statystyki

Kiedy rolnik dostanie emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska03.04.2014, 07:35; Aktualizacja: 03.04.2014, 09:13
Rolnik

Ustawodawca precyzyjnie określił zasady wypłaty części uzupełniającej emerytury, jeśli rolnik nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.źródło: ShutterStock

Emerytura rolnicza przysługuje zarówno rolnikom, jak i domownikom zgłoszonych do ubezpieczenia w KRUS. Od 1 stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w wieku 60 lat mogą się ubiegać wyłącznie kobiety urodzone do 31 grudnia 1952 r. Natomiast mężczyźni mogą otrzymać świadczenie, mając 65 lat, pod warunkiem że urodzili się do 31 grudnia 1947 r. Pozostałym osobom wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o miesiąc w każdym kwartale.

reklama


reklama


Do końca 2017 roku rolnicy zachowają prawo do wcześniejszej emerytury. Aby uzyskać takie prawo, osoba ubezpieczona w KRUS musi spełnić warunki dotyczące:


Pozostało jeszcze 93% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • SG (do zazdroszczacych rolnikom)(2014-04-03 20:21) Odpowiedz 10

    Ci co zazdroszcza niewolniczej pracy rolnikom,niechze sobie wezma w dzierzawe ziemi i uzytkuja,a zobacza jakie to rarytasy beda miec,a jakiez POtezne emerytury,az nie wiadomo co z nimi zrobic.
    POwodzenia niedouczone prawda lemingi i do roboty.

  • Jadzia ,tak każdemu dzieje się krzywda(2015-04-15 21:34) Odpowiedz 10

    tak !każdemu dzieje się krzywda,ale jaka składka taka emerytura, z tym wyjątkiem że my rolnicy zapieprzamy po całych dniach i to całymi rodzinami[dzieci również] mając 58 lat nie mam już siły jestem schorowana ,ale na ręntę nie mogę isc bo jestem za zdrowa bo mam głowę na swoim miejscu! i nogi caeł choć ledwo chdzę, to nic z porównaniem górnika czy sedziego czy policjanta czy wojskowego i tak dalej ,i tak dalej...chcesz! jeden z drugim taką emeryturę to możesz tak jak wielu pseudo-rolnikuw kupić lub wydzierżawić 1ha pola i już ! masz niską składkę na emeryturę i wiadomo że niską emeryturę w przyszłości w wieku 68lat brawo!!! ciekawa jestem czy dożyjesz jeden z drugim , bo te wasze inne prace to pikuś przyjdz jeden z drugim popracuj tak jak rolnik i spróbuj ! potem pyskować na rolnika! życzę wszystkim dobrze i niech nam dadzą spokuj z tymi docinkami ,bo nie jeden z nas został w sposob delikatny powiedziany wpuszczony w maliny!!!POZDRAWIAM!

  • xyz(2014-04-03 14:56) Odpowiedz 00

    Chciałbym wiedzieć dlaczego rolnicy prawo do wcześniejszej emerytury mają zachowane do 2017 roku ? czy jest to tylko spowodowane tym , że PSL jest w koalicji rządowej - tj. po znajomości z chęci przypodobania się swoim wyborcom , czy może jest jakiś inna zrozumiała dla ogółu społeczeństwa przyczyna . Czy ktoś wie ???

  • a.b(2014-04-03 15:07) Odpowiedz 00

    Przywileje takie mają jeszcze sędziowie i prokuratorzy do 2017r. a górnicy zawsze mieli i będą mieć.Tych to dopiero nikt nie ruszy nawet Jarosław Mały jak będzie rządził.

  • Znawca(2014-04-03 15:20) Odpowiedz 00

    No przecież uprzywilejowany Rolnik dostaje wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat , jeśli przepisze gospodarstwo na syna lub córkę.
    Kogo robicie tu w balona?
    Bo my musimy pracować do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa.

  • Beta(2014-04-04 04:01) Odpowiedz 00

    Wysokość emerytury rolnika i jeszcze zgłoszonych do ubezpieczenia przez niego domowników powinna być uzależniona od wpłaconych przez nich składek!!!

  • kalma(2014-04-18 19:06) Odpowiedz 00

    Jak Piechocinski bedzie w rzadzie to rolnik dostanie emeryture za warunki smrodowe stworzone od zapachu odchodow zwierzecych

  • Jaromir(2014-04-12 08:43) Odpowiedz 00

    To PODATNICY, a nie budżet (skąd on bierze pieniądze?) finansują ponad 90 proc. rolniczych świadczeń, a otrzymywana w porównaniu z wkładem emerytura jest bardzo wysoka. Emerytura rolnicza tak, jak i najniższa pracownicza wynosi 844,45 zł, z czego JEDYNIE 85 zł stanowią SKŁADKI rolników! Ja też bym tak chciał – wpłacać 10%, a pobierać 10 RAZY WIĘCEJ!
    ZUS zbiera 123 mld zł składek, na emerytury wypłaca 113 mld zł. KRUS zbiera AŻ 1,4 mld zł składek wypłacając rolniczym emerytom TYLKO 13,7 mld zł. To nie są błędy! Składki rolników stanowią AŻ 10% pobieranych emerytur. KTO dopłaca 90%, czyli 12,3 mld zł? PODATNICY!

  • Agnieszka(2014-05-09 14:46) Odpowiedz 00

    Ten rolnik, który naprawdę pracował na roli zasługuje na wcześniejszą emeryturę, ba nawet wyższą. A to dlatego, iż zazwyczaj taka osoba nie nawet nie miała czasu chorować (być na L4), nie wspominając już o pobycie w sanatorium. Jednak znamy grono pseudo "rolników", którzy nawet nie wiedzą gdzie jest dokładnie ich pole, a co dopiero wspomnieć o ciężkiej doli na roli. I tu powinna być wnikliwa kontrola: komu tak naprawdę się należy emerytura!