statystyki

Wybór między ZUS i OFE nie ma znaczenia

autor: Grzegorz Osiecki09.12.2013, 06:54; Aktualizacja: 09.12.2013, 08:20

Dokładnie między 75 zł a nieco ponad 400 zł. Mniej więcej o tyle możemy pomnożyć naszą składkę, którą w ciągu dwóch lat wyślemy do OFE lub ZUS. Tym samym dylemat, czy zostać w OFE, czy w ZUS, który po piątkowych decyzjach Sejmu ma wielu Polaków, jest bez większej wagi.

reklama


reklama


Postanowiliśmy sprawdzić, jaką sumę w ciągu najbliższych dwóch lat można będzie odłożyć z tej części składki, którą możemy dysponować między OFE a ZUS i ile na tym można zarobić. To termin nieprzypadkowy. W 2016 r. pojawi się kolejne okienko, w którym będziemy mogli zmienić decyzję dotyczącą wysyłania składki do OFE lub ZUS podjętą między kwietniem a lipcem 2014 r. Nasze wyliczenie pokazuje, że choć cała operacja przyniesie duże korzyści finansom publicznym, to dla ubezpieczonych wielkiej różnicy nie ma.

Jest tak po pierwsze z powodu sum, o których możemy decydować. Nasz wybór dotyczy 2,92 proc. z 19,52 proc. składki odprowadzanej na ubezpieczenie emerytalne, czyli 15 proc. Jak to wygląda w liczbach? Ci zarabiający minimalne wynagrodzenie (w przyszłym roku ma wynieść 1680 zł) zdecydują, gdzie trafi od nich niepełne 600 zł. W kolejnym roku byłoby to około 650 zł, czyli łącznie w ciągu dwóch lat będzie to około 1250 zł. Zarabiający najwięcej mogą odłożyć pięć razy tyle. Bowiem gdy ich pensja przekroczy próg trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, przestają płacić składkę emerytalną. Posługując się prognozami z ustawy budżetowej, wyliczyliśmy, że w pierwszym roku będzie to 3370 zł, a w drugim 3540 zł, czyli łącznie 6900 zł. Dla porównania cała składka takiej osoby kierowana w tym czasie do I i II filaru wyniesie 46 tys. zł, a dla pensji minimalnej nieco ponad 8 tys. zł.

Po tym wyliczeniu widać, jakiej kwoty dotyczy nasza decyzja w związku z wyborem między OFE a ZUS. Teraz pytanie, ile można zarobić?

Dosyć dokładnie można przewidzieć, ile zarobimy w ZUS. Subkonto, na które wędruje nasza składka, waloryzowane jest wskaźnikiem średniego wzrostu nominalnego PKB z pięciu ostatnich lat. W tym roku wskaźnik wyniósł 6,23 proc., ale w kolejnych latach będzie niższy, bo nie będzie już brany od uwagę 2008 r., w którym były zarówno wysoki wzrost, jak i wyższa niż obecnie inflacja (oba te wskaźniki składają się na nominalny PKB). Co oznacza, że waloryzacja wyniesie w okolicach 6 proc. W przypadku składki od minimalnego wynagrodzenia oznacza to, że w pierwszym roku składka w ZUS dałaby około 36 zł, w drugim nieco wyższą kwotę. Łącznie pod dwóch latach mielibyśmy zapisane na koncie około 1375 zł. Z kolei dla najwyżej zarabiających zysk w pierwszym roku wyniósłby 202 zł. Łącznie po dwóch latach ich składka urosłaby do 7322 zł.

Trudniej jest przeprowadzić takie wyliczenia w stosunku do OFE z uwagi na wiele zmiennych. Nie wiadomo, jak będzie docelowo wyglądał portfel i jak zachowają się OFE po wprowadzanych zmianach. Zależy to także od sytuacji na rynkach międzynarodowych i od sposobu zakończenia przez Fed polityki luzowania ilościowego. Zdaniem Rolanda Paszkiewicza z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, te niepewności powodują, że WIG na koniec przyszłego roku może mieć nawet niższy poziom niż na początku 2014 r., ale w kolejnych latach powinien rosnąć w tempie 8–9 proc. rocznie. Przyjęliśmy, że oszczędności w OFE dadzą w ciągu dwóch lat po 8 proc. rocznie. Dodatkowo od składki kierowanej do OFE należy odliczyć 1,75 proc. opłaty. Efekt końcowy niemal jak przy składce kierowanej do ZUS. Zysk przy składce od minimalnego wynagrodzenia to 36 zł w pierwszym roku, suma po dwóch latach to 1338 zł. Z kolei przy najwyższych zarobkach w pierwszym roku z wpłaconej składki 3370 zł pomnoży nam do 3576 zł, a jeśli dodamy do tego składkę z kolejnego roku i stopa zwrotu nadal wyniesie 8 proc., to na finiszu z włożonych 6900 zł dostaniemy 7338 zł.

Różnice mogą być niewielkie. Z tego punktu widzenia większy wpływ na emeryturę może mieć los aktywów, które pozostały w OFE.

