Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji, mogą liczyć na specjalną pomoc państwa. W pierwszej kolejności będzie ona przyznawana seniorom, który ukończyli 85 lat. Do tej pory było to 70 lat

Czy kombatant ma pierwszeństwo w przyznaniu pomocy

Emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, który brał udział w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii, posiada uprawnienia kombatanckie. Jego stan zdrowia jest na tyle zły, że potrzebuje całodobowej opieki. Ponieważ mieszka sam i nie ma kto się nim opiekować, złożył wniosek o przyznanie mu miejsca w domu opieki społecznej. Czy ma pierwszeństwo w przyznaniu miejsca?
Kombatanci i inne osoby uprawnione korzystają z pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej w miejscu zamieszkania, w uzyskaniu miejsc w domach pomocy społecznej, w szczególności w domach przeznaczonych dla kombatantów.
Podstawa prawna
Art. 18 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 400).

Czy wysokość przychodów ma wpływ na wsparcie

Stan zdrowia represjonowanego spowodował, że musi kupić sprzęt rehabilitacyjny oraz dodatkowo opłacić pomoc pielęgniarki. Osoba ta otrzymuje bowiem bardzo niską emeryturę. Czy taka osoba ma prawo do wsparcia?
Uprawnionym do przyznania pomocy jest kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który dokonuje podziału środków na pomoc pieniężną. Przy czym taka forma wsparcia jest zadaniem zleconym gminie. Pomoc tę przyznaje i udziela jej kierownik ośrodka pomocy społecznej działający z upoważnienia rady gminy. W przypadkach osób pobierających rentę inwalidy wojennego wsparcie przyznają i udzielają Związek Inwalidów Wojennych RP i Związek Ociemniałych Żołnierzy RP. Nowe rozwiązania uchwalone przez Sejm zakładają jednak uzależnienie przyznawania pomocy od osiąganego dochodu. W przypadku osoby samotnie gospodarującej kwota ta nie przekracza 220 proc. kwoty najniższej emerytury. W przypadku większej rodziny, to dochód takiej osoby nie może przekraczać 150 proc. najniższej emerytury. Z kolei dochód osoby samotnie gospodarującej pobierającej rentę inwalidy wojennego lub wojskowego nie może przekraczać 300 proc. najniższej emerytury.
Wsparcie finansowe na zakup sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego życie może być przyznawane, gdy dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 300 proc. najniższej emerytury. Takie wsparcie przy takim dochodzie może być jednak wypłacone wyłącznie osobom całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 14 ustawy 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalenie).
Art. 85 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 z późn. zm.).

Czy pieniądze można przeznaczyć na remont

Uprawnienia kombatanckie posiada uczestnik walk o Berlin. Obrażenia odniesione w czasie walki spowodowały, że jest zmuszony poruszać się na wózku inwalidzkim. W mieszkaniu jest to bardzo utrudnione. Dlatego chce przeprowadzić remont lokalu. Koszt takiego dostosowania mieszkania jest zbyt dużym obciążeniem dla zainteresowanego. Czy trudna sytuacja finansowa jest wystarczającym powodem, żeby otrzymać pomoc finansową?
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznaje osobom uprawnionym wsparcie finansowe w przypadku trudnej sytuacji materialnej. W przypadku zdarzeń losowych taka pomoc jest przyznawana zarówno kombatantom, jak i osobom represjonowanym. Pieniądze takie mogą być przeznaczone na dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzajów inwalidztwa oraz opłacanie pomocy pielęgniarskiej.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 13 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych orz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalenie).

Czy świadczenie może być jednorazowe

Osoba represjonowana ma problemy ze zdrowiem. Każdego dnia musi mieć zmieniane opatrunki. Dodatkowo musi korzystać z pomocy rehabilitanta. Problemem jest jednak dodarcie do miejscowości, gdzie takie zabiegi może mieć przeprowadzane. Czy osoba uprawniona może wystąpić o pomoc okresową na opłacenie dodatkowych wydatków?
Kombatanci oraz osoby represjonowane mogą otrzymać wsparcie w formie jednorazowej pomocy. Taka możliwość występuje w przypadku, kiedy sytuacja osoby uprawnionej jest szczególnie trudna. Ustawodawca określił, że w takim przypadku osoba uprawniona otrzyma wsparcie w wysokości do 150 proc. najniższej emerytury. Taka sama kwota może być wypłacona także w przypadku zdarzeń losowych. Możliwe jest także częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych uławiających pracę i życie. W takim przypadku wysokość wsparcia nie będzie przekraczać 300 proc. najniższej emerytury.
Osoby uprawnione mają także prawo do pomocy okresowej do wysokości 100 proc. najniższej emerytury. Pieniądze te mogą być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb bytowych i ochronę zdrowia w przypadku długotrwałej pomocy powodującej wzrost kosztów utrzymania. Dodatkowo pieniądze te mogą być wydane na zakup środków opatrunkowych oraz na opłacenie przejazdów na rehabilitację. Pomoc do wysokości najniższej emerytury może być także wydana na opłacenie dodatkowych usług pielęgnacyjnych ze względu na wiek i stan zdrowia. Ociemniali kombatanci będący inwalidami wojennymi takie środki mogą przeznaczyć na opłacenie lektora. Pomoc okresowa może być przyznawana do czasu ustania przyczyn, które stanowiły podstawę do jej przyznania. Nie dłużej jednak niż do końca terminu określonego w decyzji przyznającej pomoc.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 14 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalenie).
Art. 85 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 z późn. zm.).

Czy 70-latek dostanie wsparcie bez kolejki

Urodzony w 1944 roku ubezpieczony został odebrany swoim rodzicom w celu przymusowego wynarodowienia. Na tej podstawie osoba ta uzyskała uprawnienia osoby represjonowanej w okresie w wojennym i powojennym. Czy po zmianie przepisów taka osoba uprawniona otrzyma pomoc w pierwszej kolejności?
Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów pierwszeństwo w przyznawaniu pomocy mają osoby, które przekroczyły 70. rok życia. Po zmianach pierwszeństwo będą mieć te, które ukończyły 85 lat. W praktyce to oznacza, że taka forma wsparcia będzie przyznawana w pierwszej kolejności osobom, które urodziły się w 1929 roku. Przepisy te zaczną obowiązywać w ciągu 30 dni od publikacji.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 13 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalenie).

Czy wdowa pozostanie bez świadczeń

Wdowa po kombatancie wystąpiła do Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o wsparcie przy zakupie wózka inwalidzkiego. Swoją prośbę uzasadniła tym, że po śmierci męża ma problemy finansowe. Czy państwo odmówi jej pomocy ze względu na to, że sama nie walczyła o wolność Polski?
Prawo do takiej formy wsparcia mają wdowy i wdowcy po osobach uprawnionych. Przy czym takie wsparcie jest przyznawane wyłącznie osobom, które mają już prawo do emerytury lub renty. O taką pomoc mogą się także ubiegać inwalidzi oraz osoby pobierające uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 13 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalenie).

Czy niezbędny jest wniosek dla uzyskania pomocy

Kombatant w przeszłości otrzymał pomoc z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Teraz jego sytuacja materialna się pogorszyła ze względu na rosnące koszty leczenia. Czy taka osoba musi raz jeszcze składać wniosek w sprawie nowej pomocy?
Pomoc pieniężna może być przyznana wyłącznie na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek w sprawie przyznania pomocy może także złożyć wdowa lub wdowiec osób uprawnionych pod warunkiem, że mają już prawo do renty lub emerytury. Należy go złożyć w ośrodku pomocy społecznej działającej w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o wsparcie. Tylko w przypadku osób pobierających rentę inwalidy wojennego wniosek jest składany do Związku Inwalidów Wojennych RP.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 14 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalenie).

Czy kombatant będzie mógł kupić tańszy bilet

Osoba z uprawnieniami kombatanckimi dwa razy w roku jeździ na święta do swoich dzieci mieszkających na drugim końcu Polski. Czy może kupić tańszy bilet na pociąg?
Kombatanci oraz osoby represjonowane będą mogli korzystać z większych ulg na zakup biletów. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zniżka taka wynosi 37 proc. w przypadku podróży koleją. Po wejściu w życie nowych rozwiązań wysokość ulgi wzrośnie do 51 proc. ceny jednorazowego biletu. Dotyczy to kosztu przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego. Osoby uprawnione będą mogły korzystać z tańszych biletów w czasie podróży w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych i autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej. Taka sama będzie ulga w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 15 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (czeka na ostateczne uchwalnieni).