statystyki

Jak ZUS przelicza wcześniejszą emeryturę na kapitałową

autor: Bożena Wiktorowska24.09.2013, 06:58; Aktualizacja: 24.09.2013, 08:33

ZUS przeliczy wcześniejszą emeryturę na kapitałową tylko wówczas, gdy jej nowa wysokość będzie wyższa od uzyskiwanej dotychczas.

Reklama


Reklama


Mieszkaniec mazowsza (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) urodził się w grudniu 1948 roku. W przyszłym roku osiągnie podwyższony wiek emerytalny wynoszący 65 lat i 4 miesiące. Chce, aby ZUS przeliczył mu świadczenie na podstawie zgromadzonego kapitału. Zakład twierdzi, że nie ma do tego podstaw, bo świadczenie może być obliczone według nowych zasad, jeżeli jest wyższe niż to pobierane dotychczas.

Prawo do emerytury kapitałowej ma osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i udokumentowała wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz kontynuowała ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Dodatkowo musi wystąpić z wnioskiem o emeryturę po raz pierwszy po 31 grudnia 2008 roku. Zasady te określa art. 55 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

– W tym konkretnym przypadku zainteresowany pobiera wcześniejszą emeryturę, a zatem jego wniosek o przyznanie świadczenia w 2014 roku nie będzie pierwszorazowy – twierdzi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Wyjaśnia, że nie ma zatem podstaw do obliczenia emerytury według nowych zasad.

Inaczej sprawa wygląda w ocenie Sądu Najwyższego (wyrok SN z 4 lipca 2013 r., sygn. akt II UZP 4/13). Sędziowie uznali, że osoba, która spełniła wszystkie przewidziane przepisami warunki, ma prawo do emerytury kapitałowej. Jej uzyskanie nie jest uzależnione od tego, czy składa pierwszy wniosek o świadczenie.

– ZUS nie ma prawa stawiać dodatkowych warunków osobom ubiegającym się o emerytury – przekonywała Agata Pijanowska-Zdyb, adwokat z Gdańska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • olga(2013-10-01 16:39) Odpowiedz 10

  Emerytka rocznik 1953 : oddajcie nam nasze pieniądze !!! I tak je wyrwiemy Wam . Prawo działa wstecz !!!

 • daniela(2013-10-18 10:39) Odpowiedz 10

  Żeby stwierdzić .że emerytura kapitałowa jest niższa czy wyższa - to chyba trzeba ją przeliczć ,ale ZUS ŚWIĘTA KROWA wie wszystko najlepiej ,a może dziennikarz żle sformułował swoje wywody i w dodatku płatne !!!

 • mysz(2013-09-24 10:20) Odpowiedz 10

  ZUS interpretuje po swojemu, wszystko co to tylko może, lekceważąc przy tym nie tylko ciemnych staruchów ale i Sądy. Sędziowie praktycznie wszystkich Sądów Rejonowych to dla niego, uprzedzeni nie znający swego zawodu amatorzy. Prawie zawsze wyrok Sądu I instancji na niekorzyść, jest dla ZUS-u niewiarygodny i zaskarża go wyżej. Odpowiedzi ZUS-u na pozew emeryta, lub na pytania Sądu, są zawsze typu : bo my jesteśmy ZUS to mamy rację, bez wysilania się na jakąkolwiek merytoryczność. Totalne chamstwo . Czy nie ma w tym kraju mocnych, którzy ukróciliby panoszących się za nasze pieniądze bezczelnych, pozbawionych wiedzy i jakiejkolwiek przyzwoitości urzędasów.

 • czytelnik(2013-09-24 09:47) Odpowiedz 00

  Jak długo jeszcze ZUS będzie interpretował przepisy ustawy i nie tylko ustawy po swojemu ?
  Czy licza na to ,ze Obywatel polski to ciemniak i analfabeta i ,ze po osiagnieciu wieku emerytalnego szybko wyciagnie ko;pyta i nie bedzie dochodził swoich słusznych praw zagwarantowanych w odpowiednich przepisach ,takze ustawy emerytalnej. ?
  O kosztach sądowych juz nie wspominam .
  Przecież i tak w końcu za nie zapłacimy My , czyli społeczeństwo .

  Dziwne jest tez takze to ,że SN wydajac w tym temacie uchwałę ,nie zdecydował sie na Uchwałę w 7 osobowym składzie. Wtedy raz na zawsze taka Uchwała miałaby moc zasady prawnej i wtedy ZUS mógłby sobie "podskakiwać " ile tylko może .A czy moze podskakiwać ,to juz sami osadzmy !Jak na razie robi z wielu Polaków wiadomo kim !

 • ROCZNIK 1953(2013-09-25 06:47) Odpowiedz 00

  I na dodatek ZUS odejmuje nam "nowym" emerytkom z 1953 r. ,ktore cudem znalazly sie zamiast w STAREJ USTAWIE EMERYTALNEJ TO W NOWEJ-ustawa u nich dziala wstecz przeliczajac nas na emeryture powszechna odejmuja nam po raz drugi/ bo przeciez wczesniejsza otrzymywalysmy netto/podatek dochodowy od osob fizycznych i na ubezpieczenie zdrowotne od kapitalu poczatkowego.COTO DLA NICH KRZYWDZA NAS POTROJNIE ;1/PRZEDLUZAJAC NAM WIEK EMERYTALNY,2/USTAWA DZIALA WSTECH I WRZUCILU NAS DO NOWEJ USTAWY EMERYTALNEJ,3/POTRACAJA NAM BEZPRAWNIE PRZYSLUGUJACEGO NAM PRZYWILEJU WCZESNIEJSZE EMERYTURY Z KAPITALU POCZATKOWEGO,3/PO RAZ SRUGI POTRACAJA NNA UBEZPIECZENIE SPOLECZNE I PODATEK OD OSOB FIZYCZNYCH.PYTAM SIE KTO ZATRUDNIA TYCH LUDZI W ZUSIE !!!CZY TO SA OGRANICZENI LUDZIE !!!CZY ZUS NIE WIDZI TYCH BLĘDOW I NIE POWINIEN ZGLASZC !!!I TAK BEDZIE MUSIAL ODDAC NAM TE PIENIADZE Z ODSETKAMI!!!WYRWIEMY ZLODZIEJOM Z GARDLA!!!