Zmiany w funduszach

3 lutego 2014 r. 51,5 proc. aktywów trafi z OFE do ZUS. W większości mają to być obligacje skarbowe. Następnie zostaną umorzone, przez co dług publiczny spadnie o 9 pkt proc. PKB. Wartość przeniesionych aktywów z konta każdego ubezpieczonego w OFE ma zostać zapisana na jego subkoncie w ZUS. Wycena ma zostać dokonana według stanu z 31 stycznia 2014 r. Od kwietnia do końca lipca każdy ubezpieczony będzie mógł wybrać, czy jego składka będzie wysłana do ZUS, czy do OFE. Ustawa wprowadza domyślność w ZUS. Oznacza to, że wszyscy, którzy nie zadeklarują, że chcą być w OFE, trafią do ZUS. Chcący trafić do OFE muszą wypełnić specjalne oświadczenie. Pozwala ono pozostać w dotychczasowym funduszu lub wybrać któryś z pozostałych. Oświadczenie będzie dostępne w oddziałach ZUS i na internetowych stronach ZUS, KNF oraz resortów pracy i finansów. Składa się je w ZUS osobiście, listem poleconym, można także wysłać drogą internetową przez zaufany profil publiczny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • "Pomnożymy Składkę".......(2013-12-09 07:52) Odpowiedz 00

    OFE jako "fundusz Kapitałowy" ...juz mnożył oddając kasę Państwu.

    Zaś ZUS siedzi w długach i ze Skarbu Państwa ciągnie gotówkę aż furczy.

    Więc nie ma co bajać o mnożeniu składek - albowiem i w OFE i ZUS te składki to wirtualne pieniądze...tyle że za realne składki w gotówce.

  • ano(2013-12-09 14:31) Odpowiedz 00

    A kto będzie spłacał dług wygenerowany przez ofe w wys. ok. 260 mld pln ? Czy wszyscy czy też tylko uczestnicy ofe ? Szkoda że autor zajęty wróżeniem z fusów nie odniósł się do tego zagadnienia.

  • Ja(2014-02-03 19:15) Odpowiedz 00

    Teraz mam pytanie jeśli państwo tak dba o obywateli i przenosi kapitał z OFE do ZUS to co to znaczy dla szarego obywatela ?
    Oznacza to tylko tyle że obywatel staje się darczyńcą dla Państwa
    ponieważ jakaś połowa nie dożyje do emerytury następne 20-30% pobierze ją 6 miesięcy do roku a co z resztą wkładu na emeryturę?
    poza tym jeśli Pan Kowalski pracował 30 lat odprowadzając składki do ZUS
    i ,,nagle'' zachorował po 6 latach umiera wykończony chorobą i...
    ...i nic ,i nic mu się mu nie należy nawet głupi zasiłek pogrzebowy
    dlaczego? a no dlatego że nie odprowadzał składek do ZUS w ostatnich
    5 latach, a tamte trzydzieści lat nikogo nie interesuje więc kogo interesuje nasza emerytura ?-
    -tylko nas choć połowa jej nie zobaczy więc co za różnica ZUS czy OFE?

  • fiiil(2014-01-11 21:42) Odpowiedz 00

    lepsze 1200zl emerutury z ZUSu niz 346zl z funduszu emerytalnego

  • matka teressa(2014-01-05 20:32) Odpowiedz 00

    gwiazdki znaczyly oddalac sie...

  • Panie lobbysto Rolandzie P.(2013-12-09 20:33) Odpowiedz 00

    nie ładnie tak ślizgać się nie podając całej prawdy, OFE biorą oprócz 1,75% prowizji, biorą oddzielnie jeszcze opłatę za zarządzanie od wartości kapitału i opłatę dodatkową, oraz generują długi;
    - żeby ZUS dał pieniądze do OFE musi je pożyczyć - za to się płaci odsetki,
    - obligacje wzięte i umorzone z OFE, to tylko część długu jaki wygenerowały OFE, reszta dalej jest do spłaty i aktywa OFE dalej są mniejsze od długu jaki spowodowały OFE. Mówienie o jakimkolwiek zysku /oszczędnościach/ jest oszustwem - ludzie wychodzący z OFE będą mieć większe długi niż te tzw"aktywa"
    TWÓRCY OFE POWINNI ODPOWIEDZIEĆ PRZED OBLICZEM SĄDU MATERIALNIE, ZA MALWERSACJE FINANSOWE I OKRADZENIE WŁASNEGO NARODU.

  • UJ Krakow(2013-12-09 16:52) Odpowiedz 00

    Rzetelne media powiedza ci prawde bez cenzury: np: TELEWIZJAREPUBLIKA,
    TV-TRWAM, RADIOMARYJA, NIEZALEZNA ,SOLIDARNI2010,
    Przekonaj sie teraz,wejdz I przekazuj Polakom

  • Nie chce mi się nawet czytać tych bredni(2013-12-09 16:28) Odpowiedz 00

    Drogi Panie, nie chodzi tylko o wysokość świadczeń ale wiarygodność tego kto składa obietnice. ZUS jest na równi pochyłej i ma niewielką wiarygodność, a OFE są wierzycielem naszego państwa na takiej samej zasadzie jak zagraniczni inwestorzy itp. Nie tak łatwo będzie nie zapłacić OFE w tej sytuacji, bo oznaczałoby to bankructwo kraju. A OFE otrzymawszy te pieniądze wypłacą emerytury.

    Sądzę, tak samo zresztą jak wiele osób które znam, że rząd i ZUS bardzo łatwo będą mogli wymigać się od tzw. "obietnic" emerytalnych, tak samo jak wymigują się od powrotu do stawki VAT 22%, realizacji swoich obietnic 3x15% i trzymania się w ustawowych limitach długu... Jak rząd mówi, że wypłaci coś obywatelom to długoterminowo nic nie znaczy.

    Co innego zadłużenie wobec inwestorów - to jest dość wiarygodne. Inwestorzy nie dadzą się tak łatwo oskubać jak podatnik

  • Gość(2013-12-09 15:54) Odpowiedz 00

    Chcę zostać w OFE, ale nie chcę, żeby OFE inwestowało ponad 50 % w akcje. Który fundusz mi to zapewni?

  • do 9(2013-12-09 14:50) Odpowiedz 00

    OFE nie wygenerowało długu, tylko Rząd emitując obligacje - za kredyt odpowiada ten, co go bierze a nie ten co mu pożycza pieniądze. Na marginesie to OFE miały ustawowy obowiązek lokowania części pieniędzy w obligacjach ...

  • Zabłocki(2013-12-09 14:42) Odpowiedz 00

    Jakoś na Węgrzech dali wybór albo do ich ZUS-U albo do Funduszu i 95% przeszło do tam do ZUS-u Węgierskiego , oczywiście każdy może sobie tu pisać jak chce i przynajmniej nie będzie mógł mieć pretensji za swój wybór. Najwyżej wyjdzie jak Zabłocki na mydle.

  • Znawca(2013-12-09 14:04) Odpowiedz 00

    OFE to nie jest wszystko.
    Bo większość Narodu nie będzie robiła do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa.

  • antyOFE(2013-12-09 09:34) Odpowiedz 00

    Już ruszyła (zapewne droga...) kampania reklamowa pod hasłem: "Zostaję w OFE!", co oznacza, że... zostać w OFE sie raczej nie opłaca! Natomiast wystraszyli się przwdziwi beneficjenci OFE, którzy z systemu wyciagnęli ogromne pieniądze.

  • Zmęczony(2013-12-09 13:08) Odpowiedz 00

    Ja na emeryturę pójdę w 2040, nie sądzę by do tego czasu przetrwały OFE a ZUS - nie mama pojęcia, co z tą ubezpieczalnią się stanie. Nie zadeklaruję jednak przystąpienia do OFE, bo mimo wszystko, jeśli moją kasę ma przeżreć prywaciarz to już wolę żeby przeżarło ją Państwo.

  • Jedno jest nieciekawe...(2013-12-09 12:31) Odpowiedz 00

    Że dobre rzeczy wprowadza się całymi latami...a zwykle wcale.

    A OFE czy wiek emerytalny zmienia sie dosłownie w 5 minut... i argumentując w obu przypadkach iż odbyły sie konsultacje społeczne które były zwykłym oświadczeniem iż zmieniamy czy sie tam komu podoba czy nie.

  • Minc(2013-12-09 12:25) Odpowiedz 00

    Jak OFE tak dobre to tylko wpisać DOBROWOLNE i po głupich dyskusjach.

  • jaro(2013-12-10 09:09) Odpowiedz 00

    NIEUDOLNY RZĄD PO/PSL TONIE !!! LUDZIE PRACY, POLSKA I POLACY MAJĄ DOŚĆ !!! DOŚĆ OSZUSTW, PIARU, CHAMSTWA, GBURSTWA, AFER, KOLESI, BIEDY, PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, BRAKU PRACY ITD. KOLEŻANKI/KOLEDZY CZAS ZABIERAĆ ZABAWKI I SPIER... NA INNĄ PIASKOWNICĘ.

  • do 17(2013-12-10 09:02) Odpowiedz 00

    Wcale nie - OFE kpiło obligacje z wolnego rynku, dostępne dla wszystkich. Jeśli nie kupiły by ich fundusze, kupił by je kto inny. Poza tym żadne OFE nie przystawiło Rostowskiemu pistoletu do głowy i kazało emitować obligacji.

  • sdsdsd(2013-12-09 11:07) Odpowiedz 00

    OFE to prywatne firmy nigdy nie słyszałem aby przedsiębiorca dbał o pracownika dba tylko o swój interes. ZUS = pieniądze z budżetu co z tego, że mają fikcyjny papierowy dług. TU dupa i tu.

  • ano(2013-12-10 07:50) Odpowiedz 00

    Do 11: W ekonomii należałoby patrzeć na efekt końcowy, nawet rozpatrując poszczególne ogniwka całego łańcucha zdarzeń gospodarczych. A w tym przypadku efektem końcowym jest dług wygenerowany przez ofe i tego faktu nie zmieni żadna erystyka.