-letnimi stażami pracy i cicho sza !! Kto wprowadził emerytury pracownicze za długoletni staż zawodowy 30-35-lat w wieku 55-60-lat ,czyli 20-24-lata przepracowane Skoro po przepracowaniu 45-lat w Polsce ludzie umierają z głodu na zasiłkach przedemerytalnych ! Z czyjego kapitału pobierają emerytury uprzywilejowani po 15-25-latach ogólnego stażu zawodowego ?

  • ZAWOD(2015-05-14 08:38) Odpowiedz 10

    a mundurowi maja się świetnie tam emerytura po 15 latach siedzenia w komisariacie czy milicyjnej czy remizie strażackiej i super ! bo to taka ciężka praca jest ! a my do śmierci będziemy na nich robić

  • nadzieja(2015-05-15 06:36) Odpowiedz 10

    Przez to,że przedłużono mi o rok przejście na emeryturę chociaż mógłbym juz w tym roku jako 65-letnia osoba z niej skorzystać po 48 latach pracy,jestem zmuszony brać zasiłek dla bezrobotnych.Rząd ukarał mnie za długoletnia prace od 17 roku zycia.Nie mam zaufania do rządu polskiego a juz do PO wogóle.Takie osoby które maja już wyliczona emeryture od 65 roku życia nie powinne miec przedłużonego wieku emerytalnego,bo to jest oszustwo.Mam nadzieje,że w końcu doczekam tej korekty i za tak długi staz przejde na zasłużona emeryturę.Nikt z dzisiejszych młodych ludzi nie będzie miec tak długiego stażu,bo zaczynaja prace pózniej niz my z lat 50-tych.ciekawe czy prezydent w końcu zajmie sie ta korekta obiecaną?

  • Anka(2015-05-24 11:17) Odpowiedz 10

    ZAWOD z IP: 145.237.2.* (2015-05-14 08:38)

    Po piętnastu latach dostaje się 40 % ostatniej wypłaty nieuku i nikt przy zdrowych zmysłach na taką emeryturę nie odejdzie. Nawet jak ktoś zarabia 2500 to figa. By dostać pełną emeryturę (75 % ostatniej wypłaty) trzeba potem jeszcze długo pracować. Dodam, że za każdy przepracowany rok dolicza się 1,2 %, ale po ukończeniu 55 roku życia. Więc sobie policz ile lat trzeba jeszcze pracować by jakoś przeżyć na emeryturze.

  • Inspektor Pracy(2015-05-14 15:44) Odpowiedz 10

    do Obserwatora -zwyczajnie jesteś glupi i zawistny!
    Pracuje od 15 r życia i reprezentuje wielu takich.Mam nadpracowane dodatkowo 1000 (dni - nie godzin )czyli 5 lat w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w swieta i niedziele-wigilie -sylwestry ) ,do 1998r miałem 17 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych Szlachcic z Psiej Wólki Komorowski POzwolił abybyły juz Premier także były Ćpun ze spóldzielni Świetlik ogłosił, że POlicji i wojsku można zmienić wiek emerytalny tylko dla nowo-wstepujących "gdyż nie zmienia się reguł w trakcie gry”- a nas robotników zmusił do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. .Tak wielu ludzi skazano wstecznie po fakcie tej pracy na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz podczas badania okresowego nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zawodowego uszkodzenia zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN). Kto też dalej zatrudni tych co mają uszkodzone zdrowie wskutek pracy w tych warunkach. ?
    Codziennie spotykam ludzi takich jak ja co Komorowskiego nienawidzą i przeklinają bo z rozpaczą patrzą w najblizszą przyszłość.

  • TIGER 333(2015-05-14 12:12) Odpowiedz 10

    do Obserwator : jak byś pracował na takim stanowisku jak ja tj. huta na COS-ie (ciągłe odlewanie stali) gdzie temperatura latem sięga rzędu 70 stopni to byś inaczej gadał, ale ty pewno siedzisz w biurze w garniturku i w klimatyzowanym jeszcze pomieszczeniu to takich ludzi jak ja będziesz nazywał nierobami, popatrz lepiej na siebie jaką pracę wykonujesz, przyjdź chociaż na 1 dzień na taki wydział latem gdzie temperatura na zewnątrz przekracza 38 stopni to wtedy zrozumiesz takich pracowników jak ja

  • Inspektor Pracy(2015-05-14 15:46) Odpowiedz 11

    do innych durniów - nie po 15 latach pracy a po 15 w szkodliwych i niebezpiecznych w wieku 60r zycia.

  • ewa(2015-05-14 14:26) Odpowiedz 10

    Bogaty budżet państwa polskiego , a któż to przechodzi na emeryturę po 15 latach pracy ?, to chyba jakaś paranoja

  • Echo(2015-05-14 09:59) Odpowiedz 10

    Związki poza zakłady pracy. Mam ich dość

  • PRAWO ?(2015-05-14 14:31) Odpowiedz 00

    Jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarzą , która jest na liście zawodów szkodliwych np. DDD,, to nie podlega przepisom o wcześniejszej emeryturze , ale gdyby zatrudnił pracownika ,do tej samej szkodliwej pracy to jemu należy się!!!Czy to jest zgodne z KONSTYTUCJĄ ?Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi że tak , o czym był już artykuł w Gazecie Prawnej, a ja mam też taką odpowiedż z R.P.O.

  • Ty 21 należysz do tej niechcianej hućpy??????????/(2015-05-16 10:38) Odpowiedz 00

    precz z lewakami i postkomunistami przesiąkniętymi spaczonym PRL-em.Właśnie Kukiz i Duda was rozmazują już teraz i nie powinno być wam smutno ,bo robotnikom zgotowaliście smutek umową okrągłego stołu.Przez 25 lat gryzienia ludu długopracującego,lud wam pokaż co potrafi i bez narzekań w smutku czekajcie do skutku.

  • Leo(2015-05-15 08:48) Odpowiedz 00

    tra głosować w wyborach na dudę, on wam wszystko załatwi - niski wiek emerytalny, pracę, dodatki wszelkiej maści i co tylko wam się marzy. tak mówi - a jak mówi to ... mówi. jacuś kurski wiedział co mówi; 'ciemny lud kupi wszystko.' kiedy ludzie i rządzący w końcu zrozumieją, że ludzie powinni żyć z pracy a nie z przywilejów, dodatków, ulg, zapomogi i co tam jeszcze ślina na język przyniesie. Praca i tylko praca matoły. Tak więc trza wybrać Dudę by sie czegoś lud nauczył a następnie Pawełka Kukiza i PIS do sejmu. Oj bedzie się działo, będzie wesoło, będą pomniki ... Historia kołem się toczy. Jeszcze jedno pokolenie a będą stawić pomniki ... Gierkowi za emerytury i prawdy nie zakrzyczyci, nie zamkniecie. 50 lat temu komuniści też myśleli że mają rację i co ... I nie jestem z PO - jestem lewicowcem ale prawdziwym a nie czerwonym.

  • Hanah(2015-05-14 09:18) Odpowiedz 00

    A niech przeliczają kapitał początkowy, i tak dbają o siebie w ZUS-ie nie o mnie. Koniec mojej żółci.
    Jestem bardzo chora, lekarz orzecznik potraktował mnie jak intruza. Ich zadanie to odrzucić jak najwięcej zwolnień, zasiłków rehabilitacyjnych. Niech się nacieszą że odebrała mi pani orzecznik zasiłek rehabilitacyjny. Ja nie mogę pracować, zastępuje mnie syn. A pani orzecznik niech otworzy szerzej oczy na człowieka bo nie wie co przed nią jak każdy z nas.

  • qwerty(2015-05-14 09:05) Odpowiedz 00

    A ile ta emerytura wyniesie, bo tak niski staż pracy nie uprawni nawet do emerytury minimalnej a wypłacone świadczenia przed wiekiem emerytalnym będą odliczane od kapitału emerytalnego.