 • wjw(2013-09-24 12:56) Odpowiedz 00

  Ale odwrotnie to już nie przeliczy bo pokrętne przepisy zabraniają.

 • obwatel(2013-09-24 14:45) Odpowiedz 00

  A co rząd zrobił z kobietami na wcześniejszych emeryturachz rocznika 1953? To dyskryminacja, łamanie konstytucji - nałożyli nowe prawo na stare i JEST GALIMATIAS ze olbrzymią szkodą dla tych kobiet...

 • Społeczny Inspektor Pracy(2013-09-25 09:33) Odpowiedz 00

  Całe Polskie społeczeństwo słyszało jak Donald Tusk oświadczył publicznie ,że emerytur mundurowym nie może zmienić w trakcie zatrudniania "gdyż tak się nie godzi,gdyż tak jest nie fer i zmiany mogą dotyczyć tylko nowo przyjętych do służby"-och jaki ON "szlachetny ,"odważny ,wrażliwy Premier".

  ---A co ten POlityczny Oszust ustawą o emeryturach POdmostowych zrobił PRACUJĄCYM zatrudnionym w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy bez względu na Ich staż pracy ,bez względu na Staż pracy także w czasie ponad ustawowym ??

  Co ten "Odważny" Premier zamierza teraz zrobić z tak długotrwale zatrudnionymi? którym lekarz nie daje dopuszczenia do pracy ze względu na Ich stan zdrowia !!
  Czyżby Donald Tusk Premier RP zamierzał uruchomić PO konsultaci z lekarzem Mengele KREMATORIA w Oświęcimiu dla tak spracowanych i Oszukanych osób.???Zaiste Odważny z Niego Premier.

  Mis Fedak odpisuje wszystkim ,że za prace w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy należy skarżyć pracodawców --tylko jak -- TY niedouczona Kobieto skoro przedawnienie w Kodeksie pracy upływa po 3 latach a temat dotyczy dekat lat 80:90 i 2000?
  Przecież właśnie dlatego Ustawa o emeryturach pomostowych w starym brzmieniu takie wykorzystywanie w przeszłości tak zatrudnionych kompensowała.

  Donaldze Tusku i rządzie POlitycznych Oszustów ---Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- \
  -- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co Twój Rząd zamierza z Nimi zrobić - ???

  zamierza uruchomić krematoria?-

 • AAA jaką szkodę wyrządzili mężczyznom 1949-1953r.(2013-09-24 18:23) Odpowiedz 00

  pozbawiając ich całkowicie wcześniejszej emerytury,wprowadzając osiągnięcie wieku 60 lat do końca 2008r.co było to fizycznie niewykonalne.według równości kobiet i mężczyzn,mężczyznom należał się 5-letni okres przejściowy jak rolnikom...dyskryminacja mężczyzn 1949-1953r.w ustawie FUS art.46 w zw.z art.29.Brak poszanowania praw w zabezpieczeniach społecznych.

 • HB(2013-09-24 18:28) Odpowiedz 00

  Emerytka rocznk 1953-w Polsce prawo dziala WSTECZ!!! Robia co chca!!!

 • inka(2013-09-24 20:49) Odpowiedz 00

  re obywatel a co konkretnie,bo własnie mam przeliczyć

 • XYZ(2013-09-29 15:26) Odpowiedz 00

  Polityka bydlaków z pod znaku SOLIDARNOŚCI dokonała zamachu na rocznik 50 i jego nabyte prawa emerytalne wprowadzając 45 - 52 letni staż pracy, defraudując środki z prywatyzacji na ich emerytury, czyniąc aktualny napis na bramie Oświęcimskiej.

 • JANEK(2013-10-03 19:02) Odpowiedz 00

  Mam pytanie! ile miesięcy ma kwartał, Bo według naszego wodza premiera RP kwartał to 4- miesiące a według ZUS to 3-miesiące, mnie uczono że 3 miesiące KTO MA RACJE!!!

 • wcześniak(2013-10-17 09:42) Odpowiedz 00

  wcześniejszym emerytką pracującym/ 1953/ pobierano składki na ubezpieczenie zdrowotne podwójnie
  pobierano składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno rentowe
  a teraz chce sie im zabrać jeszcze wypłacone świadczenia to jest jakieś nie
  porozumienie czy ktoś to umie zrozumieć.???

 • tez emeryt(2014-04-23 19:37) Odpowiedz 00

  Uwazam ze rocznik 1953 powinien dochodzic sprawiedliwosci w Sztrasburgu.Z tego co jest mi wiadome,to wczesniejsi emeryci,emerytki zostali w bezczelny sposób przez rzad oszukani a wrecz okradzeni.Zasada jest jedna i niepodwazalna,prawo nie moze działac wstecz,tak jak to nasz wspaniały rzad uczynił.Nie zdziwcie sie jak oszukani emeryci nie zagłosuja na Was,kombinatorzy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama