Jak ZUS przelicza wcześniejszą emeryturę na kapitałową

autor: Bożena Wiktorowska24.09.2013, 06:58; Aktualizacja: 24.09.2013, 08:33

ZUS przeliczy wcześniejszą emeryturę na kapitałową tylko wówczas, gdy jej nowa wysokość będzie wyższa od uzyskiwanej dotychczas.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • tez emeryt(2014-04-23 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    Uwazam ze rocznik 1953 powinien dochodzic sprawiedliwosci w Sztrasburgu.Z tego co jest mi wiadome,to wczesniejsi emeryci,emerytki zostali w bezczelny sposób przez rzad oszukani a wrecz okradzeni.Zasada jest jedna i niepodwazalna,prawo nie moze działac wstecz,tak jak to nasz wspaniały rzad uczynił.Nie zdziwcie sie jak oszukani emeryci nie zagłosuja na Was,kombinatorzy.

    Odpowiedz
  • daniela(2013-10-18 10:39) Zgłoś naruszenie 10

    Żeby stwierdzić .że emerytura kapitałowa jest niższa czy wyższa - to chyba trzeba ją przeliczć ,ale ZUS ŚWIĘTA KROWA wie wszystko najlepiej ,a może dziennikarz żle sformułował swoje wywody i w dodatku płatne !!!

    Odpowiedz
  • wcześniak(2013-10-17 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    wcześniejszym emerytką pracującym/ 1953/ pobierano składki na ubezpieczenie zdrowotne podwójnie
    pobierano składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno rentowe
    a teraz chce sie im zabrać jeszcze wypłacone świadczenia to jest jakieś nie
    porozumienie czy ktoś to umie zrozumieć.???

    Odpowiedz
  • JANEK(2013-10-03 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie! ile miesięcy ma kwartał, Bo według naszego wodza premiera RP kwartał to 4- miesiące a według ZUS to 3-miesiące, mnie uczono że 3 miesiące KTO MA RACJE!!!

    Odpowiedz
  • olga(2013-10-01 16:39) Zgłoś naruszenie 10

    Emerytka rocznik 1953 : oddajcie nam nasze pieniądze !!! I tak je wyrwiemy Wam . Prawo działa wstecz !!!

    Odpowiedz
  • XYZ(2013-09-29 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    Polityka bydlaków z pod znaku SOLIDARNOŚCI dokonała zamachu na rocznik 50 i jego nabyte prawa emerytalne wprowadzając 45 - 52 letni staż pracy, defraudując środki z prywatyzacji na ich emerytury, czyniąc aktualny napis na bramie Oświęcimskiej.

    Odpowiedz
  • Społeczny Inspektor Pracy(2013-09-25 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Całe Polskie społeczeństwo słyszało jak Donald Tusk oświadczył publicznie ,że emerytur mundurowym nie może zmienić w trakcie zatrudniania "gdyż tak się nie godzi,gdyż tak jest nie fer i zmiany mogą dotyczyć tylko nowo przyjętych do służby"-och jaki ON "szlachetny ,"odważny ,wrażliwy Premier".

    ---A co ten POlityczny Oszust ustawą o emeryturach POdmostowych zrobił PRACUJĄCYM zatrudnionym w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy bez względu na Ich staż pracy ,bez względu na Staż pracy także w czasie ponad ustawowym ??

    Co ten "Odważny" Premier zamierza teraz zrobić z tak długotrwale zatrudnionymi? którym lekarz nie daje dopuszczenia do pracy ze względu na Ich stan zdrowia !!
    Czyżby Donald Tusk Premier RP zamierzał uruchomić PO konsultaci z lekarzem Mengele KREMATORIA w Oświęcimiu dla tak spracowanych i Oszukanych osób.???Zaiste Odważny z Niego Premier.

    Mis Fedak odpisuje wszystkim ,że za prace w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy należy skarżyć pracodawców --tylko jak -- TY niedouczona Kobieto skoro przedawnienie w Kodeksie pracy upływa po 3 latach a temat dotyczy dekat lat 80:90 i 2000?
    Przecież właśnie dlatego Ustawa o emeryturach pomostowych w starym brzmieniu takie wykorzystywanie w przeszłości tak zatrudnionych kompensowała.

    Donaldze Tusku i rządzie POlitycznych Oszustów ---Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- \
    -- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co Twój Rząd zamierza z Nimi zrobić - ???

    zamierza uruchomić krematoria?-

    Odpowiedz
  • ROCZNIK 1953(2013-09-25 06:47) Zgłoś naruszenie 00

    I na dodatek ZUS odejmuje nam "nowym" emerytkom z 1953 r. ,ktore cudem znalazly sie zamiast w STAREJ USTAWIE EMERYTALNEJ TO W NOWEJ-ustawa u nich dziala wstecz przeliczajac nas na emeryture powszechna odejmuja nam po raz drugi/ bo przeciez wczesniejsza otrzymywalysmy netto/podatek dochodowy od osob fizycznych i na ubezpieczenie zdrowotne od kapitalu poczatkowego.COTO DLA NICH KRZYWDZA NAS POTROJNIE ;1/PRZEDLUZAJAC NAM WIEK EMERYTALNY,2/USTAWA DZIALA WSTECH I WRZUCILU NAS DO NOWEJ USTAWY EMERYTALNEJ,3/POTRACAJA NAM BEZPRAWNIE PRZYSLUGUJACEGO NAM PRZYWILEJU WCZESNIEJSZE EMERYTURY Z KAPITALU POCZATKOWEGO,3/PO RAZ SRUGI POTRACAJA NNA UBEZPIECZENIE SPOLECZNE I PODATEK OD OSOB FIZYCZNYCH.PYTAM SIE KTO ZATRUDNIA TYCH LUDZI W ZUSIE !!!CZY TO SA OGRANICZENI LUDZIE !!!CZY ZUS NIE WIDZI TYCH BLĘDOW I NIE POWINIEN ZGLASZC !!!I TAK BEDZIE MUSIAL ODDAC NAM TE PIENIADZE Z ODSETKAMI!!!WYRWIEMY ZLODZIEJOM Z GARDLA!!!

    Odpowiedz
  • inka(2013-09-24 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    re obywatel a co konkretnie,bo własnie mam przeliczyć

    Odpowiedz
  • HB(2013-09-24 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytka rocznk 1953-w Polsce prawo dziala WSTECZ!!! Robia co chca!!!

    Odpowiedz
  • AAA jaką szkodę wyrządzili mężczyznom 1949-1953r.(2013-09-24 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    pozbawiając ich całkowicie wcześniejszej emerytury,wprowadzając osiągnięcie wieku 60 lat do końca 2008r.co było to fizycznie niewykonalne.według równości kobiet i mężczyzn,mężczyznom należał się 5-letni okres przejściowy jak rolnikom...dyskryminacja mężczyzn 1949-1953r.w ustawie FUS art.46 w zw.z art.29.Brak poszanowania praw w zabezpieczeniach społecznych.

    Odpowiedz
  • obwatel(2013-09-24 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    A co rząd zrobił z kobietami na wcześniejszych emeryturachz rocznika 1953? To dyskryminacja, łamanie konstytucji - nałożyli nowe prawo na stare i JEST GALIMATIAS ze olbrzymią szkodą dla tych kobiet...

    Odpowiedz
  • wjw(2013-09-24 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ale odwrotnie to już nie przeliczy bo pokrętne przepisy zabraniają.

    Odpowiedz
  • mysz(2013-09-24 10:20) Zgłoś naruszenie 10

    ZUS interpretuje po swojemu, wszystko co to tylko może, lekceważąc przy tym nie tylko ciemnych staruchów ale i Sądy. Sędziowie praktycznie wszystkich Sądów Rejonowych to dla niego, uprzedzeni nie znający swego zawodu amatorzy. Prawie zawsze wyrok Sądu I instancji na niekorzyść, jest dla ZUS-u niewiarygodny i zaskarża go wyżej. Odpowiedzi ZUS-u na pozew emeryta, lub na pytania Sądu, są zawsze typu : bo my jesteśmy ZUS to mamy rację, bez wysilania się na jakąkolwiek merytoryczność. Totalne chamstwo . Czy nie ma w tym kraju mocnych, którzy ukróciliby panoszących się za nasze pieniądze bezczelnych, pozbawionych wiedzy i jakiejkolwiek przyzwoitości urzędasów.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2013-09-24 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jak długo jeszcze ZUS będzie interpretował przepisy ustawy i nie tylko ustawy po swojemu ?
    Czy licza na to ,ze Obywatel polski to ciemniak i analfabeta i ,ze po osiagnieciu wieku emerytalnego szybko wyciagnie ko;pyta i nie bedzie dochodził swoich słusznych praw zagwarantowanych w odpowiednich przepisach ,takze ustawy emerytalnej. ?
    O kosztach sądowych juz nie wspominam .
    Przecież i tak w końcu za nie zapłacimy My , czyli społeczeństwo .

    Dziwne jest tez takze to ,że SN wydajac w tym temacie uchwałę ,nie zdecydował sie na Uchwałę w 7 osobowym składzie. Wtedy raz na zawsze taka Uchwała miałaby moc zasady prawnej i wtedy ZUS mógłby sobie "podskakiwać " ile tylko może .A czy moze podskakiwać ,to juz sami osadzmy !Jak na razie robi z wielu Polaków wiadomo kim !

    Odpowiedz