statystyki

Jak ZUS przelicza wcześniejszą emeryturę na kapitałową

autor: Bożena Wiktorowska24.09.2013, 06:58; Aktualizacja: 24.09.2013, 08:33
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS przeliczy wcześniejszą emeryturę na kapitałową tylko wówczas, gdy jej nowa wysokość będzie wyższa od uzyskiwanej dotychczas.

reklama


Mieszkaniec mazowsza (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) urodził się w grudniu 1948 roku. W przyszłym roku osiągnie podwyższony wiek emerytalny wynoszący 65 lat i 4 miesiące. Chce, aby ZUS przeliczył mu świadczenie na podstawie zgromadzonego kapitału. Zakład twierdzi, że nie ma do tego podstaw, bo świadczenie może być obliczone według nowych zasad, jeżeli jest wyższe niż to pobierane dotychczas.

Prawo do emerytury kapitałowej ma osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i udokumentowała wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz kontynuowała ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Dodatkowo musi wystąpić z wnioskiem o emeryturę po raz pierwszy po 31 grudnia 2008 roku. Zasady te określa art. 55 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

– W tym konkretnym przypadku zainteresowany pobiera wcześniejszą emeryturę, a zatem jego wniosek o przyznanie świadczenia w 2014 roku nie będzie pierwszorazowy – twierdzi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Wyjaśnia, że nie ma zatem podstaw do obliczenia emerytury według nowych zasad.

Inaczej sprawa wygląda w ocenie Sądu Najwyższego (wyrok SN z 4 lipca 2013 r., sygn. akt II UZP 4/13). Sędziowie uznali, że osoba, która spełniła wszystkie przewidziane przepisami warunki, ma prawo do emerytury kapitałowej. Jej uzyskanie nie jest uzależnione od tego, czy składa pierwszy wniosek o świadczenie.

– ZUS nie ma prawa stawiać dodatkowych warunków osobom ubiegającym się o emerytury – przekonywała Agata Pijanowska-Zdyb, adwokat z Gdańska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: tez emeryt z IP: 79.185.15.* (2014-04-23 19:37)

    Uwazam ze rocznik 1953 powinien dochodzic sprawiedliwosci w Sztrasburgu.Z tego co jest mi wiadome,to wczesniejsi emeryci,emerytki zostali w bezczelny sposób przez rzad oszukani a wrecz okradzeni.Zasada jest jedna i niepodwazalna,prawo nie moze działac wstecz,tak jak to nasz wspaniały rzad uczynił.Nie zdziwcie sie jak oszukani emeryci nie zagłosuja na Was,kombinatorzy.

  • 2: daniela z IP: 89.151.37.* (2013-10-18 10:39)

    Żeby stwierdzić .że emerytura kapitałowa jest niższa czy wyższa - to chyba trzeba ją przeliczć ,ale ZUS ŚWIĘTA KROWA wie wszystko najlepiej ,a może dziennikarz żle sformułował swoje wywody i w dodatku płatne !!!

  • 3: wcześniak z IP: 80.254.148.* (2013-10-17 09:42)

    wcześniejszym emerytką pracującym/ 1953/ pobierano składki na ubezpieczenie zdrowotne podwójnie
    pobierano składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalno rentowe
    a teraz chce sie im zabrać jeszcze wypłacone świadczenia to jest jakieś nie
    porozumienie czy ktoś to umie zrozumieć.???

  • 4: JANEK z IP: 5.57.162.* (2013-10-03 19:02)

    Mam pytanie! ile miesięcy ma kwartał, Bo według naszego wodza premiera RP kwartał to 4- miesiące a według ZUS to 3-miesiące, mnie uczono że 3 miesiące KTO MA RACJE!!!

  • 5: olga z IP: 83.11.146.* (2013-10-01 16:39)

    Emerytka rocznik 1953 : oddajcie nam nasze pieniądze !!! I tak je wyrwiemy Wam . Prawo działa wstecz !!!

  • 6: XYZ z IP: 89.68.118.* (2013-09-29 15:26)

    Polityka bydlaków z pod znaku SOLIDARNOŚCI dokonała zamachu na rocznik 50 i jego nabyte prawa emerytalne wprowadzając 45 - 52 letni staż pracy, defraudując środki z prywatyzacji na ich emerytury, czyniąc aktualny napis na bramie Oświęcimskiej.

  • 7: Społeczny Inspektor Pracy z IP: 85.202.223.* (2013-09-25 09:33)

    Całe Polskie społeczeństwo słyszało jak Donald Tusk oświadczył publicznie ,że emerytur mundurowym nie może zmienić w trakcie zatrudniania "gdyż tak się nie godzi,gdyż tak jest nie fer i zmiany mogą dotyczyć tylko nowo przyjętych do służby"-och jaki ON "szlachetny ,"odważny ,wrażliwy Premier".

    ---A co ten POlityczny Oszust ustawą o emeryturach POdmostowych zrobił PRACUJĄCYM zatrudnionym w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy bez względu na Ich staż pracy ,bez względu na Staż pracy także w czasie ponad ustawowym ??

    Co ten "Odważny" Premier zamierza teraz zrobić z tak długotrwale zatrudnionymi? którym lekarz nie daje dopuszczenia do pracy ze względu na Ich stan zdrowia !!
    Czyżby Donald Tusk Premier RP zamierzał uruchomić PO konsultaci z lekarzem Mengele KREMATORIA w Oświęcimiu dla tak spracowanych i Oszukanych osób.???Zaiste Odważny z Niego Premier.

    Mis Fedak odpisuje wszystkim ,że za prace w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy należy skarżyć pracodawców --tylko jak -- TY niedouczona Kobieto skoro przedawnienie w Kodeksie pracy upływa po 3 latach a temat dotyczy dekat lat 80:90 i 2000?
    Przecież właśnie dlatego Ustawa o emeryturach pomostowych w starym brzmieniu takie wykorzystywanie w przeszłości tak zatrudnionych kompensowała.

    Donaldze Tusku i rządzie POlitycznych Oszustów ---Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- \
    -- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co Twój Rząd zamierza z Nimi zrobić - ???

    zamierza uruchomić krematoria?-

  • 8: ROCZNIK 1953 z IP: 37.225.163.* (2013-09-25 06:47)

    I na dodatek ZUS odejmuje nam "nowym" emerytkom z 1953 r. ,ktore cudem znalazly sie zamiast w STAREJ USTAWIE EMERYTALNEJ TO W NOWEJ-ustawa u nich dziala wstecz przeliczajac nas na emeryture powszechna odejmuja nam po raz drugi/ bo przeciez wczesniejsza otrzymywalysmy netto/podatek dochodowy od osob fizycznych i na ubezpieczenie zdrowotne od kapitalu poczatkowego.COTO DLA NICH KRZYWDZA NAS POTROJNIE ;1/PRZEDLUZAJAC NAM WIEK EMERYTALNY,2/USTAWA DZIALA WSTECH I WRZUCILU NAS DO NOWEJ USTAWY EMERYTALNEJ,3/POTRACAJA NAM BEZPRAWNIE PRZYSLUGUJACEGO NAM PRZYWILEJU WCZESNIEJSZE EMERYTURY Z KAPITALU POCZATKOWEGO,3/PO RAZ SRUGI POTRACAJA NNA UBEZPIECZENIE SPOLECZNE I PODATEK OD OSOB FIZYCZNYCH.PYTAM SIE KTO ZATRUDNIA TYCH LUDZI W ZUSIE !!!CZY TO SA OGRANICZENI LUDZIE !!!CZY ZUS NIE WIDZI TYCH BLĘDOW I NIE POWINIEN ZGLASZC !!!I TAK BEDZIE MUSIAL ODDAC NAM TE PIENIADZE Z ODSETKAMI!!!WYRWIEMY ZLODZIEJOM Z GARDLA!!!

  • 9: inka z IP: 37.31.93.* (2013-09-24 20:49)

    re obywatel a co konkretnie,bo własnie mam przeliczyć

  • 10: HB z IP: 31.6.160.* (2013-09-24 18:28)

    Emerytka rocznk 1953-w Polsce prawo dziala WSTECZ!!! Robia co chca!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie