statystyki

ZUS czy OFE: Chaos w informacji utrudnia wybór funduszu

autor: Bożena Wiktorowska23.05.2014, 07:28; Aktualizacja: 23.05.2014, 08:26
opieka, opiekun, emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

Każdego dnia do ZUS trafia zaledwie 5 tys. wniosków od osób, które chcą oszczędzać w OFE. Nie oznacza to, że większość chce odkładać pieniądze w zakładzie.

Reklama


Reklama


31 lipca upłynie termin, do kiedy osoby obowiązkowo opłacające składki do II filaru mają możliwość wyboru między ZUS a OFE. Decyzja dotyczy sposobu odkładania na starość 2,92 proc. podstawy wymiaru składek. Jeśli zainteresowani tego nie zrobią, z automatu trafią do ZUS. Następne okienko transferowe będzie otwarte dopiero za dwa lata. Okazuje się, że wiele osób nadal nie zna zasad wyboru.

Trudne pytania

– To katastrofa informacyjna. Mamy bardzo dużo pytań od osób, które są całkowicie zdezorientowane, na czym polega wybór między ZUS a OFE – wyjaśnia Mariusz Denisiuk z wydziału prawnego biura rzecznika ubezpieczonych.

Najwięcej wątpliwości dotyczy pieniędzy.

– Osoby ubezpieczone są przekonane, że jeżeli zdecydują się na ZUS, to na ich subkonta w zakładzie natychmiast trafią wszystkie środki zgromadzone dotychczas w OFE. Są zaskoczeni, że wybór dotyczy wyłącznie przyszłych oszczędności – wyjaśnia Mariusz Denisiuk.

Ubezpieczeni także nie wiedzą, że osoby, którym pozostało do powszechnego wieku emerytalnego mniej niż 10 lat, w ogóle nie mogą dalej oszczędzać w OFE.

Resort się broni

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest zaskoczone sytuacją.

– W marcu, jeszcze przed otwarciem okienka transferowego, prowadziliśmy kampanię informacyjną. Termin ten został wybrany specjalnie, żeby każdy uprawniony sam mógł podjąć decyzję w tej sprawie – tłumaczy Janusz Sejmej, rzecznik prasowym MPiPS.

Rzecznik wyjaśnia, że pełne kompendium wiedzy jest dostępne na rządowej stronie internetowej (Emerytura.gov.pl). Na pytania Polaków odpowiadają także pracownicy resortu.

– Zainteresowanie jest bardzo duże, a pytania dotyczą bardzo szczegółowych kwestii – przyznaje Janusz Sejmej. – Strona rządowa nie może jednak ponosić odpowiedzialności za brak wystarczającej wiedzy – dodaje.

Tymczasem tej brakuje.

– Tylko w czasie ostatniego spotkania z przedsiębiorcami dopiero po 40 minutach udało mi się wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące nowych zasad oszczędzania w OFE. Żaden pracownik ZUS, czy resortu nie ma tyle czasu – twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert emerytalny Konfederacji Lewiatan i członek rady nadzorczej ZUS.

Zdaniem pracodawców to na rządzie spoczywa odpowiedzialność za informację.

– Żadna organizacja prywatna nie poprowadzi społecznej akcji informacyjnej, żeby nie narazić się na zarzut prowadzenia kampanii reklamowej. Za to bowiem grożą milionowe kary – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Bez odpowiedzi

Eksperci nie mają wątpliwości, że wybór nie jest sprawą prostą. Większość osób chce wiedzieć, z którego konta otrzyma wyższą emeryturę.

– Odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Wszelkie symulacje dotyczące wysokości świadczeń są wróżeniem z fusów, nawet jeżeli takie wróżby opublikuje znany ekonomista lub uznana instytucja – tłumaczy Maciej Rogala, niezależny ekspert rynku ubezpieczeń emerytalnych.

Osoba rozważająca wybór między ZUS a OFE powinna zdawać sobie sprawę z tego, że sprowadza się on do wskazania różnych źródeł oszczędności.

– W OFE moje składki są inwestowane na rynkach kapitałowych. Jeżeli osiągnę wysokie profity, to będzie efekt dobrej sytuacji przedsiębiorstw i trafnych decyzji osób zarządzających moim funduszem. Natomiast na subkoncie ZUS moja emerytura będzie finansowana z podatków i składek naszych dzieci – dodaje Maciej Rogala.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

 • OFE, to bomba podłożona pod system emerytalny.(2014-05-25 09:33) Odpowiedz 00

  Na OFE poniosą ogromne straty wszyscy wpłacający, zarobią natomiast, kapitał zagraniczny, zarządzający i kilkunastu pseudo prof. ekonomi - chciwych łatwego zarobku.

 • xyz(2014-05-23 08:15) Odpowiedz 00

  A moim zdaniem , wszystko wskazuje na to , iż Rząd jest zainteresowany brakiem wiedzy u obywateli. Robi od dawna wszystko co tylko może aby okłamać , ogłupić i oszukać obywateli. Obecna władza w moim przekonaniu to nikczemna ekipa oszukująca i krzywdząca zwykłych szarych ludzi. Aby te jej niecne czyny mogły być realizowane konserwują a nawet relatywnie zwiększają przywileje grup uprzywilejowanych ( sędziowie , prokuratorzy , mundurowi ,...). Dając "konfitury" grupom uprzywilejowanym wykorzystują je do forsowania i utrwalania krzywd jakie wyrządzają szarym - traktowanym jak niewolnicy zwykłym obywatelom. W moich oczach Polska za czasów Tuska stała się państwem wrogo nastawionym do swoich zwykłych , szarych obywateli. Jest wiarołomna , nie wywiązuje się z dnia na dzień w coraz szerszym zakresie ze swych zobowiązań wobec obywateli.

 • bugi(2014-05-23 08:35) Odpowiedz 00

  zgadzam się z przedmówcą. O to chodzi, żeby ludzie nie wiedzieli. ZUS bazuje na ciemnocie

 • Znawca(2014-05-23 09:17) Odpowiedz 00

  Tu nie chodzi o ZUS czy złodziejskie OFE Balcerowicza.
  Tu chodzi o uprzywilejowanych Tuskoebusa , na których robić mamy do wieku 67 lat.

 • ZUS nie jest święty,(2014-05-23 10:09) Odpowiedz 00

  ale głównym sprawcą rujnowania systemu emerytalnego jest OFE.
  OFE rujnuje system emerytalny w Polsce, systematycznie obciążając go zobowiązaniami do spłaty przez uczestników OFE, sytuacja na dziś;
  - "aktywa" /krajowe i zagraniczne razem/ to ok. 130mld zł,
  - zobowiązania OFE ukryte w budżecie państwa i ZUS-e to ok. 180mld zł.
  CZY TAKI BIZNES POWINIEN BYĆ KONTYNUOWANY???
  Amber Gold ma wpadkę na ok. 688mln zł i jest krzyk pod niebiosa, tu wpadka wynosi kilkadziesiąt mld zł - CISZA???

 • Ta Pani w środku ma ten problem - ZUS czy OFE ?!?!(2014-05-23 19:16) Odpowiedz 00

  (!)

 • xyz(2014-06-06 14:50) Odpowiedz 00

  Po reakcjach ludzi i zamieszczanych komentarzach mam wrażenie że wielu Polaków nie zdaje sobie jeszcze sprawy jak bardzo zostali oszukani i skrzywdzeni przez współczesnego NIKOSIA DYZMY ( Tuska )

 • przedszkolak-emeryt(2014-06-11 22:00) Odpowiedz 00

  Należy dodać że xyz nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jest "DURNY".

 • nana(2014-07-04 23:44) Odpowiedz 00

  XYZ MA CAŁKOWITĄ RACJĘ. TO NIE ON (ONA) JEST DURNY ALE DURNE MAMY SPOŁECZEŃSTWO. ALE JAKIE SPOŁECZEŃSTWO TAKI RZĄD, SĄDOWNICTWO, PROKURATURA I...WSZYSTKO

 • vogel(2014-07-21 17:48) Odpowiedz 00

  Brawo xyz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama