statystyki

Deklaracja prezesa Trubunału Konstytucyjnego: Wyrok w sprawie OFE bez zbędnej zwłoki

07.02.2014, 14:27; Aktualizacja: 07.02.2014, 14:36

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w systemie emerytalnym ma być wydany bez zbędnej zwłoki. Taką deklarację złożył prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. Jednocześnie zwrócił się do premiera z wnioskiem o informację, jakie koszty poniósłby budżet państwa w przypadku niezgodności wprowadzonych przepisów z ustawą zasadniczą.

reklama


reklama


Premier Donald Tusk mówił dzisiaj na konferencji prasowej, że Trybunał otrzyma bardzo szczegółową symulację. Po raz kolejny wyraził przekonanie, że ustawa jest zgodna z Konstytucją. Dodał jednak, że rząd oczywiście symuluje sytuację, w której werdykt byłby inny. Zaznaczył, że sam wzrost kosztów obsługi zadłużenia zagranicznego wyniósłby około 8 miliardów złotych. Ta reforma była niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego i jej cofnięcie byłoby dramatycznie złe dla interesów finansów publicznych i państwa.

Wcześniej minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz podkreślał, że dbanie o ubezpieczonych i o finanse państwa to obowiązek konstytucyjny każdego rządu. Trzeba o budżet dbać, gdyż stan finansów publicznych ma wpływ na obecny i przyszły system emerytalny.

Zarówno premier Donald Tusk jak i minister pracy podkreślali, że zmiany w OFE zostały bardzo starannie sprawdzone pod względem zgodności z prawem i że są spokojni o wyrok Trybunału w tej sprawie.

Wniosek o sprawdzenie zgodności zmian w OFE z ustawą zasadniczą wniósł do Trybunału w trybie następczym prezydent Bronisław Komorowski. W szczególności chodzi o zbadanie: zakazu inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa, nakazu inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje, zakazu reklamy OFE i kary za jej naruszenie. Jak podała Kancelaria Prezydenta Bronisław Komorowski, zaskarżył poszczególne regulacje ustawy ze względu na wątpliwości co do ich zgodności z konstytucyjnymi zasadami: zaufania do państwa i stanowionego prawa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony interesów w toku, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Na wyznaczenie terminu rozprawy w Trybunale zwykle czeka się miesiącami. W przypadku ważnych spraw Trybunał może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku.
Ustawa, która weszła w życie 1 lutego tego roku przewiduje, że przyszli emeryci będą mieli wybór czy chcą, by ich składki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS-u. Z OFE do ZUS-u przeniesione już zostały obligacje skarbu państwa. W te papiery bowiem oraz w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa OFE nie mogą już inwestować.

reklama


Źródło:IAR

Polecane

reklama

  • rencist(2014-02-07 18:42) Odpowiedz 00

    będzie jak z waloryzacją kwotową, zrobią w/g Platformy Oszustów tzn Tuska

  • Olek(2014-02-07 17:54) Odpowiedz 00

    "Jednocześnie zwrócił się do premiera z wnioskiem o informację, jakie koszty poniósłby budżet państwa w przypadku niezgodności wprowadzonych przepisów z ustawą zasadniczą."
    A mnie się wydawało, że TK wydaje swój werdykt, bez względu na koszty jakie poniósłby budżet państwa. Czym zatem kierują się sędziowie?

  • xyz(2014-02-10 14:14) Odpowiedz 00

    Nie mam cienia wątpliwości jak zachowa się Pan Rzepliński i jemu podobni. Już w sprawie pseudowaloryzacji emerytur w 2012 r uznali za zgodny z konstytucją oszukańczy wybieg Tuska i jego popleczników. Tym samym dzięki takim ludziom , dla mnie nasza konstytucja ma wartość papieru na którym została wydrukowana. Politycy wszelkiej maści nie szanują zasad konstytucyjnych , nagminnie je łamią. Jak to jest , że ogół jest przekonany o niekonstytucyjności jakieś wprowadzanego prawa a TK jakimś pokrętnymi uzasadnienieniami ( nie zrozumiałymi dla zwykłych ludzi ) stara się nas przekonać że wszystko jest o key ? Nawet we własnym gronie , wielu sędziów TK - tych uczciwych zgłasza zdania odrębne ( jasne i dla ogółu zrozumiałe ) do decyzji zaskakujących i akceptujących łamanie prawa i wyrządzanie krzywdy wybranym grupom obywateli. Nie mam krzty zaufania do pana Rzeplińskiego , dla mnie to koniunkturalista dbający o własne konfitury - który w moim przekonaniu szuka sposobu aby przypodobać się Panu Tuskowi.

  • BFS(2014-02-07 22:05) Odpowiedz 00

    Jest jeszcze myk, który się nośnie nazywa "interes społeczny".
    I nawet jeśliby cała ustawa o grabieży OFE była niezgodna z konstytucją, to TK zasłoni się ochroną "interesu społecznego" i nie nakaże zwrotu środków, jednocześnie legalizując kradzież w imieniu wyższych celów...

  • xxx(2015-04-02 14:18) Odpowiedz 00

    Ale Jaja - bez zbędnej zwłoki .Robią sobie żarty z ludzi . Rzepliński jaki jest każdy widzi .Dzień bez wazeliny wobec władzy - dzień stracony , stare wpojone za komuny zasady widoczne jak na dłoni.
    Kompromitacja państwa , władza bezkarnie kłamie , oszukuje i krzywdzi zwykłych obywateli . A prezydent Komorowski jest dumny z takiej sytuacji , o czym wszem i wokół głosi.

  • hihi(2014-02-10 22:19) Odpowiedz 00

    Deklaracja prezesa Trubunału Konstytucyjnego: Wyrok w sprawie OFE bez zbędnej zwłoki
    ...ale to już było...
    i nie wróci więcej...trala la...

  • Tuskoebus(2014-02-07 15:15) Odpowiedz 00

    Wyliczyłem do Trybunału Konstytucyjnego , że na moich uprzywilejowanych musi robić reszta Narodu do wieku 67 lat.

  • Czy kraj jest powiazany ze strukturą Sycylii??(2014-02-07 15:10) Odpowiedz 00

    OFE FUNKCJONUJĄ JUŻ PRZESZŁO /minęło 01.01.2014/ 15 LAT A W NICH PONAD 16MLN OSÓB I NIKOGO NIE INTERESUJE LOS TYCH LUDZI; ani RPO, ani NIK, rządu, ani ZUS-u, ani ABW,...???

    KTO JEST ZŁODZIEJEM, A KTO OKRADANYM I W JAKIEJ SKALI??? - CZY LOS SIĘ ODWRÓCI???

  • pomyłka autora(2014-02-10 09:38) Odpowiedz 00

    Nie Trybunału Konstytucyjnego a od momentu orzeczenia takiego tworu jak "waloryzacja kwotowa" za zgodny z konstytucja mamy do czynienia z trybunałem dyspozycyjno-incydentalnym którego kierownikiem jest niejaki Rzepliński

  • Jeśli pan Prezes...(2014-02-08 14:07) Odpowiedz 00

    ...kieruje się kosztami budżetowymi przy wydawaniu orzeczeń stricte konstytucyjnych, to tylko pogratulować dobrego samopoczucia i dalszej owocnej pracy dla rządu a nie dla zgodności prawa z Konstytucją.

  • indeks(2014-02-07 14:55) Odpowiedz 00

    jaki tam trybunal stanupoprosto to jest zenada ze utrzymuje sie paru darmozjadow,ktorzi tak zrobia jak im rudy kaze,mam podac przyklady z orzecznictwa trybunalu chyba nie bo wszyscy je znaja obciach z tego tk...

  • jutro(2014-02-07 14:47) Odpowiedz 00

    Bez zbędnej zwłoki, czyli dla TK to jest w terminie 18 miesięcy. Superszybko!!!

  • Hanys(2014-02-07 17:37) Odpowiedz 00

    Bolek zadecydował już. Pewniak!

  • zefir(2014-02-08 09:15) Odpowiedz 00

    Pan prezes Trybunału już raz,przy okazji waloryzacji kwotowej uzasadniał orzeczenie wielką troską o budżet i finanse publiczne.Mówił o tym stanowczo i ze swoistym przekonaniem.Rzecz w tym,że tamta sprawa nie miała żadnego wpływu na budzet i finanse publiczne,była wobec nich zupełnie neutralna.Wtedy straciłem resztki zaufania do pana Rzeplińskiego.Ten Trybunał to czysta polityka ,a nie stanowienie o zgodności prawa z Konstytucją RP.